نشست تخصصی «تروریسم، افراطی گری و خشونت» برگزار شد

کد خبر : #3269
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 13 اردیبهشت 1396 17:36
تعداد بازدید کننده : 855
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نشست تخصصی «تروریسم، افراطی گری و خشونت» برگزار شد
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نشست تخصصی با موضوع« تروریسم، افراطی گری و خشونت» با حضور سید محمد کاظم سجادپور، رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت خارجه و دکتر ژان لوک، روانکاو و استاد دانشگاه نیس فرانسه در محل سالن اجتماعات سازمان دفاع از قربانیان خشونت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان دفاع از قربانیان خشونت در ابتدای این نشست دکتر سیاوش ره پیک مدیر عامل سازمان ضمن خوشامد گویی به اساتید و حاضران در نشست، به تاریخچه ای از نحوه شکل گیری و فعالیت های این سازمان پرداخت.
در ادامه این نشست، «محمدکاظم سجادپور» استاد دانشکده وزارت امور خارجه در خصوص تبیین مساله تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه تصریح کرد: تروریست‌ها و افراد منتسب به گروه‌های افراطی شناخت بسیار سطحی از اسلام داشته و در بسیاری از موارد هیچ شناختی از این دین ندارند.
وی ادامه داد: پرورش تروریست‌ها شامل سطوح مختلفی اعم از فردی، اجتماعی، منطقه‌ای و بین‌المللی می‌شود.
استاد دانشکده وزارت خارجه همچنین افزود: فعالیت‌های تروریستی ترکیبی از فکر و عمل است که فکر و اعتقاد ناشی از برخی تئوری‌های موجود بوده و عملکرد این افراد براساس اعتقادات تحت یک سازمان منظم به کار گرفته می‌شود.
وی در تبیین نسبت تروریسم با منطقه و خاورمیانه خاطرنشان کرد: این امر در سه بعد کنشگران متعدد و کنش‌های نامتعارف، ابزاری‌اندیشی در خصوص کنش‌های تروریستی و عدم آینده‌اندیشی و همچنین متن خشونت‌آمیز فعالیت‌های تروریستی در خاورمیانه تبیین می‌شود.
سجادپور در توضیح کنش‌های متعدد و نوع کنش و فضای آن عنوان کرد: اکنون فراتر از دولت‌ها، سازمان‌ها و افراد نیز به کنشگران جهانی تبدیل شده‌اند ولی کنش‌های متقابل کنشگران متعدد غیرمتعارف بوده و این کنشگران اقدام‌های تروریستی را به عنوان اقدامی نامتعارف و نامتقارن در مقابل دولت‌ها قلمداد می‌کنند.
این استاد دانشکده وزارت خارجه تاکید کرد: استفاده ابزاری از گروه‌های کنشگر از جانب دولت‌ها برای دستیابی به اهداف معین صورت می‌گیرد و در خاورمیانه بازیگران منطقه‌ای از گروه‌های تروریستی برای به چالش کشیدن محور مقاومت استفاده می‌کنند.
سفیر سابق ایران در مقر سازمان ملل متحد در ژنو ادامه داد: جنبش جهانی سلفی‌گری در دهه ۸۰ میلادی در مسئله افغانستان با استفاده ابزاری از این گروه‌ها آغاز و پس از خروج روسیه از این کشور به بوسنی و بعد از آن به خاورمیانه منتقل شد.
سجادپور افزود: کشورهایی که به عنوان ابزار به این گروه‌ها نگاه می‌کردند، اکنون به موضوع و هدف این گروه ها تبدیل شده‌اند.
وی تاکید کرد: متاسفانه اکنون خاورمیانه پرخشونت‌ترین منطقه دنیا به شمار می‌رود و این امر ناشی از روابط نامتقارن نسبت به کشورها و مردم منطقه است. خاورمیانه در حال پوست‌اندازی از درون و بیرون است که انقلاب‌های منطقه‌ای، حوادث خارجی و خشونت در منطقه همه خاورمیانه را به سوی انحطاط می‌کشاند.
این دیپلمات ایرانی اضافه کرد: این پوست‌اندازی‌ها باعث افزایش کنشگران متعدد شده و از دل آن گروه‌های تروریستی همچون داعش با یک ایدئولوژی منحط به وجود می‌آید.

در ادامه این نشست، جان‌ لاک استاد دانشگاه نیس فرانسه در تبیین ابعاد روانشناختی این مساله، گرایش به گروه‌های تروریستی و افراط‌گرایی را نتیجه دلایل متعددی قلمداد کرد.
وی خاطرنشان کرد‌: بسیاری از افراد که دچار مشکلات روانی اعم از افسردگی و پریشانی و... می‌شوند برای رهایی از این اختلالات به گروه‌های تروریستی می‌پیوندند.
این استاد دانشگاه نیس فرانسه افزود: احساس نیاز به تخریب به دلیل احساس گناه موجود در شخصیت این افراد در صورت عدم توان مدیریت این احساس، افراد مبتلا را مجبور به تخریب و نابودی خود و در بلندمدت مجبور به تخریب و نابودی دیگران با پیوستن به گروه‌های تروریستی می‌کند.
وی تاکید کرد: تحقیر یکی دیگر از عوامل گرویدن به این تفکرات افراطی است چنانکه در آلمان پیش از جنگ جهانی همین امر باعث شد این کشور برای رهایی از همین حس و ارتقاء شخصیت خود به دست‌اندازی به کشورهای هم‌جوار ونهایتاً جنگ جهانی روی آورد.
جان‌ لاک تصریح کرد: تفکر افراط‌گرایانه به نوعی با القای تفکر دستیابی به آرامش و دست یافتن به شخصیت مترقی و همچنین رسیدن به مقام‌های بالای انسانی افراد تحقیرشده را جذب خود می‌کند. همچنین اغوای افکار افرادی که بستر مناسب برای پذیرش این نوع اعتقادات را دارند، از موارد دیگر برای گرایش افراد به سوی گروه‌های افراطی به شمار می‌رود.
این استاد دانشگاه در خصوص گرایش نوجوانان به این گروه‌ها تاکید کرد: این قشر از جامعه در این مقطع سنی بیشتر از هم‌سن و سالان خود کسب فکر می‌کنند و منبع اصلی ایجاد شاکله فکری آنها دوستان هم سن و سالشان به شمار می‌رود. در بسیاری از موارد همین قشر بر اثر تبلیغات به سوی افراط‌گرایی کشانده می‌شوند.

وی در پایان تصریح کرد: وعده کنترل همه جهان و همچنین وعده به اموری که باعث خیزش افرادی که بستر مناسب فکری برای پیوستن به گروه‌های افراط‌گرا برای دستیابی به آرمان‌های خود را دارند می‌شود، از دیگر اموری است که باعث جذب برخی افراد به این گروه‌ها می‌شود.
در پایان این نشست اساتید حاضر در جلسه به پرسش های حاضران پاسخ گفتند.

 

 گالری تصاویر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“ نشست تخصصی «تروریسم، افراطی گری و خشونت» برگزار شد ”