رونمایی از «اطلس مسائل اجتماعی ایران»

کد خبر : #3170
تاریخ انتشار : شنبه, 21 اسفند 1395 9:30
تعداد بازدید کننده : 517
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
رونمایی از «اطلس مسائل اجتماعی ایران»
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
با هدف مداخله مؤثر در زمینه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در کشورفردا انجام می گیرد.

مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر لزوم اتخاذ رویکرد سیاستی نوین در قبال آسیب‌های اجتماعی از رونمایی اطلس مسائل اجتماعی ایران در روز یکشنبه 22 اسفند ماه خبر داد.
دکتر روزبه کردونی گفت: «اطلس مسائل اجتماعی ایران» به‌عنوان گامی آغازین برای انجام مداخله مؤثر در زمینه کنترل و کاهش مسائل اجتماعی در کشور محسوب می‌شود. مادامی که شناختی صحیح، دقیق و جامع از وضعیت مسائل اجتماعی، ویژگی‌ها و توزیع آن در کشور حاصل‌ نشود، در اتخاذ سیاستگذاری کارآمد و مداخله‌ای اثرگذار ناتوان خواهیم‌ بود. وی افزود: به همین منظور برای تدوین سیاست جهت پیشگیری، کنترل و کاهش مسائل اجتماعی در کشور نیاز به تصویری روشن و دقیق از وضعیت موجود خواهیم داشت. به عبارت دیگر اطلس مسائل اجتماعی در حکم ابزاری ایفای نقش می‌کند که با ارائه فرصتی مغتنم برای سیاستگذاران، زمینه‌ای را برای آنها فراهم می‌سازد که اولاً میزان بروز مسائل اجتماعی و چگونگی پراکندگی آن را در سطح کشور شناسایی کنند و ثانیاً نرخ رشد هر یک از مسائل (اعم از رشد مثبت یا رشد منفی) را طی سال‌های اخیر مورد مطالعه قرار دهند. همچنین بتوانند مکان‌هایی با بیشترین فراوانی مسائل اجتماعی یا نقاط آسیب خیز را رصد کنند و علاوه بر آن امکان شناسایی افراد آسیب دیده و قربانیان مسائل اجتماعی و اینکه چه کسانی در معرض آسیب‌های اجتماعی(الگوی جنسی و سنی) هستند را فراهم می‌کند. کردونی با بیان اینکه فرآیند جمع‌آوری داده‌ها، شاخص‌سازی و تحلیل داده‌های این اطلس از نیمه دوم سال 1394 آغاز شده است اظهار داشت: در واقع اطلس مسائل اجتماعی ایران که با توجه به ویژگی‌های جمعیتی و جغرافیایی کشور در جهت تقویت مدیریت اجتماعی و مواجهه با آسیب‌های اجتماعی تهیه و تدوین‌ شده‌ است، درصدد است تا پروفایلی از وضعیت پراکندگی مسائل اجتماعی، جامعه هدف و مختصات آنها را در اختیار متخصصان، مسئولان و سیاستگذاران قرار دهد.

 

ویژگی های اطلس مسائل اجتماعی
وی با اشاره به ویژگی‌های ممتاز و برجسته‌ اطلس مسائل اجتماعی ادامه داد: نخستین ویژگی ساماندهی و ترسیم تصویری جامع از وضعیت مسائل اجتماعی کشور، به کمک اطلاعات و داده‌های آماری موجود در مقطع زمانی معین و قلمرو مکانی مشخص است. دومین ویژگی، اطلس مسائل اجتماعی، با تدوین چارچوبی جامع از سیمای جمعیتی(نرخ رشد جمعیت، جمعیت سالمند و جوان، مهاجران وارد شده و...)، اجتماعی(نرخ باسوادی، ضریب پوشش سازمان تأمین اجتماعی، کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کشور و...) و اقتصادی(نرخ تورم، ضریب جینی، نرخ بیکاری و...) است که امکانی را ایجاد کرده تا از نگاه تقلیل گرایانه به مسائل اجتماعی پرهیز شود و هر منطقه با تأکید بر مختصات جمعیت، ظرفیت‌های اجتماعی و اقتصادی آن مورد ارزیابی قرار گیرد. او درباره سومین ویژگی این اطلس اظهار داشت: خلاصه‌سازی، کاهش حجم اطلاعات و داده‌های غیرمنسجم و ناهمگون در حوزه مسائل اجتماعی است. این مهم راهبردی مؤثر در جهت تقویت کیفیت ارائه و افزایش سرعت در انتقال اطلاعات کاربردی است که کاربر را قادر می‌سازد تا داده‌های آماری را در کمترین زمان مشاهده، مرور، دریافت و درک کند. چهارمین و مهم‌ترین ویژگی اطلس مسائل اجتماعی، قابلیت رصد مسائل اجتماعی در سطوح استانی و شهرستانی است. نمایش پراکندگی مسائل اجتماعی در هر دو سطح استان و شهرستان، این فرصت را فراهم می‌کند که با رویکردی منطقه‌محور، تصویری جامع از مسائل اجتماعی پیش‌ روی هر استان ارائه دهد. بدیهی است مقدمات متعاقباً اولویت‌بندی پرداختن به مسائل بحرانی در هر استان، شناسایی شهرهای در معرض خطر، نحوه مداخله مؤثر و چگونگی تخصیص اعتبار جهت کنترل و کاهش مسائل اجتماعی را محقق می‌کند.


توزیع فقر در کشور نامتوازن است
وی در ادامه با اشاره به گزارش دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه پدیده فقر در بخش‌های سلامت، مسکن و آموزش اظهار داشت: این وضعیت در کشور متفاوت است و با توزیع بسیار نامتوازن آن در استان‌های مختلف روبه‌رو هستیم. زمانی که فقر چند بعدی بر اساس ابعادش بررسی شد نیاز استان‌ها متفاوت شد. به‌عنوان مثال در بعد فقر سلامت استان‌هایی چون کردستان و لرستان در بعد شهری بیشترین آسیب‌پذیری را دارند و در مناطق روستایی به لحاظ فقر سلامت، استان‌های البرز و هرمزگان بیشترین آسیب‌پذیری را دارند.

منبع:روزنامه ایران

منبع عکس: aftabir.com

“ رونمایی از «اطلس مسائل اجتماعی ایران» ”