افزایش بی سابقه کشته شدگان غیر نظامی افغانستان در سال گذشته

کد خبر : #3154
تاریخ انتشار : سه شنبه, 19 بهمن 1395 11:40
تعداد بازدید کننده : 755
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
افزایش بی سابقه کشته شدگان غیر نظامی افغانستان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
شهروندان غیر نظامی افغانستان تاکنون بالاترین رقم کشته شدگان و مجروحین را داشته اند.

سازمان ملل با انتشار گزارش تازه ای اعلام کرد که شمار نظامیان و غیر نظامیانی که سال گذشته در اثر حملات طالبان و تشکیلات تروریستی داعش در افغانستان جان خود را از دست داده اند در تاریخ بحران این کشور بی سابقه بوده است.

تادامیچی یاماموتو نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در افغانستان با انتشار گزارشی در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که شمار کشته شدگان غیر نظامی در افغانستان در سال 2016 نزدیک به 24 در صد نسبت به سال های پیش از آن افزایش داشته است.
بر اساس این گزارش در سالی که گذشت 11 هزار و 418 نفر از غیر نظامیان این کشور در اثر حملات طالبان و تشکیلات تروریستی داعش یا جان خود را از دست داده و یا مجروح شده اند که 2 هزار و 596 نفراز این قربانیان کودکان بوده اند.
یاماموتو که در عین حال سرپرستی کمیته حمایت این نهاد بین المللی در افغانستان را بعهده دارد این گزارش را هولناک توصیف کرده و بار دیگر از همه طرفین درگیر در افغانستان خواسته است تا تدابیر نیرومندی را برای محافظت از جان غیر نظامیان در این کشور بکار بندند.
زید راعد الحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز این تلفات را هشداری دانست و گفت که شهروندان غیر نظامی افغانستان در این بحران 15 ساله بزرگترین قربانیان بودند و تاکنون بالاترین رقم کشته شدگان و مجروحین را داشته اند.
به گفته وی ، در سال گذشته کودکان در اثر حملات طالبان و گروه های تروریستی مجروح شدند، مثلا بینایی خود را از دست داده و یا فلج شده اند و بسیاری از کودکان ناخواسته و هنگام بازی با مواد منفجره و مین ها جان باختند و دوستان و همبازی های خود را از دست دادند.

 

منبع: ایرنا

منبع عکس: Jamejamonlin

“ افزایش بی سابقه کشته شدگان غیر نظامی افغانستان در سال گذشته ”