گزارش سازمان ملل از قربانیان خشونت های ماه ژانویه در عراق

کد خبر : #3144
تاریخ انتشار : دوشنبه, 18 بهمن 1395 10:31
تعداد بازدید کننده : 568
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش سازمان ملل از قربانیان خشونت های ماه...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان ملل اعلام کرد 382 غیرنظامی ماه ژانویه در خشونت ها و درگیری ها در عراق کشته شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ،به نقل از خبرگزاری شین‌هوا، هیئت یاری رسانی سازمان ملل متحد در عراق موسوم به یونامی اعلام کرد اقدامات تروریستی، خشونت و درگیری های مسلحانه در سراسر عراق ماه ژانویه در مجموع به کشته شدن 382 غیر نظامی و زخمی شدن 908 نفر دیگر منجر شد.
یونامی در بیانیه ای اعلام کرد این ارقام، تلفات نیروهای امنیتی را شامل نمی شود زیرا مقامات نظامی عراق اوایل دسامبر از آمار اعلام شده توسط یونامی در خصوص کشته شدن نیروهای امنیتی در ماه نوامبر انتقاد کردند.
در گزارش اوایل دسامبر یونامی آمده بود هزار و 959 نفر از نیروهای امنیتی ماه نوامبر کشته شدند. اما فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد آمار و ارقام یونامی « دقیق نیست و بسیار اغراق آمیز است ». یونامی نیز واکنش نشان داد و اعلام کرد: « آمار و ارقام نظامی تا حد زیادی تایید نشده است ».
در این بیانیه آمده است آمار و ارقام تلفات غیر نظامیان در ماه ژانویه همچنین تلفات در استان انبار در غرب عراق را شامل نمی شود. در ادامه این بیانیه به نقل از یان کوبیس فرستاده سازمان ملل متحد به عراق و رئیس یونامی آمده است:« تروریست های تکفیری صهیونیستی داعش بمب گذاری های خود را در بازارها و محله های مسکونی متمرکز کرده اند. آنها بزدلانه غیر نظامیان - زنان، کودکان و سالخوردگان - را هدف قرار داده اند ».
با این حال، کوبیس گفت:« تلاش های داعش در زمینه شکستن اراده مردم، به رغم مشکلات و سختی ها، با مقاومت مردم عراق و پیشرفت های پیوسته و بی وقفه نیروهای امنیتی این کشور در عملیات برای آزادسازی موصل از کنترل تروریست ها، شکست خورده است ».
یونامی پیشتر اعلام کرده بود در سال 2016 میلادی، در مجموع شش هزار و 878 غیر نظامی در عراق کشته و 12 هزار و 388 نفر زخمی شدند.
یونامی همچنین اعلام کرد این آمار و ارقام شامل رقم تلفات غیر نظامیان در استان انبار در ماه های مه، ژوئیه، اوت و دسامبر 2016 نیست.
پس از آن که گروه افراط گرای داعش کنترل بخش هایی از مناطق شمالی و غربی عراق را در ژوئن 2014 میلادی به دست گرفت، این کشور صحنه خشونت های فزاینده بوده است.

 

منبع: ستاد حقوق بشر

منبع عکس: cbsnews.com

“ گزارش سازمان ملل از قربانیان خشونت های ماه ژانویه در عراق ”