تشریح گروه‌های مشمول و نحوه ثبت‌نام مهاجرین در طرح «سرشماری اتباع افغانستانی غیرمجاز»

کد خبر : #3138
تاریخ انتشار : شنبه, 16 بهمن 1395 16:46
تعداد بازدید کننده : 597
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تشریح گروه‌های مشمول و نحوه ثبت‌نام مهاجرین در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مشاور استاندار و مدیرکل اتباع و امور مهاجرین خارجی:آغاز طرح سرشماری اتباع غیرمجاز افغانستانی.

«محمد عجمی» مشاور استاندار و مدیرکل اتباع و امور مهاجرین خارجی خراسان رضوی دقایقی پیش در نشست خبری پیرامون آغاز طرح سرشماری اتباع افغانستانی غیرمجاز استان گفت: این طرح مصوبه شورای امنیت بوده و سه گروه از اتباع غیرمجاز می توانند در این طرح شرکت کنند.

وی افزود: خانواده های دانش آموزان فاقد مدارک، مزدوجین با زنان ایرانی و اتباع افغانستانی قانونی مزدوج با تبعه غیرمجاز و فرزندان آنها سه گروهی هستند که در قالب این طرح می توانند دارای مدرک معتبر اقامتی شوند.

مدیرکل اتباع و امور مهاجرین خارجی خراسان رضوی ادامه داد: این طرح از دهم بهمن ماه به مدت 15 روز و تا 25 بهمن ماه اجرا می شود.

عجمی در تشریح چگونگی ثبت نام در این طرح اظهار کرد: خانواده های دانش آموزان فاقد مدرک که در سال های 94 و 95 براساس فرمان مقام معظم رهبری در مدارس ثبت نام شدندمی توانند با در دست داشتن معرفی نامه حمایت از تحصیل صادره از دفاتر کفالت و گواهی ولادت از بیمارستان، پزشک، ماما و یا استشهاد محلی مبنی بر زایمان در منزل و کارت واکسن به دفاتر کفالت مراجعه کرده و ثبت نام کنند که در این طرح پدر، مادر و خواهران و برادران مجرد دانش آموز شامل طرح می شوند.

وی عنوان کرد: در گروه مزدوجین با زنان ایرانی نیز علاوه بر همسر خارجی، به فرزندان مادر ایرانی و والدین تبعه افغانستانی که با آنها زندگی می کنند و مسن هستند مدرک داده می شود و این گروه نیز باید ارائه اصل سند ازدواج حتی دست نویس، ارائه کارت ملی و شناسنامه زن ایرانی و گواهی ولادت از بیمارستان، پزشک، ماما و یا استشهاد محلی مبنی بر زایمان در منزل و کارت واکسن را به دفاتر کفالت تحویل داده و اطلاعات خود را ثبت کنند.

مدیرکل اتباع و امور مهاجرین خارجی خراسان رضوی گفت: اتباع افغانستانی قانونی مزدوج با تبعه غیرمجاز به همراه فرزندان نیز سومین گروه این طرح بوده که این افراد هم باید هر نوع نکاحنامه ای که دارند یا یک اسشتهاد محلی تهیه و به تایید کنسولگری افغانستان مبنی بر قانونی بودن مدرک ازدواج به همراه گواهی ولادت از بیمارستان، پزشک، ماما و یا استشهاد محلی مبنی بر زایمان در منزل و کارت واکسن را به دفاتر کفالت تحویل دهند، این گروه در صورت داشتن فرزند دانش آموز می توانند تصویر معرفی نامه حمایتی را نیز ضمیمه مدارک کند، گفتنی است تاریخ مدرک ازدواج این گروه باید تا قبل از بیست و هشتم اسفند ماه 1394 باشد.

عجمی تاکید کرد: این طرح در کل کشور اجرا می شود و چنانچه اتباع غیرمجازی در اسان های ممنوعه زندگی می کنند باید برای ثبت اطلاعات خود به یکی از استان ای غیرممنوعه همجوار مراجعه کنند.

وی عنوان کرد: پس از سرشماری از همه متقاضیان عکس و فرزندان زیر 10 سال نیز از آنها اثر انگشت گرفته می شود و پس از ثبت نام یک کد رهگیری به همراه رسید شرکت در این طرح داده می شود که این رسید دارای مصونیت قضایی برای این گروه از افراد است.

مدیرکل اتباع و امور مهاجرین خارجی خراسان رضوی با بیان اینکه پیش بینی می شود در این طرح یک سوم از اتباع غیرمجاز خراسان رضوی شرکت کنند، گفت: در حال حاضر 70 هزار تبعه غیرمجاز در خراسان رضوی داریم که از این تعداد یک سوم یعنی حدود 25 هزار نفر مشمول این طرح می شوند.

عجمی یادآور شد: در حال حاضر در کل کشور سه میلیون و 200 هزار تبعه خارجی حضور دارد که 10 درصد این جمعیت در خراسان رضوی ساکن هستند.

وی تاکید کرد: مشخص نیست که به این گروه از افراد چه مدرکی داده می شود و فعلا پیش بینی شد که همین کد رهگیری ها و رسید های شکرت در طرح به آنها داده شود، همچنین فعلا برنامه ریزی مشخصی برای سایر اتباع غیرمجاز نداریم.

 

منبع: تسنیم

منبع عکس: espeli.ir

“ تشریح گروه‌های مشمول و نحوه ثبت‌نام مهاجرین در طرح «سرشماری اتباع افغانستانی غیرمجاز» ”