پاکسازی قومی صدها روهینگیایی توسط ارتش میانمار

کد خبر : #3132
تاریخ انتشار : شنبه, 16 بهمن 1395 10:32
تعداد بازدید کننده : 574
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
پاکسازی قومی صدها روهینگیایی توسط ارتش میانمار
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نیروهای امنیتی میانمار مرتکب قتل عام و تجاوز گروهی به مسلمانان روهینگیا شده‌ اند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد نیروهای امنیتی میانمار از ماه اکتبر سال 2016 میلادی با آغاز حملاتی که 'احتمال دارد' جنایت علیه بشریت و پاک‌ سازی قومی باشد، مرتکب قتل عام و تجاوز گروهی به مسلمانان روهینگیا شده‌ اند. 

به گزارش ایرنا، دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه  15 بهمن ماه در گزارشی از کشتار اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار، اعلام کرد شاهدان شهادت داده اند نیروهای امنیتی میانمار 'نوزادان، کودکان نوپا، بچه ها، زنان و سالمندان را کشته و به سمت افراد در حال فرار آتش گشوده اند. روستاها را سوزانده و نسبت به بازداشت گسترده، تجاوز گسترده و سیستماتیک و خشونت جنسی اقدام کرده و عمد مواد غذایی و منابع غذایی را از بین برده اند'.
به نوشته تارنمای شبکه خبر آسیا، یک زن به بازرسان سازمان ملل متحد، گفت که چگونه سربازان میانماری گلوی نوزاد هشت ماهه اش را بریده اند. یکی دیگر توسط سربازان مورد تجاوز قرار گرفت و مشاهده کردم دختر پنج ساله اش که تلاش می کرد وی را متوقف کند، کشته شد.
'زید رعد الحسین' کمیساریای عالی سازمان ملل برای حقوق بشر در بیانیه ای، تصریح کرد: ظلم و ستم ویرانگری که این کودکان روهینگیایی تحت تاثیر آن قرار گرفته اند، غیر قابل تحمل است.
وی اعلام کرد که در گفت وگو با 'آنگ سان سوچی' برنده جایزه صلح نوبل به او گفته است با هر چه در دسترس دارد برای اعمال فشار بر ارتش و سرویس های امنیتی به منظور پایان این عملیات اقدام کند.
'زاو تای' سخنگوی ریاست جمهوری میانمار نیز گفت: این اتهامات بسیار جدی است و ما عمیقا نگرانیم و بلافاصله این اتهامات را از طریق کمیسیون تحقیق بررسی خواهیم کرد.
گزارش سازمان ملل نشان می دهد حدود 66 تا 69 هزار نفر از بخش شمالی استان راخین میانمار با اکثریت مسلمان پس از عملیات نظامیان به بنگلادش فرار کرده اند.
این حملات نظامیان میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا پس از آن آغاز شد که روز 9 اکتبر سال گذشته میلادی چند پست مرزی پلیس مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت. براساس این گزارش، نظامیان میانمار با استفاده از بالگرد به سمت روستاها تیراندازی کرده و نارنجک پرتاب کرده اند و به احتمال زیاد صدها تن کشته شده اند.
گزارش سازمان ملل که در ژنو منتشر شد، نشان می دهد محققان سازمان ملل ماه گذشته میلادی شهادت 220 قربانی روهینگیا و شاهدان متواری از مناطق تحت محاصره ارتش میانمار را جمع ‌آوری کردند. این افراد خود را به منطقه ای در بنگلادش ‌رسانده اند.
'لینی آرویدسون' که هدایت ماموریت سازمان ملل متحد را برای تهیه گزارش در این جریان در اختیار داشت، در گفت وگو با خبرنگاران، به 'آزار و اذیت روهینگیایی ها به دلایل قومی' و 'پاکسازی قومی' اشاره کرد.
وی گفت: شورای حقوق بشر سازمان ملل می تواند موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد تا پس از تصویب به دیوان کیفری بین المللی داده شود. حدود یک میلیون و 100 هزار روهینگیایی مسلمان در رنج و عذاب و در شرایط دوره نژادپرستی در ایالت راخین زندگی می ‌کنند.
میانمار، کشوری که عمده مردم آن بودایی هستند و 'آنگ سان سوچی' برنده جایزه صلح نوبل رهبری اش را بر عهده دارد، تقریبا تمام اتهامات نقض حقوق بشر در شمال استان راخین را رد می کند و می ‌گوید یک عملیات قانونی ضد شورش در جریان است.

منبع: ایرنا

منبع عکس:time.com

“ پاکسازی قومی صدها روهینگیایی توسط ارتش میانمار ”