انتشار پژوهش "بررسی تبعات جنگ و تجاوز نظامی در کشورهای عربی بر کودکان و نوجوانان"

کد خبر : #3096
تاریخ انتشار : سه شنبه, 28 دی 1395 11:29
تعداد بازدید کننده : 1240
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتشار پژوهش "بررسی تبعات جنگ و تجاوز نظامی در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
" ویل دورانت" نویسنده کتاب های یازده جلدی"تاریخ تمدن" عنوان می ‏کند که جنگ یکی از «ثابت‏ها» در تاریخ است.

بررسی پیامدهای محسوس جنگ‏ بر کودکان (به تفکیک) در یمن، عراق، سوریه و فلسطین؛ بررسی پیامدهای غیرمحسوس جنگ‏ بر کودکان در یمن، عراق، سوریه و فلسطین؛ تبیین نقش، اهداف و عملکرد بازیگران (داخلی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای) درگیر در بحران‏های سوریه، عراق، یمن و فلسطین با محوریت نقش محور غربی- عربی- عبری - ترکی در حمایت از تروریست های تکفیری و کشتار غیرنظامیان ؛ نقش و جایگاه نهادهای بین‏ المللی مرتبط با موضوع کودکان با تمرکز بر عملکرد آنان در مورد کودکان جنگ زده، بررسی نقاط ضعف و قوت اسناد بین‏ المللی مرتبط با حقوق کودکان به ویژه در زمان جنگ ، واکنش رسانه‏ ها به بحران‏ های انسانی در یمن، عراق، سوریه و فلسطین از جمله بخش های این پژوهش را تشکیل می دهند.

 

در بخشی از این پژوهش آمده است:
"ویل دورانت" نویسنده کتاب های یازده جلدی"تاریخ تمدن" عنوان می ‏کند که جنگ یکی از «ثابت‏ ها» در تاریخ است. این ویژگی و اتفاق ثابت تاریخ طی دو سه دهه اخیر روند صعودی زیادی داشته است. در حالی که در دهه 1990 علاوه بر کشورهای اسلامی، کشورهای اروپای شرقی نیز شاهد جنگ و درگیری‏ های داخلی بودند، در دهه‏ بعدی این عمدتاً کشورهای اسلامی هستند که شاهد جنگ و درگیری‏های داخلی هستند.
در این میان درونی شدن جنگ‏ها به منزله این است که چون جنگ میان کشورها کاهش و جنگ درون کشورها افزایش یافته است، بر شمار تلفات انسانی این جنگ‏ها افزوده شده است.
علاوه بر افزایش قابل ملاحظه شمار کشته‏ ها و زخمی‏ های جنگ‏ ها، مجموع آوارگان و بی‏ خانمان‏ های این جنگ‏ها نیز رشد زیادی داشته است؛ به نحوی که مجموع آوارگان و‏ بی‌خانمان‏ های جنگ تحمیلی تروریست‌های تکفیری بر سوریه از مجموع بی‏ خانمان‏ ها و آوارگان جهان در دهه 1990 بیشتر است.
نگاهی به آمارهای ارائه شده توسط نهادهای بین‏ المللی، نشان می‏ دهد که در دو دهه اخیر، غیرنظامیان به خصوص کودکان و زنان از قربانیان اصلی جنگ‏ ها هستند.
یونیسف در گزارشی که در اوت 2016 درباره جنگ در سوریه منتشر کرد، اعلام کرد که 13.5 میلیون نفر از جمعیت سوریه از جنگ در این کشور تأثیر پذیرفتند که شامل 6 میلیون کودک است. بر اساس گزارش یونیسف در حالی که عراق در دهه 1970 یکی از بهترین کشورها برای کودکان در خاورمیانه و شمال آفریقا بود، اما اکنون یکی از خطرناک‏ترین کشورها است. همچنین یونیسف در گزارشی در اوت 2016 اعلام کرد که 21.2 میلیون یمنی از جنگ عربستان سعودی علیه این کشور تأثیر پذیرفتند که 9.9 میلیون نفر آن کودکان هستند.
در بحران فلسطین نیز کودکان فلسطینی از قربانیان اصلی جنایت‏ های رژیم صهیونیستی هستند.
در این پژوهش مهم‏ترین پیامدهای جنگ‏ ها برای کودکان سوریه، عراق، یمن و فلسطین به دو دسته محسوس و غیرمحسوس تقسیم شده است.
از پیامدهای محسوس این جنگ‏ها می توان به مرگ، زخمی شدن و ناتوانی، بی‏ خانمان و آواره شدن، ناامنی غذایی و سوء‏تغذیه، بیماری، محرومیت از تحصیل و سربازان کودک اشاره کرد. این پیامدها در قالب بررسی‏ های آماری معتبر از نهادهای بین‏ المللی واکاوی شده است. از پیامدهای غیرمحسوس نیز به بررسی تجاوز، رنج‏ های روانی، از بین رفتن زیرساخت‏های اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی و هزینه‏ های اقتصادی جنگ پرداخته شده است.
در این پژوهش همچنین به بررسی نقش بازیگران بحران‏های سوریه، عراق، یمن و فلسطین در سه سطح داخلی، منطقه‏ ای و فرامنطقه‏ ای پرداخته شده است.

 

پژوهش مذکور به اهتمام واحد پژوهش های کاربردی و توسط دکتر سید رضی عمادی به رشته تحریر درآمده و دکتر مهدی علیخانی نظارت علمی آن را بعهده داشته است.
منبع: معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیما
منبع عکس: . capsweb.org

 

 

“ انتشار پژوهش "بررسی تبعات جنگ و تجاوز نظامی در کشورهای عربی بر کودکان و نوجوانان" ”