۹۳ روزنامه‌نگار در سال ۲۰۱۶ کشته شدند

کد خبر : #3031
تاریخ انتشار : یکشنبه, 12 دی 1395 8:41
تعداد بازدید کننده : 539
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
۹۳ روزنامه‌نگار در سال ۲۰۱۶ کشته شدند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران اعلام کرد: در سال ۲۰۱۶، ۹۳ روزنامه‌نگار و پرسنل بخش مطبوعات در جریان فعالیت‌هایشان در سراسر جهان کشته شدند و عراق و افغانستان مرگبارترین کشورها بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفت: تعداد روزنامه‌نگاران کشته شده در سال جاری میلادی که نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۹ تن کمتر بوده، مربوط به روزنامه‌نگارانی است که در حملات هدفمند، بمب‌گذاری‌ها یا تبادل آتش کشته شده‌اند. ۲۹ روزنامه‌نگار دیگر در سوانح هوایی در کلمبیا و روسیه کشته شدند.

فیلیپ لروث، رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در بیانیه‌ای گفت: ما همیشه از هر گونه کاهش خشونت‌ علیه روزنامه‌نگاران و پرسنل مطبوعاتی استقبال می‌کنیم اما این آمار هنوز خیال ما را راحت نکرده و امیدواریم بحران امنیتی در بخش مطبوعات پایان یابد. برای این نوع جرائم هیچ گونه معافیت از مجازاتی نمی‌تواند وجود داشته باشد.

این فدراسیون افزود: از این آمار ۱۵ روزنامه‌نگار در عراق، ۱۳ تن در افغانستان، ۱۱ تن در مکزیک، هشت تن در یمن،‌ شش تن در گواتمالا، شش تن در سوریه، پنج تن در هند و پنج تن در پاکستان کشته شده‌اند.

این دیده‌بان در ادامه گفت: از نظر منطقه‌ای خاورمیانه مرگبارترین منطقه بوده چراکه در آن ۳۰ روزنامه‌نگار کشته شدند و پس از آن منطقه آسیا – اقیانوسیه با ۲۸ کشته، آمریکای لاتین با ۲۴ کشته، آفریقا با هشت کشته و اروپا با سه کشته قرار دارد.

“ ۹۳ روزنامه‌نگار در سال ۲۰۱۶ کشته شدند ”