«نظام بهداشت و درمان یمن در آستانۀ فروپاشی»

کد خبر : #3015
تاریخ انتشار : سه شنبه, 7 دی 1395 15:13
تعداد بازدید کننده : 661
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
«نظام بهداشت و درمان یمن در آستانۀ فروپاشی»
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بر اساس اعلام یک سازمان مردم‌نهاد بین‌المللی موسوم به «نجات اطفال» نظام بهداشت و سلامت یمن در آستانۀ فروپاشی کامل قرار دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پرس تی وی، صندوق موسوم به «نجات اطفال» امروز سه‌شنبه 7 دی ماه با انتشار گزارشی هشدار داد پس از گذشت بیش از 2 سال از آغاز جنگ تمام‌ عیار عربستان علیه یمن، نظام بهداشت و درمان این کشور فقیر عربی در آستانۀ فروپاشی کامل قرار دارد.

این موسسه می‌گوید این گزارش بر اساس اطلاعات واقعی و مصاحبه با متخصصان تهیه‌شده است. بر اساس این گزارش، دست‌کم هزار و 219 کودک قربانی مستقیم بمباران‌های عربستان سعودی شده‌اند، هرچند «تعداد کودکانی که به طور غیرمستقیم از جنگ آسیب دیده‌اند» بسیار بیشتر است. این گزارش می‌افزاید: «کمبود منابع درمانی و کارکنان پزشکی باعث از بین رفتن سالانه 10 هزار انسانی شده است که مرگشان قابل پیش‌گیری بود.»

کودکان یمنی ساکن ذاقه نشینی در صنعا پایتخت یمن، 19 آبان 1395

در این گزارش به نقل از ادوارد سانتیاگو، مدیر بخش یمن در سازمان یادشده، تصریح شده است: «تخمین زده می‌شود هزار کودک هر هفته بر اثر امراض قابل‌پیشگیری نظیر اسهال، سوءتغذیه و عفونت دستگاه تنفسی از بین می‌روند.» سانتیاگو گفت: «حتی قبل از این جنگ، ده‌ها هزار کودک یمنی به علل قابل‌ پیشگیری جان خود را از دست می‌دادند.» این صندوق در گزارش خود از تخریب 270 مرکز بهداشت و درمان درنتیجه بمباران رژیم سعودی خبر داده است. همچنین برآورد می‌شود دست‌کم نیمی از سه هزار و 500 مرکز بهداشتی فعال در یمن در حال حاضر تعطیل شده و یا به‌طور ناقص فعالیت می‌کنند.

در ماه ژوئن نیز سازمان ملل گزارش داده بود فقط ظرف یک سال گذشته حدود 10 هزار کودک یمنی زیر 5 سال جان خود را ازدست‌داده‌اند. استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، در آن زمان گفت این مرگ‌ها ناشی از امراض قابل‌ اجتناب و قابل‌ پیشگیری بوده است. عربستان از فروردین 1394 به‌منظور بازگرداندن قدرت به منصورهادی - رئیس‌جمهور مستعفی یمن - و تضعیف جنبش انصارالله، حمله‌های هوایی خود را به این کشور فقیر عربی آغاز کرده است.

در این جنگ تاکنون بیش از 11 هزار و 400 یمنی که بیشترشان غیرنظامی بودند، کشته‌شده‌اند. عربستان در مدت ماه‌ها حملات هوایی، به دفعات مدارس، بیمارستان‎ها، مناطق مسکونی، جاده‌ها، بازارها و اردوگاه‌های پناه‌جویان را بمباران و بعضاً از تسلیحات ممنوعه همچون بمب‌های خوشه‌ای استفاده کرده است.

 

“ «نظام بهداشت و درمان یمن در آستانۀ فروپاشی» ”