خاطرات گوانتانامو شکنجه‌های سیا را فاش می‌کند

کد خبر : #300
تاریخ انتشار : دوشنبه, 29 دی 1393 0:00
تعداد بازدید کننده : 967
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
خاطرات گوانتانامو شکنجه‌های سیا را فاش می‌کند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
انتشار کتاب خاطرات یکی از زندانیان گوانتانامو در حالی که نویسنده آن همچنان زندانی است توجه بسیاری به ویژه مخالفان با شکنجه‌های سازمان سیا را به خود جلب کرده است...

انتشار کتاب خاطرات یکی از زندانیان گوانتانامو در حالی که نویسنده آن همچنان زندانی است توجه بسیاری به ویژه مخالفان با شکنجه‌های سازمان سیا را به خود جلب کرده است.
به گزارش تسنیم، انتشار کتاب خاطرات یک زندانی گوانتانامو درحالی که همچنان در زندان به سر می‌برد توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. بسیاری معتقدند این کتاب که هفته آینده در 20 کشور دنیا منتشر خواهد شد می‌تواند جزئیات زیادی از برنامه‌های شکنجه سیا را افشا کند. کتاب "خاطرات گوانتانامو" اولین کتابی است که توسط فردی که هنوز در زندان حضور دارد نوشته می‌شود.
محمد الصلاحی، نویسنده این کتاب رنج‌ها و شکنجه‌هایی که بیش از 13 سال پیش از موریتانی (زادگاهش) آغاز و پس از اردن و افغانستان به گوانتانامو کشیده می‌شود را بازگو می‌کند. وی در آگوست 2002 به عنوان زندانی شماره 760 وارد زندان گوانتانامو می‌شود. با وجود گذشت 12 سال از حضور وی در گوانتانامو به گفته مقامات ارتش آمریکا بعید به نظر می رسد که وی در سال آینده از گوانتانامو آزاد شود.
این خاطرات که به صورت دستنویس به زبان انگلیسی نوشته شده بیانگر شیوه محرومیت وی از خواب، تهدید به مرگ، تحقیر جنسی و آزارهایی است که وی از سوی شکنجه‌گرهای خود شاهد بود. علاوه بر این روش‌ها وی شاهد تکنیک‌های بازجویی دیگری بود که شخصا از سوی دونالد رامسفلد، وزیر دفاع وقت آمریکا مورد تایید قرار گرفته بود. به طور مثال درحالی که چشمانش را می‌بستند وی را مجبور به نوشیدن آب شور کرده و سپس وی را با یک قایق تندرو به دریا برده و سه ساعت مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند.
به گفته صلاحی این شکنجه‌ها با اعترافات دروغ وی به پایان می‌رسید. وی برای پایان یافتن این شکنجه‌ها مجبور شد به دروغ در مقابل بازجوهای خود اعتراف کند که قصد انفجار برج CN در تورنتو را داشته است. شدت این شکنجه‌ها به حدی بود که وی برای رهایی از آن حاضر بوده هر دروغی را اعتراف کند. دست‌نویس صلاحی پیش از آنکه از حالت طبقه‌بندی خارج شود بیش از 2500 بار مورد ویرایش قرار گرفته تا به گفته مقامات آمریکایی از اطلاعات طبقه‌بندی محافظت شود اما در واقع هدف اصلی از این کار ممانعت از اطلاع‌رسانی دقیق به خواننده‌های این کتاب بوده است. با این‌حال ناشران این کتاب در انگلیس و آمریکا امیدوارند که نسخه سانسور نشده این کتاب پس از ازادی صلاحی از گوانتانامو تجدید چاپ شود.
سازمان آزادی‌های مدنی آمریکا یک کمپین اینترنتی برای آزادی صلاحی تشکیل داده است. هینا شمسی، مدیر پروژه امنیت ملی سازمان دراین باره گفت: محمد الصلاحی یک انسان بی‌گناه است که آمریکا برای بیش از 10 سال به صورت وحشیانه مورد شکنجه قرار داده و به صورت غیرقانونی زندانی کرده است. وی تهدیدی برای آمریکا به شمار نمی‌رود و هرگز در فعالیتهایی علیه آمریکا نقش نداشته است. در ادامه این کمپین از دولت آمریکا خواسته شده تا هرچه سریعتر صلاحی را آزاد کنند و در راستای این درخواست از تمام افرادی که هدف بازداشت و سوء استفاده قرار گرفته‌اند درخواست شده تا از آزادی این زندانی گوانتانامو حمایت کنند.
صلاح 44 ساله در اوایل دهه 90 دو بار به افغانستان سفر کرد و درآنجا برای مبارزه علیه دولت مورد حمایت شوروی در کابل با القاعده پیمان بست. به گفته این زندانی وی در سال 92 به صورت کامل با القاعده قطع رابطه کرد. اما پس از حوادث تروریستی 11 سپتامبر به جرم تلاش برای بمب‌گذاری در فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجلس بازداشت شد. هیچ مدرکی برای محکومیت صلاح به جز اعترافات خود وی (که به احتمال بسیار زیاد تحت فشار بوده) تا کنون ارائه نشده است. در سال 2004 یکی از مقامات ارتش آمریکا پس از آنکه مدارک موجود علیه این زندانی را تنها ناشی از شکنجه خواند از حضور در بازجویی‌ها خودداری کرد. حتی موریس دیویس، سرهنگ نیروی هوایی آمریکا در اواسط 2000 اعلام کرد که موفق به یافتن هیچ مدرکی برای محکوم کردن صلاحی نشده بود.
جیمی بینگ یکی از ناشران برجسته انگلیسی درباره اهمیت این کتاب گفت که نوشته‌های صلاحی بیانگر اعترافات تکان دهنده یک نویسنده مستعد است. به گفته این ناشر بسیاری از موسسات بین‌المللی که قصد انتشار این کتاب را دارند امیدوارند با در اختیار قرار دادن این خاطرات نقشی در پایان دادن به بازداشت وحشیانه وی ایفا کنند.

“ خاطرات گوانتانامو شکنجه‌های سیا را فاش می‌کند ”