تغییر فرهنگ تقسیم کار خانه بین مردان و زنان در دستورکار معاونت زنان

کد خبر : #2968
تاریخ انتشار : شنبه, 20 آذر 1395 17:27
تعداد بازدید کننده : 653
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
تغییر فرهنگ تقسیم کار خانه بین مردان و زنان در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به لحاظ بسیاری از سیاستها و اهداف موردنظر درحوزه زنان و خانواده دربرنامه ششم توسعه، گفت: با تصویب این برنامه در مجلس، برای پنج سال آینده یک نقشه راه در حوزه زنان و خانواده داریم که یکی از اولویت‌های آن بحث ایجاد تعادل جنسیتی در بازار کار است.

به گزارش ایسنا، شهیندخت مولاوردی در دیداری با رییس هیات ایران از اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول با اشاره به چالشهای پیش روی دولت برای ایجاد اشتغال تصریح کرد: بر اساس بررسی های انجام شده برای تدوین برنامه ششم توسعه به این نتیجه رسیدیم که برای تحقق توسعه متوازن، نیازمند تعادل جنسیتی در عرصه های مختلف از جمله بازار کار هستیم لذا معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری، بر اساس تکلیف شورایعالی اشتغال، سند اشتغال پایدار زنان را در چارچوب سند اشتغال پایدار کشور تدوین کرد.

مولاوردی با اشاره به پیگیریها و تلاشهای این معاونت برای ارزشگذاری روی کار خانگی زنان، افزود: یکی دیگر از دغدغه های اصلی ما با توجه به جایگاه خانواده در کشورمان و نقشهای چندگانه برای زنان در خانواده، ایجاد توازن بین کار و زندگی برای زنان است.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری تصریح کرد: در ایران ایجاد نظام سهمیه بندی مشاغل برای زنان و مردان پذیرفته نیست و البته در قانون اساسی کشورمان حق احراز مشاغل برای زنان و مردان یکسان شمرده شده است و تلاشهای ما برای ایجاد عدالت جنسیتی در عرصه اشتغال نیز در همین راستا انجام می گیرد. وی گزارش این معاونت به رییس جمهوری درباره وجود تبعیض و محدودیت برای زنان در آزمون استخدامی سالجاری و دستور اکید دکتر روحانی بر رفع این تبعیض را نمونه ای از تلاشهای این معاونت برای ایجاد عدالت جنسیتی در بازار کار برشمرد و کسب سهمیه برای زنان در دوره های آموزش مدیریت در برخی مراکز دولتی از جمله وزارت صنعت و سازمان مدیریت صنعتی را از دیگر تلاشهای معاونت امور زنان و خانواده برای ایجاد عدالت جنسیتی در بازار کار توصیف کرد.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری افزود: همچنین جلسات متعددی با کارآفرینان و فعالان زن در بخش خصوصی داشته ایم تا علاوه بر کمک به بهبود فضای کسب و کار آنها، وضعیت را برای اشتغال زنان در بخش خصوصی نیز بهبود ببخشیم. به علاوه در سندی که با هدف بهبود وضعیت زنان و خانواده در حال تدوین است، برای توان افزایی گروههای مختلف زنان پیشنهاداتی ارائه شده است. مولاوردی تصریح کرد: باور ما این است که ایجاد توازن بین کار و زندگی و ارتقای امنیت شغلی زنان نیازمند ساز و کارهایی برای رفع دغدغه های آنها برای خانواده حین کار است لذا بر اساس پیشنهادی که از سوی معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری ارائه شده است، دستگاههای اجرایی موظف شده اند، با همکاری بخش خصوصی امکان تاسیس مهدکودک برای مادران شاغل را در نزدیک ترین مکان به محل کارشان فراهم کنند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری همچنین جزئیات دیگری از اقدامات و تلاشهای این معاونت برای تسهیل شرایط اشتغال بانوان، از جمله ایجاد انعطاف در نحوه اجرای قانون مرخصی ۹ ماهه زایمان، ساعت کار منعطف و شناور برای زنان و در نظر گرفتن تسهیلات دیگر برای زنان سرپرست خانوار را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: مهمترین اقدامی که در دستور کار داریم تغییر فرهنگ تقسیم کار خانه بین مردان و زنان است که البته این موضوع قطعا نیاز به زمان زیادی دارد.

 

 

کم توجهی به نقش زنان در توسعه شکوفایی شهری می تواند نتایج زیان بار بسیار وسیعی داشته باشد

شهیندخت مولاوردی همچنین در ششمین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار و عمران شهری موضوع زنان و توسعه پایدار شهری را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: جامعه بین المللی در اقدامی منسجم و در ۲۰۱۵ سعی کرد تا سند پایدار را به عنوان یک دستور کار مشترک در جهت دستیابی به جهانی بهتر و آینده ای توام با آرامش و شکوفایی برای نسل های بعد به تصویب رساند و اهداف توسعه پایدار در حقیقت یک بیانیه مشترک با لحاظ آرمان های انسانی است. وی اضافه کرد: امروزه شهرها به عنوان زیست گاه غالب مردم جهان توجه و تمرکز بسیاری را برانگیخته اند و در این سند شهرها نقش موثری برای پیشبرد اهداف توسعه دارند .

مولاوردی خاطرنشان کرد: با پایان یافتن بازه زمانی اهداف توسعه هزاره، شاخص های توسعه جایگزین آن گردید و مبنای تلاش تمام کشورهای عضو در سه سطح ملی ،منطقه ای و بین المللی قرار گرفت. این شاخص ها معیاری برای ارزیابی فعالیت های بشر به طور عام و دولت ها بطور خاص در خصوص توسعه پایدار در ۱۵ سال آتی به شمار می روند. وی گفت: بر این اساس هفت هدف اصلی و ۱۶۹ هدف فرعی برای پایان دادن به فقر، مبارزه با بی عدالتی و نابرابری های موجود و تقویت و گسترش رفاه در ضمن حفاظت از محیط زیست تا سال ۲۰۳۰ تبیین شد و در میان این اهداف حداقل یک آرمان به صورت مشخص به زنان و دختران اختصاص یافته است که بسیار قابل توجه است. معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار داشت: موضوع جنسیت و شهر غالبا در دو عرصه عمومی و خصوصی قابل بررسی است در عرصه خصوصی موضوع مسکن و خشونت خانگی و امنیت مطرح می شود و در عرصه عمومی دسترسی به خدمات زیربنایی و روبنایی و بهره برداری رضایت بخش از فضاهای عمومی قابل بررسی هستند.

مولاوردی با بیان اینکه زنان در جهان معاصر به عنوان مخاطب اصلی برای تحقق توسعه هستند ، گفت : زنان با بنیاد خانواده مرتبط اند و خانواده یک نظام قوام یافته است که معنای زیست و سکونت کاملا به آن پیوسته است. مجموعه فرهنگ ها و روش زندگی مفهومی است که درک پیوسته از توسعه را سامان می دهد . معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: نظام خانواده در دین مبین اسلام به عنوان محوری ترین چارچوب زیست معنا دارد و این یک درک متعالی از بودن انسان است درکی که معنا و مفهوم توسعه را با کوچک ترین سلول یک جامعه می سنجد و بخش عمده ای از دستورات و تاکیدات خود را در جهت حفظ بنیاد خانواده معمول می دارد .

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر نقش کلیدی زنان و حضور اجتماعی این قشر از جامعه ، تجربه های بسیار ارزنده ای در این زمینه دارد. در ایران تحولات سریع و نامتوازن جمعیت شهری که در برگیرنده ۷۰ در صد از جمعیت کل کشور است اگر چه فرصت های نوینی را برای توسعه فراهم می آورد اما چالش هایی عمیق و گسترده در ابعاد اقتصادی ، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی در شهرها و کیفیت زندگی شهروندان را موجب می شود .

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: شهر نشینی مبتنی بر اهداف و قواعد توسعه پایدار قادر است در یک تعادل پویا ضمن ارتقای ظرفیت شهرها برای ایجاد اشتغال و ثروت موجب ایجاد انسجام میان طبقات و فرهنگ ها و اقوام مختلف شود.

براساس گزارش سایت معاونت زنان، مولاوردی در ادامه با اشاره به راهبردهای موثر در مسیر توسعه شهری گفت: تامین امنیت ذهنی و عینی زنان ، مشارکت زنان در امور برنامه ریزی و مدیرت شهرها ، تخصیص عادلانه فرصت هایی شغلی به زنان و مردان بویژه در مشاغل مهم و اثرگذار ، زمینه سازی برای افزایش مشارکت اجتماعی زنان در ابعاد مختلف شهری ، انعکاس دیدگاه ها و نیازهای گروه های مختلف زنان ، توجه به عدالت جنسیتی در برنامه ریزی های مربوط به حمل و نقل و تردد در شهرها و بین شهرها ، دسترسی همه مناطق به همه وسایل حمل و نقل عمومی ، امکان دسترسی به خدمات و امکانات آموزشی و بهداشتی و فراغتی در همه مناطق شهری و تدوین سیاست های حمایتی برای تامین مسکن مناسب بخصوص برای زنان سرپرست خانواراز مهمترین راهبردها برای رسیدن به توسعه شهری محسوب می شوند. مولاوردی در تشریح برنامه ها و اقدامات این معاونت برای بهبود وضعیت زنان اظهار داشت: تغییر فرهنگ کار در خانواده‌ها و ایجاد عدالت جنسیتی در بازار کار از مهمترین برنامه ها و اهداف این معاونت برای بهبود وضعیت زنان در کشورمان است.

“ تغییر فرهنگ تقسیم کار خانه بین مردان و زنان در دستورکار معاونت زنان ”