دادگاه فرانسه حکم 25 سال زندان متهم نسل کشی روآندا را تأیید کرد

کد خبر : #2949
تاریخ انتشار : یکشنبه, 14 آذر 1395 15:15
تعداد بازدید کننده : 580
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
دادگاه فرانسه حکم 25 سال زندان متهم نسل کشی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دادگاهی در فرانسه حکم 25 سال زندان دادگاه بدوی آن کشور که برای یک مأمور اطلاعاتی سابق روآندا به جرم نسل کشی سال 1994صادر شده بود را تأیید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، دستگاه قضایی این کشور «پاسکال سیمبیکانگوا را به خاطر نسل کشی و مشارکت در جنایات علیه بشریت در یک محاکمه تاریخی در سال 2014 که نقطه عطفی در رویکرد فرانسه نسبت به متهمان نسل کشی بود، مجرم شناخت.
سیمبیکانگوای 56 ساله عضو پیشین نیروی حفاظت ریاست جمهوری روآندا بر بیگناهی خود پافشاری می کند و در ماه اکتبر تقاضای تجدید نظر در حکم صادره علیه خود داد.
نسل‌کشی روآندا در سال 1994 به دنبال سقوط هواپیمای حامل «جووینال هابیاریمانا» رئیس جمهوری وقت روآاندا در نزدیکی کیگالی پایتخت این کشور به وقوع پیوست. «قوم هوتو» این عمل را به «قوم توتسی» نسبت داد که همین امر در جامعه بی‌حکومت، آغاز درگیری‌های شدید میان این دو قوم شد. در جریان نسل‌کشی سال 1994 روآندا که از آن تحت عنوان تاریک‌ترین فاجعه انسانی 50 سال گذشته یاد می‌شود، علاوه بر کشته‌شدن 800 هزار مرد، زن و کودک، به 200 تا 500 هزار زن تعرض جنسی شد.
سازمان ملل در ابتدا از پذیرش این رویداد به عنوان نسل‌کشی خودداری کرد و در نتیجه بشدت مورد انتقاد رسانه‌های جمعی قرار گرفت. این واقعه منجر به بحث‌هایی برای تغییر در ساختار سازمان ملل به منظور برخورد سریع و قاطع جامعه بین‌الملل با نسل‌کشی شد. در آوریل 1994، رواندا بیش از هفت میلیون نفر جمیعت داشت که از سه گروه قومی تشکیل می‌شد: هوتو (85٪)، توتسی (14٪ جمیعت) و توا (1٪). دو گروه هوتو و توتسی در حقیقت بسیار بهم شبیه هستند. هر دو به یک زبان تکلم می‌کنند، در یک منطقه زندگی می‌کنند و آداب و رسوم مشابهی دارند.

“ دادگاه فرانسه حکم 25 سال زندان متهم نسل کشی روآندا را تأیید کرد ”