هشدار سازمان ملل متحد از روند خروج کشورها از دیوان بین المللی کیفری

کد خبر : #2945
تاریخ انتشار : شنبه, 13 آذر 1395 11:13
تعداد بازدید کننده : 440
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار سازمان ملل متحد از روند خروج کشورها از...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد 'زید رعد الحسین' درباره خروج برخی از کشورهای عضو از دیوان بین المللی کیفری ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس انفو، 'زید رعد الحسین' درباره خروج زنجیری کشورها از این نهاد گفت: خروج برخی کشورها از این نهاد بین المللی، خیانتی آشکار به قربانیان نقض حقوق بشر است و این کشورها باید در تصممی خود بطور جد بازنگری کنند.
وی افزود: کشورهای بزرگ عضو دادگاه بین المللی کیفری باید تدابیری بیندیشند تا کشورها نتوانند بسادگی و بی هیچ دلیلی از این نهاد خارج شوند.
الحسین در گفت و گویی در حاشیه جلسه‌ غیر رسمی اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، درباره اوضاع در عراق نیز گفت: اوضاع در عراق بسیار اسف بار است و می توان گفت بدترین سناریوی ممکن در آن کشور در حال جریان است. وی افزود: دولت عراق نیز هیچ برنامه ای برای تعادل قومی در همه نهادهای دولتی و شبه دولتی در دستور کار ندارد و این موضوع بر مشکلات این کشور افزوده است. به گزارش ایرنا، در پی خروج سه کشور آفریقایی از دادگاه کیفری لاهه و مخالفت صریح آمریکا با این اقدام، روسیه نیز امضایش را از این دادگاه پس گرفت.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته دستور خودداری از عضویت کشورش را در دادگاه بین المللی کیفری صادر کرد. در واقع می توان گفت که این اقدام مسکو پاسخی به تصویب قطعنامه سازمان ملل متحد علیه روسیه است. روسیه معتقد است که دادگاه بین المللی کیفر به معنی واقعی از خود استقلال ندارد. مسکو سال 2000 میلادی اساسنامه این دیوان را امضا کرد اما هنوز به امضای دوما نرسیده است.
تاکنون کشورهای آفریقای جنوبی، گامبیا و بروندی از این نهاد بین المللی بیرون رفته اند و فیلیپین نیز تهدید کرده است پای خود را جای پای روسیه قرار خواهد داد و از آن خارج خواهد شد. به رغم اینکه آمریکا خود عضو دادگاه بین المللی کیفر نیست ولی همواره خواستار پیوستن دیگر کشورها به این دادگاه است. وزارت امور خارجه آمریکا بارها از این اقدام کشورهای آفریقایی انتقاد کرده و آن را مغایر با اصول دموکراسی دانسته است. آمریکا در نظر دارد از این دادگاه به عنوان ابزاری برای مجازات رهبرانی استفاده کند که قوانین بین المللی را نقض می کنند.
تصمیم خروج بروندی از دادگاه بین المللی کیفری به دنبال اعلام این دادگاه مبنی بر تحقیق و بررسی در موضوع سرکوب سیاسی و اقدامات خشونت بار در این کشور صورت گرفت. سودان از رهبران و ملت های آفریقایی که هنوز عضو این دادگاه کیفری هستند، خواسته است بطور جمعی از این نهاد خارج شوند.
این نهاد بین المللی در سال 2002 میلادی بنیاد نهاده شد. هر چند آمریکا بنیاد دادگاه بین المللی کیفری را امضا کرده است، اما هنوز کنگره این کشور عضویت در آن را به تصویب نرسانده است

“ هشدار سازمان ملل متحد از روند خروج کشورها از دیوان بین المللی کیفری ”