گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان از فرستادن کودکان به میدان‌های جنگ

کد خبر : #2896
تاریخ انتشار : شنبه, 29 آبان 1395 9:01
تعداد بازدید کننده : 486
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان از فرستادن...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
کمیسیون حقوق بشر افغانستان در شمال شرق این کشور از سربازگیری کودکان توسط نظامیان افغان خبر داد.

به گزارش تسنیم، «حیات‌الله امیری» رئیس کمیسیون حقوق بشر در حوزه شمال‌ شرق افغانستان، اعلام کرد: نیروهای امنیتی افغانستان خلاف توقع و خلاف تمام اصول بین‌المللی جنگ، کودکان را آموزش نظامی داده و به میدان‌های نبرد می‌فرستند. وی افزود: آمار کودکان مسلح در شمال‌ افغانستان در نشست خبری مشترک اعضای کمیسیون حقوق بشر در حوزه شمال‌ شرق این کشور و نمایندگان حکومت به زودی اعلام خواهد شد. امیری به سلام وطندار گفت که طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در ولایت‌های قندوز و بغلان از کودکان سربازگیری می‌کنند. «محمود حقمل» سخنگوی والی بغلان این ادعاها را رد نمی‌کند اما می‌گوید که افراد واجد شرایط براساس قانون به نیروهای امنیتی افغان می‌پیوندند.

براساس گزارش کمیسیون جهانی حقوق بشر، بیش از 250 هزار کودک دختر و پسر به عنوان سرباز در میدان‌های جنگ 13 کشور از جمله افغانستان حضور دارند. بازرسان سازمان ملل، سال گذشته اعلام کرده بودند که حدود 48 نظامی کودک در ارتش و پلیس ملی و نیروهای محلی حامی دولت افغانستان عضو هستند.

بر اساس قانون آمریکا که در سال 2008 میلادی به تصویب رسید، کشورهایی که از کودکان سرباز در نیروهای نظامی خود استفاده می‌کنند، از دریافت کمک‌ یا تسلیحات نظامی واشنگتن محروم می‌شوند اما دولت اوباما می‌گوید که افغانستان شامل این قانون نمی‌شود زیرا نیروی پلیس محلی این کشور بخشی از نیروهای مسلح آن محسوب نمی‌شوند.

«احمد فیصل بیگ‌زاد» والی بدخشان، نیز چندی قبل به تمام نهادهای امنیتی این ولایت دستور داده بود تا حضور افراد زیر سن 18 سال در صفوف نیروهای امنیتی و پلیس محلی بدخشان را بررسی کنند.

“ گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان از فرستادن کودکان به میدان‌های جنگ ”