42 هزار عراقی از آغاز نبرد موصل آواره شده اند

کد خبر : #2868
تاریخ انتشار : شنبه, 22 آبان 1395 10:40
تعداد بازدید کننده : 437
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
42 هزار عراقی از آغاز نبرد موصل آواره شده اند
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرد که حدود 42 هزار نفر از زمان آغاز نبرد موصل تاکنون از شهرهایشان آواره شده و به دیگر نقاط امن عراق رفته اند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان های امدادی درباره آوارگی بیش از یک میلیون نفر در نتیجه عملیات آزادسازی موصل از چنگ گروه تروریستی داعش هشدار داده اند؛ گرچه تا این رقم هنوز فاصله زیادی است، اما شمار آوارگان عراقی روز به روز افزایش می یابد.
سازمان بین المللی مهاجرت در وبسایتی که آوارگان را رهگیری می کند، اعلام کرد که 41 هزار و 988 شهروند عراقی در نتیجه عملیات موصل که در تاریخ 17 اکتبر (26 مهرماه) 2016 آغاز شد، آواره شده اند.
این رقم در قیاس با رقم 7 هزار نفری که سازمان مذکور در روز 18 آبان ماه ارائه کرد، افزایش چشمگیری نشان می دهد. اکثر کسانی که آواره شده اند ساکن استان نینوا هستند که شهر موصل مرکز آن است، اما آمار سازمان بین المللی مهاجرت آوارگان دیگر استان ها را نیز در بر می گیرد.
با توجه به این که هنوز نیروهای عراقی وارد بخش های مرکزی شهر موصل نشده اند، احتمالا شمار افرادی که از خانه هایشان فرار خواهند کرد، می تواند به میزان چشمگیری افزایش یابد. ساکنان موصل و سازمان ملل گزارش داده اند که داعش به زور غیرنظامیان عراقی را گرد هم آورده است تا از آن ها به عنوان سپر انسانی استفاده کند.
سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که گروه تروریستی 'داعش' 295 نفر از اعضای سابق نیروهای امنیتی عراق را در نزدیکی 'موصل' ربوده است.
'راوینا شمدسانی' سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل اضافه کرد که تروریست هایی که از شهر 'حمام العلیل' عقب نشینی کرده اند، یک هزار و 500 خانواده عراقی را با خود از این شهر به سوی فرودگاه موصل برده اند.
داعش در خرداد ماه سال 94 مناطق وسیعی از شمال و غرب بغداد را تصرف کرد، اما نیروهای عراقی شهرها و روستاهای زیادی را از چنگ این گروه تروریستی آزاد کرده اند. موصل آخرین شهر مهم عراق است که در تصرف داعش قرار دارد.

“ 42 هزار عراقی از آغاز نبرد موصل آواره شده اند ”