فعالیت 70مرکز نگهداری کودکان خیابانی در کشور

کد خبر : #2862
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 19 آبان 1395 14:41
تعداد بازدید کننده : 876
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
فعالیت 70مرکز نگهداری کودکان خیابانی در کشور
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: 70 مرکز نگهداری کودکان خیابانی در کشور فعال است که از این تعداد 39 مورد روزانه و 31 مرکز شبانه روزی بوده و برنامه ریزی ها در جهت افزایش مراکز روزانه است.

به گزارش ایرنا، حبیب الله مسعودی فرید سه شنبه 18 آبان ماه 1395 در حاشیه بازدید از مدرسه مهربانی پارس گرگان افزود: براساس آمارها سال گذشته در مجموع 6 هزار کودک در این مراکز پذیرش شدند و طبق پیش بینی ها این آمار در سال جاری به 10 هزار نفر نیز می رسد.
وی در مورد کودکان کار اظهار داشت: 95 درصد این کودکان با پدر و مادر خود زندگی می کنند و بقیه بی سرپرست بوده، یا پدر معلول، از کار افتاده و معتاد داشته و یا خانواده آنان را مجبور به کار می کنند و متاسفانه برخی نیز فرزندان خود را برای کار به دیگران اجاره می دهند.
معاون بهریستی تصریح کرد: در این زمینه مددکاری اجتماعی راه اندازی شده است تا خدمات روزانه به صورت آزمایشی (پایلوت) در پنج استان تهران، البرز، چهار محال و بختیاری، همدان و خوزستان به آنان ارائه شود و در این بخش نیازمند همکاری سازمان های مردم نهاد هستیم.
مسعودی فرید گفت: 40 تا 50 درصد کودکان کار غیرایرانی و بویژه فرزندان اتباع افغانستان هستند و در مجموع بنا داریم تا این کودکان در طول روز کمتر در خیابان باشند و از این طریق پرونده مددکاری اجتماعی تشکیل و به خانواده بازگردانده شوند و خانواده به اجتماع برگردد.
وی با بیان این که واژه 'جمع آوری' در این حوزه ها صحیح نیست و باید از واژه 'جذب' استفاده کنیم، افزود: نیازمند همراهی خانواده ها برای موفقیت در اجرای این طرح ها و برنامه ها هستیم.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با یادآوری شناسائی و دستگیری چهار باند اجاره کودکان در تهران طی سال گذشته، در خصوص اعتبارات بخش کودکان خیابانی، اظهار داشت: اعتبارات این بخش در سال 90، پنج میلیارد ریال بود که این میزان امسال به 120 میلیارد ریال رسیده و مصوب شده است تا از طریق سازمان برنامه و بودجه برای سال آینده 200 میلیارد ریال به این بخش اختصاص یابد، اما برای ساماندهی نهائی این حوزه کاری و جامعه هدف حداقل نیاز به جذب بیش از 400 میلیارد ریال است تا به وضع مطلوب و مورد رضایت برسیم.
وی با اشاره به خدمات حوزه اورژانس اجتماعی با شماره 123، ادامه داد: سال گذشته 600 هزار تماس با 197 مرکز اورژانس اجتماعی کشور برقرار شد که 160 هزار تماس مرتبط بوده که از این تعداد 8.5 درصد مربوط به کودک آزاری و 7 درصد مربوط به همسرآزاری بود.
به گفته وی؛ مرکز اورژانس اجتماعی سال گذشته در چهار هزار و 200 مورد خودکشی نیز وارد شد که از این تعداد 2 هزار و 800 نفر بانوان و 1400 نفر مربوط به مردان بود.
وی یادآور شد: تلاش می شود که در همه شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت، اورژانس اجتماعی مستقر گردد که تعداد آنها 140 شهر است.
معاون بهزیستی کشور از تخصصی شدن مددکاری اجتماعی نیز خبر داد و گفت: اولین مورد که به صورت تخصصی پیگیری می شود بحث طلاق است و از سوی دیگر همکاری بین بخشی با آموزش و پرورش برقرار کرده ایم که طرح 'نماد' (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) را اجرایی کنیم و مددکاران تخصصی با تعامل با عوامل مدرسه، دانش آموزان و اولیا آنان بتوانند طرح را به خوبی انجام دهند که از اوایل آذر ماه این طرح در 6 استان کشور اجرا می شود.
مسعودی فرید افزود: در حوزه آسیب های کودکان نگاه معاونت اجتماعی پیشگیرانه و مداخله به موقع است.
وی ادامه داد: در جهت بسط عدالت اجتماعی، اقدام به ایجاد مهدهای روستایی شده که هم اینک از مجموع 17 هزار مهد کودک کشور 8هزار و 700 مورد مهدهای کودک روستایی بوده و با همکاری خیرین و مسئولان حوزه بهداشت و سلامت یک وعده غذایی آنان تامین می شود.
معاون امور اجتماعی بهزیستی اعتبار هشت سال قبل مهدهای کودک را 20 میلیارد ریال بیان کرد که امسال به 500 میلیارد ریال افزایش یافته است.
وی یادآورشد: به همین منظور سازمان مدیریت و برنامه ریزی؛ استان های ایلام، کهکیلویه و بویراحمد، خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمان و سیستان و بلوچستان را برای اجرای این طرح منظور کرده و سازمان بهزیستی پس از بررسی ها 2 استان خراسان جنوبی و اردبیل را هم به این مجموعه افزوده است.
مسعودی فرید در خصوص مساله فروش کودکان و نوزادان گفت: بیشترین فروش کودکان ناشی از اعتیاد زنان و زنان بی خانمان بوده و پیگیری ‎هایی در این راستا با همکاری علوم پزشکی انجام شده است تا تمام نوزادانی که مادران معتاد دارند، قبل از ترخیص از بیمارستان مورد بررسی مددکاران قرار گیرند و در این بخش سازمان های مردم نهاد می توانند نقش موثری درشناسائی این موارد داشته باشند.
وی همچنین گفت که اکنون 9هزار و 800 کودک در 590 مرکز شبانه روزی نگهداری می شوند که بطور متوسط در هر مرکز 8 تا 12 نفر هستند.
به گفته وی؛ یکهزار و 600 نفر از این بچه ها در 36 مرکز شیرخوارگان نگهداری می شوند و امروز به ازای هر نوزاد 7.5 زوج تائید شده در نوبت گرفتن فرزند جهت نگهداری هستند.

“ فعالیت 70مرکز نگهداری کودکان خیابانی در کشور ”