طرح شکایت علیه سعودی در دستگاه قضایی انگلیس

کد خبر : #2858
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 19 آبان 1395 14:23
تعداد بازدید کننده : 414
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
طرح شکایت علیه سعودی در دستگاه قضایی انگلیس
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
شرکت‌کنندگان در نشستی که سه‌شنبه 18 آبان ماه در لندن برگزار شد، ضمن محکوم کردن کشتار مردم بی‌گناه یمن توسط رژیم جنایتکار آل سعود و حامیانش، بر لزوم توقف هر چه سریع تر حملات نظامی علیه مردم این کشور تأکید کردند.

به گزارش ایرنا، شرکت‌کنندگان در این نشست همچنین ناتوانی شورای امنیت سازمان ملل متحد در متوقف کردن جنگ یمن و جلوگیری از روند فزاینده شمار کشته‌ شدگان به‌ویژه کودکان در یمن را مورد اشاره قرار دادند.
آن‌ها تأکید کردند که نهادهای بین‌المللی، به‌ویژه دیوان بین‌المللی کیفری، عملا ابزاری در دست امپریالیسم جهانی به شمار می‌آیند که در راستای تحقق منافع شمار محدودی از کشور جهان فعالیت می‌کنند.
در همین حال در این نشست، 'کیم شریف' وکیل حقوقی یمنی تبار، از اقامه دعوا علیه عربستان و همدستانش در دستگاه قضایی انگلیس خبر داد.
وی بیان داشت: بر اساس تحقیقات حقوقی به‌ عمل ‌آمده، اسنادی به دست آمده که نشان می‌دهد حمله به یمن، توطئه‌ای از پیش‌ طرحی شده از سوی عربستان بوده است.
خانم شریف همچنین اضافه کرد: در جریان بررسی راهکارهای شکایت علیه عربستان متوجه شدیم که تمام ‌مسیرهای طرح دعاوی به‌ طور مرموزانه مسدود شده که کار شکایت حقوقی از این رژیم جنایتکار را در مجامع بین‌المللی را دشوار کرده است.
وی با این ‌حال بیان داشت که گروه حقوقی مستقر در انگلیس اسنادی را جمع‌آوری کرده که بر اساس آن از سه کشور عربستان سعودی، امارات و قطر به‌ عنوان عاملان اصلی جنایت‌های صورت گرفته در یمن، با استناد به قوانینی که به گفته او «تاکنون در انگلیس مورداستفاده قرار نگرفته» شکایت شده است.
این کارشناس حقوقی در خصوص جزئیات و شواهدی که در اختیار دارد، توضیح بیشتری ارائه نداد اما عنوان کرد که این پرونده به همراه مستنداتش به دادستان کل کشور انگلیس تحویل ‌شده است.
خانم شریف بیان داشت: ما توقع نداریم که دادستان انگلیس ادله ما را بلافاصله بپذیرد اما با این شکایت دست‌کم تابوی عدم پاسخگویی دولت عربستان شکسته خواهد شد.
وی به بخشی از یافته‌های خود اشاره کرد و گفت: عربستان ادعا می‌کند که ایرانی‌ها از طریق تحریک حوثی‌ها در یمن قصد کشورگشایی دارند و به همین دلیل در این کشور مداخله می کنند؛ اما یافته‌های ما نشان می‌دهد که از آغاز جنگ یمن تاکنون یک ایرانی یافت نشده است بلکه در عوض، شمار مزدوران رژیم آل سعودی از کشورهایی نظیر آمریکا، سودان و رژیم صهیونیستی در این کشور روند فزاینده‌ای داشته است.
خانم شریف در همین حال بیان داشت که شماری از کارشناسان حقوقی به‌صورت هم‌زمان طرح شکایت از عربستان را در مجامع حقوقی آمریکا، بلژیک و شماری از کشورهای غربی، به‌ویژه در دیوان بین‌المللی کیفری پیگیری می‌کنند.
'لورانس هایلل'، عضو ارشد کلیسای انگلیس نیز در سخنانی در این نشست بیان داشت: کودکان نماد معصومیت هستند؛ کشته شدن کودکان بی‌گناه یمنی این سؤال را به وجود می‌آورد که چرا برای حمایت از جان آن‌ها به‌ اندازه کافی تلاشی صورت نگرفته است.
وی فجایع انسانی در یمن را مغایر آموزه‌های دین مسیحیت برشمرد و با قرائت فرازهایی از انجیل بیان داشت که خداوند به حضرت عیسی مسیح (ع) وعده داده است که جنگ و خون‌ریزی در پادشاهی خداوند ماندگار نخواهد ماند.
این روحانی مسیحی که تلاش می‌کرد در سخنانش موضع سیاسی اتخاذ نکند، اعتراف کرد که از دیدن تصاویر جنگی در یمن «به‌عنوان یک شخصیت دینی شوکه شده است» و خواستار توقف مصائب جامعه بشریت، از سوی «خطاکاران و پیروان شیطان» شد.
وی در همین حال اشاره کرد که رسانه‌های انگلیسی در انعکاس اخبار مربوط به وقایع یمن کوتاهی کرده‌اند.
سعید الشهابی برگزارکننده اصلی این برنامه و دبیر کل جنبش احرار بحرین نیز در سخنانی فروش اسلحه به عربستان سعودی از سوی انگلیس و آمریکا را محکوم کرد.
وی انتخاب کمیته حقیقت‌یاب از سوی دولت عربستان به‌ منظور افشای جزئیات جنایت‌های جنگی صورت گرفته در یمن را مضحک خواند و گفت: در کجای تاریخ تاکنون از یک جنایتکار خواسته شده است که علیه خودش تحقیق کند.
وی سکوت رسانه‌های انگلیسی در خصوص فجایع یمن نیز را به‌شدت محکوم کرد و گفت: آن‌ها با این کارشان به عربستان چراغ سبز نشان می‌دهند که به حملاتشان ادامه دهند.
وی تنها راه توقف جنگ یمن را در چارچوب: افشای حقایق در مورد جرائم جنایی، پایان محاصره و برقراری آتش‌بس در این کشور برشمرد.
نشست یادشده با عنوان «وظیفه همگانی برای پایان بخشیدن به قحطی، تخریب و حمام خون در یمن» شامگاه سه‌شنبه با حضور صاحب‌نظران، کارشناسان، فعالان حقوق بشری و شماری از رسانه‌های گروهی در اندیشکده ابرار برگزار شد.

“ طرح شکایت علیه سعودی در دستگاه قضایی انگلیس ”