برگزاری دوره آموزشی آشنایی با «حقوق خانواده»

کد خبر : #2852
تاریخ انتشار : سه شنبه, 18 آبان 1395 16:52
تعداد بازدید کننده : 1027
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
برگزاری دوره آموزشی آشنایی با «حقوق خانواده»
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
همزمان با بزرگداشت روز جهانی پیشگیری از خشونت علیه زنان، دوره آموزشی آشنایی با «حقوق خانواده» توسط سازمان دفاع از قربانیان خشونت و با همکاری کلینیک حقوقی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد..

سازمان دفاع از قربانیان خشونت در راستای بزرگداشت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان و ارتقا اگاهی فعالیت داوطلبان خود، موفق به برگزاری نشست تخصصی با عنوان "آشنایی با حقوق خانواده" در 2 آذرماه95 گردید. در این نشست که در محل سازمان دفاع از قربانیان خشونت و با استقبال مخاطبان برگزار شد، کارشناسان این موضوع به بررسی ابعاد مختلف حقوق خانواده و راه کارهای حقوقی پیشگیری از خشونت علیه زنان پرداختند. این جلسه با حضور جمعی از اساتید، کارشناسان، اعضای افتخاری، نمایندگان سازمان های دولتی و غیردولتی و علاقه‌مندان به موضوع برگزار شد. اساتید حاضر در جلسه در خصوص حقوق خانواده و عوامل موثر بر تقویت این موضوع و راه‌کارهای موثر بر اجرایی شدن آن پرداختند.
این جلسه با خوشامد گویی اقای دکتر سیاوش ره پیک؛ مدیر عامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت و تاکید بر اهمیت مباحث مربوط به زنان و خانواده آغاز شد.
پس از آن خانم دکتر مهرشادشبابی استاد دانشگاه شهید بهشتی، ضمن بیان روند شناسایی حق زن و خانواده در نظام بین‌الملل به اهمیت حقوق برای زنان در طول تاریخ پرداختند. 
ایشان بیان داشتند، قانون اساسی، خانواده را واحد بنیادی جامعه می‌داند و تاکید نموده است که همه قوانین و مقررات و برنامه‌ریزی‌ها باید در جهت آسان‌تر کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد و دولت موظف است، زمینه‌های مساعد را برای رشد شخصیت زن، حمایت از مادران و ایجاد دادگاه‌های صالح برای حفظ کیان و بقای خانواده مهیا نماید.
سخنران بعدی دکتر حسن فدایی، استاد دانشگاه شهید بهشتی بودند که با بیان مقدمه‌ای، خشونت در قوانین را شامل خشونت اجتماعی علیه زنان و خشونت روانی علیه زنان تقسیم کرد و ضمن تاکید بر آیات قرآن و روایات معتبر بیان داشت که حفظ ارزش‌ها و توجه به آنها از پایه‌های استحکام و دوام خانواده است. ایشان ضمن بررسی راهکارهای مقابله با خشونت که در حوزه‌های مختلفی چه در حوزه مدنی و در چه در مطبوعات مورد بررسی قرار گرفته، قابل توجه دانست، مادامی که اخلاق در جامعه نهادینه نشود، این نوع قوانین که مولود اخلاق و کرامت انسانی هستند رنگ و لعابی نخواهند داشت. دکتر فدایی، بیان داشت، ضمانت اجرای روانی را باید فعال کرد و ضمن مجهز شدن به آموزه‌های دینی ، خومان مانع از شعله‌ور شدن آتش خشم و خشونت شویم. ایشان در پایان ضمن اشاره به پدیده طلاق روزافزون در جامعه ما بیان داشت، زمانی که عشق و محبت و اخلاق در خطر باشد، خشم و سوء‌رفتار تقویت می‌شود. خانواده‌ها ضمن بالا بردن سطح علمی و فرهنگی خود و همچنین آگاهی به اصول اخلاقی و آموزه های دینی و ارتقاء سعه صدر خود سبب بالا رفتن حسن معاشرت و اخلاق‌مداری در نظام خانواده می‌گردد.
سخنران پایانی این نشت خانم دکترهما گرمارودی استاد دانشگاه بودند که ضمن اشاره به بزه‌دیدگی ساختاری ، علت آن را ناشی از 1. جرایم 2. جنگ 3. ساختار دانستند.
ایشان اشاره به این نکته که حقوق باید انسانی باشد و تبیعیض جنسیتی در آن لحاظ نشود بر ارزشمند بودن تساوی حقوقی اشاره کردند. ایشان بیان داشتند: امروزه خشونت به معنای فیزیکی نیست، بلکه برخی از قوانین موجود و نقیصه های ان می تواد منجر به خشونت علیه زنان شود . ایشان با استناد به قوانین مدنی و مواد مهمی همچون بحث اجرت‌المثل، حضانت فرزندان، ازدواج کودکان زیر 13 سال، دیه زن و قانون حمایت از خانواده و... هر کدام در مسیر خود ممکن است دچار نوعی خشونت قرار بگیرند.
همچنین رویه های قضایی را در بسیاری از موارد منجر به خشونت دانستند و گفتند: بسیاری از مواقع رویه ای که قضات محترم می توانند پی بگیرند؛ متضمن رعایت حقوق زنان خواهد بود. حتی قوانین که نقیصه های ان منجر به نقض حقوق زنان است تا قبل از اصلاح می تواند از این طریق به احقاق حقوق زنان بیانجامد.
در پایان نیزضمن توضیح برخی نکات و اشاره به تراکم پرونده‌ها و دادگاه‌های خانواده در ایران بیان داشتند که خوشبختانه شاهد این هستیم قانون‌گذار در حال تلاش جهت اصلاحات در قوانینی می‌باشد که انتظار می‌رود، نگاه تساوی‌گری حقوق بین زن و مرد در آن پررنگ باشد.

 

گالری تصاویر

 

 

 


                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“ برگزاری دوره آموزشی آشنایی با «حقوق خانواده» ”