شکایت سوریه از رژیم صهیونیستی به یونسکو

کد خبر : #2799
تاریخ انتشار : شنبه, 8 آبان 1395 14:07
تعداد بازدید کننده : 369
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
شکایت سوریه از رژیم صهیونیستی به یونسکو
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
بعد از گذشت چند روز از قطعنامه کمیته میراث فرهنگی جهانی سازمان یونسکو علیه اسرائیل، دولت سوریه از این رژیم به‌خاطر حفاری‌ها در قنیطره شکایت کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از المیادین، رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که سوریه شکایتی از این رژیم به‌دلیل حفاری‌های باستانی در استان مرزی قنیطره تقدیم سازمان یونسکو کرده است. بر اساس این گزارش، سازمان یونسکو نیز به درخواست سوریه ترتیب اثر داد و نامه‌ای خطاب به نماینده رژیم اشغالگر صهیونیستی در این سازمان ارسال کرد که در این نامه از وی خواسته شده‌است توضیحات لازم در خصوص حفاری‌ها در روستای بئر العجم در استان قنیطره را بعد از مشورت با طرفهای ذی‌ربط در این رژیم به یونسکو ارائه کند.

در متن این نامه خطاب به نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان یونسکو آمده است: حفاری‌های باستانی در روستای بئر العجم از توابع استان قنیطره سوریه از ماه جولای 2016 میلادی در حال انجام است و همانطور که می‌دانید به‌موجب کنوانسیون بین‌الملللی 1954 میلادی باید از میراث فرهنگی در زمان جنگ محافظت شود و ما بر ضرورت اتخاذ تدابیر لازم درباره حافظت از میراث فرهنگی از طریق همکاری مستحکم با مقامات محلی تأکید می‌کنیم.

اما این نامه به مذاق طرف صهیونیستی خوش نیامد و خشم این رژیم را بر انگیخت. زیرا این نامه تنها چند روز بعد از صدور دو قطعنامه تاریخی علیه این رژیم درباره قدس و مسجدالاقصی، برای نماینده اسرائیل در یونسکو ارسال شده است.

نماینده اسرائیل در یونسکو همچنین ضمن انتقاد از عملکرد یونسکو در قبال اسرائیل گفت: این شکایت مسخره است و بیانگر شیوه‌های نامناسبی است که کشورهای عربی برای استفاده از یونسکو علیه اسرائیل به آن متوسل می‌شود. نماینده رژیم صهیونیستی در یونسکو ضمن شکایت سوریه مدعی شد که این شکایت ادعایی بی‌ارزش است تا مشخص شود که آیا از طرف دیپلماتهای سوری بوده یا از طرف مسئولان یونسکو. رسانه‌های صهیونیستی افزودند که هیئت این رژیم در یونسکو در حال حاضر به دنبال مشخص کردن هویت متشاکیان است.

کمیته میراث فرهنگی جهانی زیرمجموعه سازمان یونسکو پنجم آبان ماه با تصویب یک قطعنامه دیگر هرگونه ارتباط یهودیان با مسجد‌الاقصی را رد کرد. این قطعنامه نحوه عملکرد اسرائیل در مدیریت اماکن دینی در قدس اشغالی را مورد انتقاد قرار داده و خاطرنشان کرده است که قدس شهر مقدس مسلمان، مسیحیان و یهودیان است.

“ شکایت سوریه از رژیم صهیونیستی به یونسکو ”