سرنوشت نامعلوم 1300 کودک پناهجو در کاله فرانسه

کد خبر : #2780
تاریخ انتشار : سه شنبه, 4 آبان 1395 20:21
تعداد بازدید کننده : 497
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سرنوشت نامعلوم 1300 کودک پناهجو در کاله فرانسه
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
روزنامه ایندیپندنت نوشت، با وجود آغاز روند انتقال پناهجویان و متعاقب آن تخریب اردوگاه کاله در شمال فرانسه، سرنوشت حدود 1300 نفر از کودکان پناهجو و مهاجر تنها هنوز معلوم نیست.

به گزارش ایرنا، این روزنامه در گزارشی افزود: « برنار کزنوو» وزیر کشور فرانسه هفته گذشته از دولت بریتانیا خواست تلاش هایش را برای شناسایی و اسکان مجدد کودکان پناهجو تشدید کند. لندن، اولویت بیشتری برای کودکانی قائل است که دارای خوشاوندانی در انگلیس هستند و در حال مذاکره با مقام های پاریس درباره طرفی است که باید مسئولیت کودکانی را که خویشاوندی ندارند، بپذیرد.
یکی ازسخنگویان آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد در ژنو گفت: کودکان تا قبل از مصاحبه از سوی مسئولان مهاجرت انگلیسی و فرانسوی به مراکزی در کنار اردوگاه کاله منتقل می شوند. یکی از نوجوانان پناهجوی سودانی در تشریح فضای این مراکز گفت: آنجا سرداست و ما شاید بتوانیم بعدها یا یک هفته بعد با استفاده از اتوبوس آنجا را ترک کنیم. همزمان با عملیات انتقال پناهجویان ازکاله پلیس مسلح در سراسر این اردوگاه مستقر شده است. با این حال، سخنگوی وزارت کشور فرانسه گفت که نیازی به استفاده از قوه قهریه نیست و حضور گسترده پلیس در روز نخست عملیات کاله فقط به منظور حفظ امنیت بوده است. گروه های کمک رسان با سر زدن به تک تک چادرهای پناهجویان از ساکنان آنها خواستند این اردوگاه را قبل از آغازعملیات تخریب با استفاده از ماشین آلات سنگین ترک کنند.
مقامات، به پناهجویان داوطلب ترک این اردوگاه اجازه داده اند دو مقصد اسکان را قبل از سوار شدن به اتوبوس ها انتخاب کنند. آنها در این مراکز جدید تحت معاینه پزشکی قرار خواهند گرفت. عملیات پاکسازی و تخریب اردوگاه کاله در حالی آغاز شده که مخالفانی در بین جبهه ملی راست افراطی داشته است. آنها می گویند طرح اخیر دولت، به ایجاد اردوگاه های کوچک کاله مانند در سراسر فرانسه منجر خواهد شد.
مسئولان فرانسوی، دیروز دوشنبه 3 آبان ماه تعداد اتوبوس های حامل پناهجویان را به 60 دستگاه افزایش دادند و دولت فرانسه پیش بینی کرده که عملیات تخلیه این اردوگاه دست کم یک هفته طول بکشد. امدادگران موسسه های خیریه انتظار دارند با وجود روند آرام انتقال مهاجران، صدها نفر از ساکنان آن تلاش کنند در مقابل ترک این اردوگاه مقاومت کنند. آنها همزمان هشدار داده اند که آرامش کنونی ممکن است همزمان با عملیات تخریب تغییر کند. «فابریس دوریو» از اعضای یک موسسه خیریه در فرانسه گفت، خطر افزایش تنش ها همزمان با ورود بلدوزرها و آغاز روند تخریب اردوگاه وجود دارد.
برخی دیگر نیز هشدار داده اند که پناهجویانی که مصمم به ورود به انگلیس هستند، بسادگی ممکن است در سراسر کشور فرانسه پراکنده شوند تا بعدها بار دیگر در کاله جمع شوند. «کریستین سالوم» رئیس گروه غیر انتفاعی «مهمانسرای مهاجران» در این زمینه گفت: هر وقت بخشی از اردوگاه تخریب می شود، همین اتفاق می افتد. ساکنان این اردوگاه مخفی می شوند و دوباره باز می گردند و این نبرد ادامه می یابد.
به گزارش ایرنا، اطراف شهر کاله در شمال فرانسه از مدت ها پیش به محل اسکان موقت مهاجران و پناهجویانی عمدتا از افغانستان، سودان و عراق تبدیل شده است که منتظر فرصتی هستند تا خود را از مسیر دریا یا تونل «مانش» و کامیون هایی که از آن می گذرند، به انگلیس برسانند.
مقامات فرانسه با دستور مراجع قضایی این کشور، در اواخر ماه ژانویه گذشته (دی/ بهمن 94) به دلیل آنچه «حفظ امنیت مهاجران» خوانده شد، نوار 100 متری مجاور جاده کمربندی را از 600 پناهجوی اردوگاه خودساخته پناهجویان در این محل موسوم به جنگل تخلیه کردند. مدتی پس از آن نیز نیمه جنوبی این اردوگاه به مساحت 50 هکتار، تخلیه و سپس کاملاً تخریب شد.
عملیات تخلیه کامل این اردوگاه که حدس زده می شد بین 9 هزار تا 10 هزار نفر در آن ساکن باشند، از دیروز دوشنبه و با نظارت یکهزار و 250 نیروی انتظامی و پلیس آغاز شده است. به گفته وزیر کشور فرانسه، در نخستین روز اجرای عملیات تخلیه اردوگاه جنگل در مجموع دو هزار و 318 پناهجو در محل دیگری اسکان داده شدند.

“ سرنوشت نامعلوم 1300 کودک پناهجو در کاله فرانسه ”