کلینیک‌های مددکاری به «زنان ویژه» خدمات روزانه می‌دهد

کد خبر : #2770
تاریخ انتشار : دوشنبه, 3 آبان 1395 10:45
تعداد بازدید کننده : 541
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کلینیک‌های مددکاری به «زنان ویژه» خدمات...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
قراراست بهزیستی علاوه بر 24 مرکز شبانه روزی که کارشان ارائه خدمات ونگهداری «زنان ویژه» به‌صورت شبانه روزی است، کلینیک‌های مددکاری نیزبرای ارائه خدمات روزانه به این زنان اختصاص دهد تا بعد از ترخیص آنها از مراکز شبانه روزی خدمات روزانه بگیرند.

این گفته حبیب‌الله مسعودی فرید معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور است که درباره طرح واگذاری امور«زنان ویژه» به کلینیک مددکاری و جزئیاتش به خبرنگار«ایران» گفت و از اجرای طرح آزمایشی آن در سه کلانشهر بزرگ یاد کرد که قراراست در سه ماهه آخر امسال کلید بخورد.
فرید که هدف از اجرای این طرح را علاوه بر دسترسی آسان زنان آسیب دیده و استفاده از بخش‌های غیر دولتی، هدایت آنها را به سمت فرآیند بهبود می‌داند، می‌گوید: این طرح به لحاظ حساسیتی که دارد قدم به قدم جلو خواهد رفت چرا که نیاز به بررسی کارشناسی و تخصصی دارد که در آن باید صلاحیت افراد مددکاری که در کلینیک‌ها کار می‌کنند بدرستی بررسی و پایش شود.
وی معتقد است: افرادی که قرار است به‌عنوان مددکار به زنان آسیب دیده خدمات ارائه دهند باید تجربه کافی داشته باشند چون کار سخت ودشواری است و کلینیکی موفق به ارائه خدمات روزانه به زنان ویژه خواهد شد که دوره‌های آموزشی لازم که درحال تدوین است را ببیند وگواهینامه تخصصی را اخذ کند.
این طرح به گفته معاون اجتماعی بهزیستی، ابتدا در سه استان به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود تا نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود. چون مطالعه‌ای در این باره تاکنون صورت نگرفته وامکان حذف یا کم شدن استان‌ها در صورت نداشتن ظرفیت و زیر ساخت‌های لازم برای اجرای این طرح وجود دارد چون باید بحث امنیتی طرح کاملاً رعایت شود.وی در ادامه درباره اینکه چه خدماتی به زنان آسیب دیده درکلینیک‌ها ارائه می‌شود اشاره می‌کند ومی افزاید: خدمات مختلفی در این کلینیک‌ها مثل بحث پیگیری مسائل سلامت و بهداشت زنان یا توانمند‌سازی آنها چه در قالب خدمات معنوی و چه اقتصادی مثل حرفه آموزی ارائه می‌شود.اگر زنی نیاز به خدمات بهداشتی داشته باشد خدمات می‌گیرد واگر نیاز به خدمات روانی، جسمی یا اجتماعی داشته باشد بررسی و خدمت می‌گیرد.البته زنانی که اسکان ندارند به مراکز شبانه روزی معرفی خواهند شد.به اعتقاد وی، بهزیستی قصد دارد با اجرای این طرح زمینه بازگشت زنان آسیب دیده را که براساس پایش‌های انجام شده سالانه حدود 1000 نفر هستند به جامعه فراهم کند و بنا نیست مراکز بزرگ و گسترده‌ای برای این کار درنظر گرفته شود چراکه بهزیستی بدنبال کوچک‌سازی مراکز است.فرید درباره اینکه چه تعداد مددکار به زنان آسیب دیده خدمات می‌دهند تصریح می‌کند: بنا داریم به ازای 20 تا 30 مددجو یک مددکار اختصاص دهیم.به گفته وی، 30 تا 40 درصد زنان آسیب دیده متأهل هستند که اینها می‌توانند به مدت 6 ماه تا یک سال در مراکز بهزیستی بمانند.اگر بعد از ترخیص مشکل مسکن داشته باشند، براساس استان محل سکونت مبلغ 4 تا 15 میلیون تومان به‌عنوان ودیعه مسکن می‌گیرند.
معاون اجتماعی با اشاره به نحوه شناسایی زنان آسیب دیده می‌گوید: برخی خودشان به مراکز مراجعه می‌کنند وبرخی توسط «ان. جی.او»‌ها شناسایی و معرفی می‌شوند.
وی به این نکته نیز اشاره می‌کند که در حال حاضر هزینه نگهداری هر زن آسیب دیده در مراکز شبانه روزی سالانه 20 میلیون تومان است که با اجرای این طرح و ارائه خدمات روزانه هزینه هر فرد به 6 میلیون تومان کاهش می‌یابد.

“ کلینیک‌های مددکاری به «زنان ویژه» خدمات روزانه می‌دهد ”