70 درصد پناهجویان آفریقایی به اروپا قربانی قاچاقچیان می شوند

کد خبر : #2754
تاریخ انتشار : سه شنبه, 27 مهر 1395 16:07
تعداد بازدید کننده : 496
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
70 درصد پناهجویان آفریقایی به اروپا قربانی...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) گزارش داد: بیش از 70 درصد از مهاجران و پناهجویان در طول مسیر سفر از شمال آفریقا به اروپا قربانی قاچاقچیان انسان، اعضای بدن و سوء استفاده می شوند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، نظرسنجی این سازمان بین المللی درباره مهاجران و پناهجویانی که با قایق وارد اروپا می شوند، فاش کرد، ادله قوی وجود دارد که تقریبا سه چهارم از افراد مصاحبه شده در بخشی از سفر خود قاچاق شده اند یا مورد سوء استفاده باندهای جنایی قرار گرفته اند.
تقریبا نیمی از همه افراد مصاحبه شده (49 درصد) گزارش دادند که بر خلاف خواسته شان و اغلب به صورت تصادفی در یک مکان نگهداری شده اند و اکثریت این موارد در لیبی رخ داده است.
بر اساس این گزارش، نیمی از مهاجران گفته اند که بدون هیچ مزدی کار کرده اند و بسیاری توسط دلالان یا کارفرمایانشان با اسلحه تهدید شده اند. برخی دیگر هم گفته اند کار اجباری و بیگاری تنها راه برای رهایی از اسارت یا جا گرفتن در قایقی بوده، که عازم اروپا بوده است.
افزون بر این این نظرسنجی حکایت از آغاز روند قاچاق اعضای بدن و خون داشت: شش درصد از همه پاسخ دهندگان گزارش داده اند این تجربه را داشته اند که یک نفر در طول سفرشان وادار شده بر خلاف میل خود خون دهد یا از اعضایش برای تامین مبلغ بخشی از سفر خود استفاده شود.
نظرسنجی سازمان بین المللی مهاجرت همچنین نشان داد، احتمال این که مردها قربانی قاچاق انسان شوند بیشتر از زنان است هر چند که سازمان بین المللی مهاجرت پرسش خاصی را درباره وادار زنان به تن فروشی یا قاچاق با اهداف سوء استفاده جنسی مطرح نکرده است.
این نتایج گویای آن بود که با طولانی شدن مسیر انتقال پناهجویان، میزان آسیب پذیری آنها در مقابل قاچاق یا سوء استفاده بیشتر می شود و مهاجران و پناهجویانی که سفرشان شش ماه یا بیشتر طول می کشد، احتمال این که قربانی چنین اقداماتی شوند، سه برابر بیشتر از آنهایی است که کمتر از دو هفته در کشورهای ترانزیت بوده اند.
سازمان بین المللی مهاجرت، برای جمع آوری چنین اطلاعاتی از بیش از 9 هزار پناهجو و مهاجر 10 ماه زمان صرف کرده است. روند گردآوری اطلاعات همچنین شامل اطلاعاتی درباره رواج قاچاق اعضای بدن و کار اجباری بوده است. در این نظرسنجی همچنین درباره وضع تاهل، ازدواج اجباری در مسیرهای ترانزیت پرسش شده است. کمتر از 1.5 درصد از پاسخ دهندگان گفته اند که در طول مسیرشان، در ازای دریافت پول به آنها پیشنهاد ازدواج شده است.
نتایج نظرسنجی دیگری از مهاجران در مسیر شرق مدیترانه نشان داد که 14 درصد از مهاجران در مسیر زمینی از ترکیه و یونان با سوءاستفاده و قاچاق انسان رویارو شده اند. حدود شش درصد از این افراد برخلاف خواسته خود نگهداری شده اند و هفت درصد از آنها هم اعلام کرده اند که بدون دستمزد کار و یا در واقع بیگاری کرده اند.
تقریبا چهار درصد از آنها هم گفته اند بر خلاف میل خود وادار به کار شده اند که بیشترین این موارد در ترکیه رخ داده است. موارد قاچاق اعضای بدن و خون در کشورهای ترکیه، یونان، آلبانی، مقدونیه و صربستان گزارش شده است.
سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرد که این نظرسنجی ها نخستین تلاش برای تعیین کیفیت رواج، دامنه و تعداد دفعات وضع کار و انواع قاچاق انسان در مسیرهای اصلی عبور پناهجویان و مهاجران بوده است.
«سیمون موسکارلی» کارشناس مبارزه با قاچاق سازمان بین المللی مهاجرت در این زمینه گفت: این نتایج نشان می دهد که شبکه های قاچاق در سوء استفاده و کسب سود از آسیب پذیری مهاجران و پناهجویان خشونت طلبتر و کارآمدتر شده اند. با این حال هنوز شناخت واقعی کمی درباره دامنه چنین تجارتی یا میزان درامد ناشی از فلاکت و کار (اجباری) افرادی وجود دارد که از جنگ و فقر فرار کرده اند.
«کوین هایلند» کمیسر مستقل ضد برده داری انگلیس در این زمینه گفت: نظرسنجی های انجام شده ادله بیشتری را درباره سوء استفاده شبکه های قاچاق انسان از بحران مهاجرت برای هدف قرار دادن و سوء استفاده از افراد آسیب پذیر ارائه می دهد.
وی بر ضرورت فوری حفاظت از چنین افرادی تاکید کرد و گفت: من بر این باورم که یکی از محورهای اصلی تمرکز انگلیس و سایر دولت ها در واکنش به بحران مهاجران و پناهجویان باید همکاری با شرکایشان در اولویت قائل شده علیه تهدیدات ناشی از برده داری نوین باشد.

“ 70 درصد پناهجویان آفریقایی به اروپا قربانی قاچاقچیان می شوند ”