وضعیت پناهجویان افغان در ایران بهتر از هرجای جهان است

کد خبر : #2738
تاریخ انتشار : یکشنبه, 25 مهر 1395 11:59
تعداد بازدید کننده : 556
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
وضعیت پناهجویان افغان در ایران بهتر از هرجای...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
وزیر امور مهاجرین افغانستان، وضعیت پناهجویان افغان را در کشورهای اروپائی و پاکستان، بسیار وخیم دانست و تصریح کرد «وضعیت مهاجران در جمهوری اسلامی ایران، بهتر از هر جای دیگر جهان است.»

به گزارش ایرنا، «سید حسین عالمی بلخی» روز یکشنبه 25 مهرماه در پاسخ به این پرسش که برخی رسانه ها به نقل از شما وضعیت مهاجران در ایران را وخیم دانسته اند، تاکید کرد که این رسانه ها اظهارات من را تحریف و یا برداشت نادرست کرده اند و تیتر روزنامه «8 صبح» نیز کاملا برداشت معکوس از سخنان بنده است.
روزنامه «8 صبح» روز یکشنبه افغانستان در صفحه اول خود تیتر «وضعیت مهاجران افغان در ایران وخیم تر ازهرجای جهان است» را به نقل از وزیر امور مهاجرین افغانستان انتخاب کرده بود.
عالمی بلخی دراین گفت و گو با رد مطلب منتشر شده در این روزنامه، افزود که مشکلات مهاجران افغان در کشورهای اروپایی و پاکستان را درنشستی با رئیسان امور مهاجران استان های افغانستان تشریح کرده و گفته است که مهاجران افغان در کشورهای اروپایی با مشکلات زیادی از جمله خارج کردن آنان بصورت اجباری و دسترسی نداشتن به خدمات اولیه مواجه اند.
وزیر امورمهاجرین افغانستان تصریح کرد که درجمهوری اسلامی ایران وضعیت مهاجران افغان بهتر ازهرجای جهان است زیرا مهاجران که در جمهوری اسلامی ایران بطور قانونی زندگی می کنند به همه خدمات دسترسی دارند و مشغول کار و زندگی خود هستند.
وی اضافه کرد آن عده از مهاجران افغان که فاقد مدرک شناسایی در جمهوری اسلامی ایران هستند، توسط پلیس ایران بازداشت شده و به افغانستان فرستاده می شوند که شمار آنها بین 400 تا 500 نفر در روز می رسد.
بلخی همچنین ازتلاش دولت افغانستان برای حمایت ازحقوق مهاجران افغان در کشورهای اروپایی خبر داد و افزود که ما در گفت وگوهای خود با تمامی کشورهای اروپایی درصددیم که آنان را متقاعد کنیم تا مطابق قوانین و کنوانسیون های بین المللی در زمینه مهاجرت با مهاجران افغان رفتار کنند.
وزیرامور مهاجرین افغانستان گفت که آن عده از مهاجران افغان که درخواست پناهندگی آنان از سوی کشورهای اروپایی رد می شود و ناگزیر به بازگشت هستند، هزینه بازگشت آنان به عهده کشوری خواهد بود که پناهجو در آن کشور درخواست پناهندگی داده است.
وی گفت که اگر افغانستان بازگشت این دسته از پناهجویان را نپذیرد، شرایط سختی را پیش رو خواهند داشت و احتمال زندانی شدن آنان در کشورهای اروپایی وجود دارد.
بلخی تاکید کرد که دولت افغانستان نیز مسئول است تا در قبال اتباع پناهجوی خود که در کشورهای اروپایی پذیرفته نمی شوند، از آنان حمایت کند.
وزیر امور مهاجران افغان همچنین گفت که در پاکستان نیز به دلیل فشار و اذیت و آزار مهاجران روزانه بطور متوسط 5 هزار نفر به افغانستان بر می گردند و قرار است نشستی در آینده نزدیک در باره حل مشکلات مهاجران افغان در پاکستان با حضور نماینده«UNHCR» برگزار شود.
وی پیش از این نیز در مجلس نمایندگان افغانستان گفته بود که اگر فضا برای مهاجران افغان در پاکستان تنگ نمی شد، رقم بازگشت آنان بسیار کمتر از رقم کنونی بود.
افغانستان بیش از 7 میلیون مهاجر در کشورهای مختلف جهان دارد که نزدیک به 6 میلیون نفر از آنان در کشورهای ایران و پاکستان زندگی می کنند.
ایران و پاکستان گفته اند که نیمی از مهاجران افغان در این کشورها بدون مجوز قانونی اقامت دارند و از دولت افغانستان خواسته اند که مانع ورود غیرقانونی مهاجران به خاک کشورهای متبوع خود شوند.
حدود یک میلیون مهاجر افغان در کشورهای اروپایی، آمریکا و استرالیا زندگی می کنند که پس از ظهور گروهک تروریستی داعش، این کشورها قوانین سختگیرانه تری را برای مهاجران اتخاذ کرده اند و به شدت مانع ورود مهاجران به کشورهای خود می شوند.

“ وضعیت پناهجویان افغان در ایران بهتر از هرجای جهان است ”