خشونت علیه مسلمانان میانمار و احتمال تکرار بحران انسانی

کد خبر : #2730
تاریخ انتشار : شنبه, 24 مهر 1395 10:29
تعداد بازدید کننده : 502
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
خشونت علیه مسلمانان میانمار و احتمال تکرار...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
اعزام نیروهای ارتش میانمار به استان راخین که از سال 2012 میلادی تاکنون به قربانگاه مسلمانان این کشور تبدیل شده است، بار دیگراحتمال تکرار بحران انسانی را در منطقه جنوب شرق آسیا تقویت کرد.

به گزارش ایرنا، کشته شدن 10 نیروی نظامی و همچنین زخمی شدن 5 نیروی دیگر در اوایل ماه جاری میلادی باعث شد که ارتش میانمار بخشی از نیروهای خود را از اوایل هفته جاری به استان راخین اعزام کند.
کشته شدن این افراد که در نزدیکی مرز میانمار و بنگلادش رخ داده، از یک سو به تروریست ها و از سوی دیگر نیز به گروهی از مسلمانان نسبت داده شده است. اگرچه تحقیقات نهایی در مورد عاملان این درگیری ها همچنان نامشخص است، اما ارتش میانمار از روز یکشنبه 18مهرماه با محاصره کردن بخشی هایی از استان راخین تدابیر امنیتی خود را در این استان تشدید و برخی مدارس و بازارها را نیز تعطیل اعلام کرده است.
افزایش این تدابیر از سویی باعث کاهش امنیت مسلمانان این استان شده است که از سال 2012 تاکنون در ترس و اضطراب ناشی از سکوت دولت میانمار در قبال تندورهای بودایی یا در ارودگاه ها به سر می برند، یا در خانه هایی که امنیت آنها چندان تامین نشده است به زندگی خود ادامه می دهند.
بخشی از مسلمانان روهینگیا نیز برای نجات جان خود، دست از زندگی در این کشور کشیدند و تلاش کردند برای رهایی از شرایط غیرانسانی محل زندگی خود به کشورهای همجوار از جمله تایلند، مالزی و اندونزی سفر کنند.
اجبار این افراد در سفر به کشورهای همجوار باعث سوء استفاده قاچاقچیان انسان شد که برای کسب اهداف خود به ازای مبالغ قابل توجهی این افراد را به اندونزی، تایلند و یا مالزی منتقل کردند.
برخی از این سوداگران انسان، با سوء استفاده از مسلمانان روهینگیایی با هدف کسب پول بیشتر باعث شکل گیری بحران قاچاق انسان در منطقه جنوب شرقی آسیا شدند، به گونه ای که مقامات این کشورها تلاش فراونی برای پایان دادن به این بحران ها متحمل شدند.
به رغم تلاش های منطقه ای و بین المللی، پرونده قاچاق انسان در این منطقه تنها برای مدت کوتاهی مسکوت باقی ماند و با بررسی نکردن دقیق آن اکنون که شرایط میانمار به تدریج به آنچه که در سال 2012 در این کشور گذشت نزدیک می شود، زنگ خطری دیگری برای کشورهای منطقه به صدا در آمده است.
مالزی که اکنون میزبان بیش از 100 هزار آواره میانماری است، پیش از سایر کشورها گشت های دریایی خود را در حالت آماده باش قرار داده است تا ورود قایق های احتمالی از سوی میانمار را تحت کنترل قرار دهد.
افزایش گشت زنی های مالزی پس از آن انجام شد که گزارش های گشت دریایی این کشور در شمال مالزی نشان داد حدود چهار قایق حامل بیش از 50 سرنشین میانماری عازم این کشور شده اند. علاوه بر احتمال افزایش سیل مهاجران میانماری به کشورهای همجوار که اکنون به بخشی از نگرانی مقامات امنیتی این کشورها تبدیل شده است، حادثه اخیر در میانمار به طور قطع جنبه های مختلف زندگی مسلمانان میانمار و مواجهه دولت این کشور در قبال مسلمانان را تحت تاثیر قرار می دهد، تاثیراتی که در هفته های آینده بیشتر نمایان می شوند.

“ خشونت علیه مسلمانان میانمار و احتمال تکرار بحران انسانی ”