یونیسف: 83 درصد کودکان خرد سال از تغذیه مناسب برخوردار نیستند

کد خبر : #2726
تاریخ انتشار : شنبه, 24 مهر 1395 10:12
تعداد بازدید کننده : 416
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
یونیسف: 83 درصد کودکان خرد سال از تغذیه مناسب...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
'یونیسف' با انتشار گزارشی اعلام کرد، بیش از 83 درصد از کودکان زیر 2سال در جهان از تغذیه مناسب برای رشد و تکامل مغز خود برخودار نیستند.

صندوق کودکان سازمان ملل روز جمعه 23 مهرماه با انتشار نتایج تحقیقات تازه خود افزود: به رغم کاهش محسوس سوء تغذیه مزمن درکودکان در دهه گذشته، هنوز 156 میلیون کودک زیر پنج سال جهان از عوارض سوء تغذیه رنج می برند و نزدیک به 42 میلیون نفر از این کودکان دچار وزن بالا و یا بیماری چاقی هستند که این رقم 11 میلیون بیشتر از سال 2000 میلادی است.
یونیسف در این گزارش که با عنوان 'از نخستین ساعات حیات' منتشر شده، با بیان اینکه در همه کشورها اعم از فقیر و غنی شیر مادر بهترین غذا برای کودکان است و می تواند جان بسیاری از آنان را از خطر مرگ و بیماری نجات دهد، نوشته است، در جهان امروز، بسیار کمی از کودکان از این شیوه تغذیه برخوردارند.
یکی از مشکلاتی که در این گزارش به آن اشاره شده، تغذیه کودکان خردسال از مواد غذای جامد و یا نیمه جامد از سنین پیش از 6 ماهگی و یا بسیار دیرتر از آن است که بر اساس این تحقیقات تاثیر زیانباری بر سلامتی و رشد کودکان به جا می گذارد. در این گزارش از مادران خواسته شده است حداقل تا 2سالگی و حتی پس از آن از شیر مادر برای تغذیه کودکان استفاده کنند و برخی مواد غذایی مکمل را به آن بیافزایند.
فرانس بگین کارشناس ارشد یونیسف در زمینه تغذیه با تاکید بر اینکه کودکان در نوزادی و خرد سالی بیشتر از هر دوران دیگری از حیات خود به تغذیه مقوی نیاز دارند، نوشته است، در حال حاضر جسم و مغز میلیون ها کودک بدلیل تغذیه کم و یا دیرهنگام مجال رشد طبیعی بدست نمی آورند.
وی هشدار داده است که نبود تغذیه سالم، لطمات غیر قابل جبرانی برای این کودکان در بر خواهد داشت.

“ یونیسف: 83 درصد کودکان خرد سال از تغذیه مناسب برخوردار نیستند ”