خشم جهانی از جنایت بزرگ عربستان در یمن

کد خبر : #2718
تاریخ انتشار : دوشنبه, 19 مهر 1395 9:42
تعداد بازدید کننده : 573
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
خشم جهانی از جنایت بزرگ عربستان در یمن
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
«جنایت بزرگ» درصنعا جهان را تکان داد. جنایتی که با حمله جنگنده‌های ائتلاف عربی به رهبری عربستان مراسم عزاداری پدر «جلال الرویشان» وزیر کشور یمن و مدیر دفتر «علی عبدالله صالح» رئیس جمهوری پیشین این کشور را هدف قرار داد و دست کم 700 کشته و زخمی بر جای گذاشت.

به نوشته روزنامه ایران: با وجود آنکه خبر حیرت آور این جنایت در ساعات اولیه با واکنش گسترده بین المللی مواجه شد اما فرماندهی ائتلاف عربی در بیانیه‌ای فرافکنانه با اعلام این ادعا که این ائتلاف،عملیاتی در این منطقه صورت نداده، دست داشتن در این جنایت را تکذیب کرد و مدعی شد که باید به دنبال دلایلی دیگر برای این کشتار بود. این ائتلاف متجاوز که در 18 ماه اخیر بارها اهداف غیرنظامی از جمله مدارس و بیمارستان‌ها در یمن را بمباران کرده، روز گذشته بار دیگر مدعی شد که هیچ وقت غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهد. هر چند با وجود ادعای ائتلاف عربی به رهبری عربستان، این جنایت با واکنش حامیان عربستان نیز مواجه شد.
انتقاد از جنایت
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل ضمن محکوم کردن این جنایت، خواستار تحقیقات درباره این حمله شد. جیمی مک گلدریک، هماهنگ‌کننده امور بشر دوستانه سازمان ملل در یمن، استفن اوبراین، معاون بان کی مون در امور بشر دوستانه، اسماعیل ولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن نیز دیگر مقام‌های سازمان ملل بودند که با محکوم کردن بمباران مراسم عزاداری در پایتخت یمن، از الفاظی مانند «وحشیانه» برای توصیف این جنایت استفاده کردند.

به گزارش ایسنا، بجز مقام‌های سازمان ملل، برخی نهادهای بین‌المللی از جمله کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، دیده‌بان حقوق بشر و آکسفام نیز ضمن ابراز انزجار از این اقدام ائتلاف عربی، از وخامت اوضاع صدها زخمی این جنایت ابراز نگرانی کردند. مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، دبیرکل حزب‌الله لبنان، نماینده دمشق در سازمان ملل و همچنین وزارت خارجه سوریه و دولت عراق نیز از جمله کشورهایی بودند که نسبت به جنایت بزرگ عربستان در یمن ابراز انزجار کردند. از سوی دیگر، عبدالملک المخلافی، وزیر خارجه دولت مستعفی یمن که مورد حمایت عربستان قرار دارد نیز حملات شنبه شب(17 مهرماه) در صنعا را محکوم کرد و آن را جنایت خواند.
عقب نشینی واشنگتن
آمار بالای کشته و زخمی‌ها حمله ائتلاف عربی به محل برگزاری مراسم عزاداری در صنعا که به گفته منابع محلی در جریان آن بیش از 200 غیرنظامی کشته شده‌اند انتقاد امریکا، از حامیان اصلی عربستان در جنگ یمن را هم در پی داشت و ند پرایس، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا اعلام کرد که این کشور به شکل فوری در حمایت‌هایش از ائتلاف عربی پس از حمله هوایی اخیر به یک مراسم ختم در صنعا که در پی آن دست کم صدها نفر کشته شدند، بازنگری می‌کند. به گزارش رویترز، او همچنین گفت که همکاری‌های امنیتی امریکا با عربستان به معنای دادن چک سفید امضا به این کشور نیست. امریکا پیش از این نیز همکاری‌های اطلاعاتی خود به اتاق عملیات ائتلاف عربی به رهبری عربستان را در اعتراض به حمله جنگنده‌های این ائتلاف به یک مدرسه و کشتن و زخمی کردن ده‌ها کودک کاهش داده بود.
واکنش امریکا به این جنایت در حالی صورت می‌گیرد که گفته شده تعداد بالای کشته و زخمی‌های این جنایت به این دلیل بوده که جنگنده‌های ائتلاف عربی پس از بمباران یک سالن محل برگزاری مراسم در صنعا، دست کم دوبار خودروهای امدادرسان و مردمی که به کمک حادثه دیدگان آمده بودند را هم هدف موشک‌های خود قرار داده‌اند. گفته می‌شود در این حمله عبدالقادر هلال الموالی، شهردار صنعا کشته شده و حسین خیران، وزیر دفاع و جلال الرویشان، وزیر کشور یمن، زخمی شده و فرماندهان امنیتی و نظامی جنبش انصارالله یمن جزو کشته‌ها و زخمی‌های این حمله هستند. برخی منابع بومی در صنعا نیز اعلام کردند که خالد علی عبدالله صالح، پسر علی عبدالله صالح نیز در این حمله کشته شده است. تصاویر منتشر شده از این مراسم نشان می‌دهد او در کنار شهردار صنعا حضور داشته است.
خشم در یمن
جنایت بزرگ عربستان و شرکا در صنعا یکی از بزرگترین موارد اخیر کشتار غیرنظامیان در یک حمله هوایی است. شورای عالی سیاسی یمن که مسئولیت اداره مناطق تحت کنترل جنبش حوثی انصارالله و حزب کنگره مردمی به رهبری علی عبدالله صالح را بر عهده دارد، در واکنش به این جنایت فراخوان برگزاری یک تظاهرات را داده بود. در حمایت از این درخواست از ظهر روز گذشه 18 مهرماه ده‌ها هزار یمنی مقابل دفتر سازمان ملل تجمع کرده و خواستار محاکمه عاملان این جنایت هولناک شدند. پیش از برگزاری این مراسم، محمد عبدالسلام، سخنگوی رسمی انصارالله یمن با انتقاد از تجاوز و وحشیگری بی‌سابقه عربستان در یمن، از ارتش و کمیته‌های مردمی خواست بر حملات خود به دشمن بیفزایند و «خون را با خون پاسخ دهند.» شرف غالب لقمان، سخنگوی ارتش یمن نیز به عربستان وعده داد که حملات به دشمن از این پس مانند گذشته نخواهد بود. گفتنی است در نخستین واکنش ارتش یمن به جنایت عربستان در صنعا، وزارت دفاع یمن روز گذشه اعلام کرد که در عملیات یورشی که توسط ارتش یمن و کمیته‌های مردمی در الخوبه در جیزان عربستان صورت گرفت، ۲۵ سرباز سعودی کشته شده و ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند.

“ خشم جهانی از جنایت بزرگ عربستان در یمن ”