عربستان یک مراسم ختم در صنعا را بمباران کرد

کد خبر : #2710
تاریخ انتشار : یکشنبه, 18 مهر 1395 11:34
تعداد بازدید کننده : 525
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عربستان یک مراسم ختم در صنعا را بمباران کرد
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
گزارش‌های رسانه‌ای حاکی است عربستان مراسم ختم پدر وزیر کشور علی عبدالله صالح در صنعا و خانه شیخ مجاهد ابوشوارب در عمران را بمباران کرده که در هر دو حمله صدها غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

بر اساس آخرین آماری که وزارت بهداشت یمن به صورت رسمی اعلام کرده ۱۴۴ نفر در این حمله کشته و ۵۲۷ زخمی شده‌اند؛ به گفته وزارت بهداشت یمن این آمار قربانیانی است که تاکنون به بیمارستا‌ن‌های صنعا اعزام شده‌اند و امکان افزایش قربانیان وجود دارد. شماری از مسئولان بلندپایه یمنی نیز در میان قربانیان بوده‌اند، برخی منابع اعلام کرده‌اند «عبد القادر هلال» شهردار صنعا در میان کشته شده‌ها بوده است. بر اساس این خبر جلال الرویشان که جنگنده‌های سعودی به مراسم ختم پدرش حمله کرده بودند در این حادثه زخمی شده است.
شبکه خبری المسیره گزارش داد که بیمارستان‌های صنعا از مردم خواسته‌اند به دلیل شمار بالای قربانیان برای اهدای خون به بیمارستان‌ها مراجعه کنند. وزارت بهداشت ضمن درخواست از مردم برای اهدای خون اعلام کرده که برخی قربانیان این جنایت در آتش سوخته‌اند و شمار زیادی از زخمی‌ها نیز با قطع عضو مواجه شده‌اند.
برخی گزارش‌های رسانه‌ای از بازگشت جنگنده‌های عربستان به آسمان صنعا خبر داده‌اند در حالی که هنوز عملیات خارج کردن اجساد قربانیان از زیر آوار به پایان نرسیده است.

همچنین سازمان ملل اعلام کرد: حملات هوایی به مجلس ترحیم در یمن شوک آور و تکان دهنده است
هماهنگ کننده انسانی سازمان ملل متحد در یمن حملات اخیر هوایی ائتلاف تحت فرمان رژیم سعودی به یک مجلس ترحیم در یمن را «شوک آور و تکان دهنده» خواند و با درخواست توقف فوری حملات علیه غیرنظامیان این اقدام را محکوم کرد.
به گزارش رسانه ها به نقل از دفتر هماهنگ کننده امور انسانی در یمن، «جیمی مک گولدریک» هماهنگ کننده امور انسانی سازمان ملل در یمن در بیانیه ای اعلام کرد: جامعه انسانی یمن با شوک مواجه شد و از هدف قرار گرفتن غیرنظامیانی که در مراسم ختم در تالار صنعا گرد آمده بودند خشمگین است. این خشونت علیه غیرنظامیان باید فورا متوقف شود. در ادامه این بیانیه آمده است: گزارش های بیمارستانی در صنعا به بیش از ۱۴۰ کشته و حدود ۵۲۵ مجروح اشاره دارند. جیمی مک گولدریک (هماهنگ کننده انسانی سازمان ملل در یمن) به صراحت این حمله تکان دهنده را محکوم کرد و ضمن عرض تسلیت به خانواده های کشته شدگان، برای زخمی های این حملات آرزوی بهبودی و سلامت کرد.
اظهارات این مقام سازمان ملل در محکوم کردن این حمله رژیم سعودی در حالی است که مجامع بین المللی با وجود استفاده از تسلیحات ممنوعه مانند بمب های خوشه ای در حمله به مردم یمن، سکوت کرده اند و حتی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل پس از مدت کوتاهی از درج نام ائتلاف عربستان در فهرست سیاه جهانی به دلیل کشتار کودکان یمنی، تحت فشارها و تهدیدهای مالی ریاض به سرعت از تصمیم خود عقب نشینی کرد.
عربستان و چند کشور عربی با پشتیبانی آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴در سکوت حمایت آمیز اتحادیه اروپا و سازمان ملل برای بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن به قدرت، حمله هوایی همه جانبه ای را به فقیرترین کشور عربی آغاز کرده اند که افزون بر هزاران کشته و زخمی، موجب آوارگی میلیون ها یمنی، برای کشورهای متجاوز حدود ۱۸۰ میلیار دلار هزینه و برای فروشندگان غربی تسلیحات سود داشته است.
در همین حال، فروش تسلیحات از سوی آمریکا به ریاض باعث انتقاد گروه های حقوق بشری و برخی از اعضای کنگره شده است که از افزایش تعداد قربانیان جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن آزرده اند. با پشتیبانی حمایت های آمریکا و سکوت سنگین جهانی، ریاض تاکنون بارها آتش بس های مکرر در جنگ علیه مردم یمن را نقض کرده و مانع از تشکیل کمیته حقیقت یاب مستقل برای بررسی کشتار غیرنظامیان در این کشور شده است.
دولت سعودی علاوه بر تداوم محاصره طولانی یمن، زیرساخت ها از جمله مدارس، بیمارستان ها، مساجد، جاده ها و پل ها، نیروگاه ها و خانه ها را به صورت گسترده هدف قرار می دهد و حتی آثار تاریخی و باستانی را بمباران می کند.

“ عربستان یک مراسم ختم در صنعا را بمباران کرد ”