کشورهای ثروتمند پذیرای چند درصد از پناهجویان جهان است؟

کد خبر : #2706
تاریخ انتشار : سه شنبه, 13 مهر 1395 11:23
تعداد بازدید کننده : 1080
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
کشورهای ثروتمند پذیرای چند درصد از پناهجویان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
جنجال های فراوان در اروپا درباره موج مهاجرت به این قاره،از توافق اتحادیه اروپا با ترکیه گرفته تا همه پرسی مجارستان، در حالیست که طبق آمارهای جدید نهادهای معتبر، تنها 9 درصد از حدود 23.5 میلیون پناهجوی جهان در شش کشور بسیار ثروتمند جهان از جمله کشورهای اروپایی پذیرفته شده اند، و حدود نیمی از آنها فقط در هفت کشور از جمله ایران به سر می برند.

ایرنا در گزارشی از بحران پناهجویان در اروپا نوشت: دولت ملی گرای افراطی ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان، به رغم مخالفت مقامات اتحادیه اروپا و دولت های مهم این اتحادیه، سرانجام همه پرسی را برای پذیرش سهمیه مهاجران این اتحادیه برای کشورش برگزار کرد که بیش از 98 درصد شرکت کنندگان در آن پذیرش مهاجران پاسخ «نه» دادند.
با این حال تنها 45 درصد از حدود 8 میلیون واجد شرایط تبعه این کشور در این همه پرسی شرکت کردند، در حالیکه طبق قوانین این کشور نتایج همه پرسی دارای اعتبار است که دست کم 50 درصد به علاوه یک نفر از کل واجدان شرایط در آن رای داده با شند.
در این میان واکنش مخالفان این تصمیم در اتحادیه اروپا نیز ادامه دارد و از جمله مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا در همین روز برگزاری این همه پرسی را «یک بازی خطرناک» خواند و تاکید کرد 'کشورهای اروپایی که با دیگران همدلی ندارند، تنبیه مالی می شوند' و ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا، که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا محسوب می شود، نیز گفت 'سیاست های ویکتور اوربان در راستای اروپای واحد نیست و این گونه اقدامات وی (همه پرسی) می تواند شکاف عمیقی میان کشورهای عضو اتحادیه به وجود آورد. این در حالیست که سهمیه تعیین شده اتحادیه اروپا برای پذیرش پناهجو در مجارستان تنها دوهزار است.
شنبه 10 مهرماه نیز در خبری عجیب اعلام شد پلیس مجارستان برای تشدید برخورد با ورود غیر قانونی پناهجویان و مهاجران به خاک این کشور، ماموران داوطلب را با عنوان 'شکارچی مرزی' جذب و تجهیز می کند.
واشنگتن پست گزارش داد: دولت مجارستان می خواهد تا سه هزار 'شکارچی مرزی' را استخدام کند تا حصار مرزی علیه مهاجران و پناهجویان تقویت شود. بدین ترتیب مجارستان تبدیل به الگویی جهانی در برخورد با حتی مصممترین متقاضیان پناهندگی می شود.

فقط 9 درصد پناهجویان جهان در کشورهای فوق ثروتمند، ایران و شش کشور دیگر میزبان نیمی از پناهجویان

تمامی این قیل و قال ها در حالیست که موسسه غیردولتی آکسفام مستقر در آلمان اخیرا اعلام کرد: شش کشور از ثروتمندترین کشورهای جهان که مجموعا حدود 60 درصد از قدرت اقتصادی جهان را در اختیار دارند، تنها میزبان کمتر از 9 درصد پناهندگان در کل جهان (جنگی، اقتصادی و ...) هستند و کشورهایی با اقتصاد ضعیفتر، از 91 درصد بقیه پناهجویان جهان از جمله پناهندگان جنگی میزبانی می کنند.
آکسفام که یکی از بزرگترین گروههای بین المللی امدادرسانی برای ریشه کن کردن فقر، گرسنگی و بی عدالتی، متشکل از 15سازمان در 98کشور است، با انتقاد از رفتار کشورهای ثروتمند در قبال بحران اخیر پناهجویان افزود: آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، فرانسه و انگلیس که در مجموع 56.6 درصد از تولید ناخالص داخلی کل جهان را دارند، تنها 2.1 میلیون پناهنده را پذیرفته اند که این میزان 8.9 درصد از کل پناهندگان و مهاجران جهان است. این نهاد در گزارش خود تاکید کرد: 'در این میان سهم کشورهای ثروتمندتری چون آمریکا و بریتانیا حتی بسیار کمتر از این میانگین است، زیرا یک سوم از همین 2.1 میلیون نفر نیز به آلمان پناهنده شده اند و 1.4 میلیون نفر دیگر بین پنج کشور ثروتمند دیگر تقسیم شده اند. از سوی دیگر بیش از نیمی از حدود 23.5 میلیون پناهنده جهان (حدود 12 میلیون) در کشورهای اردن، ترکیه، ایران، پاکستان، لبنان و آفریقای جنوبی زندگی می کنند. این در حالیست که این کشورها مجموعا تنها دو درصد اقتصاد تمام جهان را شامل می شوند.

14 درصد پناهجویان جنگی در کشورهای ثروتمند

از سوی دیگر در گزارشی که در خبرگزاری های فرانسه و رویترز انتشار یافت، آمده است: از میان 21 میلیون پناهجویی که (طبق برآورد این گزارش) در سراسر جهان از جنگ های مختلف به ویژه جنگ داخلی سوریه فرار کرده اند، تنها 14 درصد از آنان توسط کشورهای ثروتمند مثل آمریکا پذیرفته شده اند.
این گزارش نیز تاکید می کند: در حالی که رقم پناهجویان طی دو سال گذشته متاثر از بحران و ناامنی در خاورمیانه بویژه جنگ در سوریه به رقم بی سابقه 21 میلیون نفر رسیده است، کشورهای صنعتی از این میزان تنها میزبان 14 درصد بوده اند. این در حالیست که ایران به همراه هفت کشور دیگر، شامل لبنان، اردن، ترکیه، کنیا، اتیوپی، پاکستان و اوگاندا، نیمی از پناهجویان را در خود جای داده اند.
به رغم تمامی این آمارها،تنها چند ماه پس از آغاز حرکت عمده پناهجویان از جنگ های خاورمیانه بخصوص سوریه، کشورهای اروپایی واقع در مسیر این مهاجرت شروع به بستن مرزهای خود با گسیل پلیس و نیروهای نظامی و کشیدن سیم خاردار کردند و در اسفندماه گذشته نیز اتحادیه اروپا و ترکیه توافقنامه ای امضا کردند تا از آنچه سیل گسترده مهاجران به اروپا می نامند، جلوگیری کنند.
این در حالیست که طبق تخمین سازمان بین المللی مهاجرت، طی سال ۲۰۱۵ که موج پناهجویان به اروپا آغاز شد، چیزی حدود یک میلیون نفر پناهجو از طریق مسیرهای دریایی و حدود ۳۵ هزار نفر از آنها از طریق مسیرهای زمینی به اروپا آمده اند.
' توماس دیماتزیر' وزیر کشور آلمان نیز که بیش از دیگر کشورهای اروپایی پذیرای پناهجویان اخیر بوده است، شهریور ماه امسال با اعلام اینکه اتحادیه اروپا اقدامات زیادی برای بهبود شرایط پناهندگان در یونان انجام داده است، از بازگرداندن پناهندگان به این کشور در آینده بر اساس پیمان دوبلین خبر داد. پیمان دوبلین که در سال 1997 اجرایی شد، مسئولیت رسیدگی به امور پناهجویان را بر دوش کشوری در اتحادیه اروپا می داند، اولین مقصد ورود آنها در اروپا بوده است و طبق آن پناهجویان حتی اگر به کشور دیگری هم رفته باشند، باید به اولین کشوری که در اروپا آمده اند، بازگردانده شوند. شمار زیادی از پناهجویان آفریقایی نیز، که قصد رفتن به انگلیس را دارند، از حدود یک و نیم سال پیش در شمال فرانسه گیر افتاده اند. تازه ترین برآوردها حکایت از آن دارد که شمار پناهجویان زاغه «جنگل» واقع در بندر کاله در شمال فرانسه، در اواسط شهریور امسال از مرز 10 هزار نفر می گذرد و طبق تخمین سازمان های مردم نهاد فعال در بندر کاله، با افزودن حدود دو میلیون نفر نیز در اردوگاه های «گراند سنت» در نزدیکی «دانکرک» و اردوگاه های کوچک و پراکنده ساحلی به این تعداد، دست کم 12 هزار پناهجو و مهاجر در شمال فرانسه سرگردان هستند.
این ناملایمات در حالیست که این پناهجویان و مهاجران به علت جنگهای مزمن عمدتا نیابتی در کشورهایشان نظیر سوریه، افغانستان، یمن، سومالی و لیبی و نیز جنگ داخلی کشور تازه بنیاد سودان جنوبی رنج سفر خطرناک دریایی از مسیر دریای اژه به یونان و یا از دریای مدیترانه از مبداء کشور از هم پاشیده در اثر جنگ لیبی به جزیره لامپدوسای ایتالیا را به جان خریده اند و شمار زیادی از آنها نیز در این مسیر خطرناک با قایقهای ناایمن و اکثرا بادی قاچاقچیان انسان جان باخته اند.

“ کشورهای ثروتمند پذیرای چند درصد از پناهجویان جهان است؟ ”