مخالفت عربستان با تشکیل کمیته بین المللی حقیقت یاب در یمن

کد خبر : #2704
تاریخ انتشار : سه شنبه, 13 مهر 1395 11:16
تعداد بازدید کننده : 477
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
مخالفت عربستان با تشکیل کمیته بین المللی حقیقت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
عربستان سعودی با تشکیل کمیته بین المللی حقیقت یاب درباره یمن که پیشتر از سوی شورای حقوق بشر و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیشنهاد شد، مخالفت کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از رای الیوم ، وزیر فرهنگ و رسانه های عربستان در پایان نشست هفتگی وزرای عربستان با شاه سلمان گفت: در این نشست مقرر شد ضمن اعلام مخالفت عربستان با دعوت کمیساریای عالی برای تشکیل کمیته تحقیق بین المللی درباره یمن، بر لزوم فعالیت کمیته ملی یمن دراین زمینه، تاکید شد و اعلام شد که تنها فعالیت این کمیته است که می تواند تضمین کند همه افراد متخلف به مجازات اعمالشان برسند.
بر اساس گزارش خبر گزاری 'د پ آ ' آلمان، کشورهای حوزه خلیج فارس نیز پنج شنبه 8 مهرماه درخواست تشکیل کمیته بین المللی تحقیق درباره یمن را رد کرده و با استقبال از گزارش کمیته ملی یمن آن را 'منطبق با استانداردهای بین المللی' خواندند.
چندی پیش زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار تشکیل یک هیأت بین المللی مستقل برای تحقیق در زمینه جنایات صورت گرفته در یمن شد. پیش از وی سازمان های بین المللی از جمله سازمان دیده بان حقوق بشر خواستار انجام تحقیقات مستقل در خصوص بمباران و جنایات ائتلاف به سرکردگی عربستان در یمن شده بودند. 
همچنین سازمان عفو بین الملل و سازمان دیده بان حقوق بشر، از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواسته بودند عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل را تا توقف حملات ائتلاف متجاوز به سرکردگی این کشور در یمن، به تعلیق در آورد.سازمان عفو بین الملل از انگلیس و آمریکا نیز خواست که فروش تسلیحات به ریاض را متوقف کنند.
سازمان ملل متحد ائتلاف به سرکردگی عربستان را به دلیل ارتکاب جنایات کشتار جمعی در فهرست سیاه قرار داد اما این سازمان بعد از فشارهای عربستان و تهدیدات این کشور، از تصمیم خود صرف نظر کرد. عربستان سعودی ضمن ائتلاف با برخی کشورهای عربی منطقه از ششم فروردین 94 حملات گسترده علیه یمن را آغاز کرد تا از این طریق بتواند 'عبدربه منصور هادی' رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن را به قدرت بازگرداند.
این حملات به کشته شدن ده ها هزار یمنی و آواره شدن بسیاری دیگر و تخریب وسیع زیرساختهای یمن منجر شده است.

“ مخالفت عربستان با تشکیل کمیته بین المللی حقیقت یاب در یمن ”