هجوم پناهجویان به اروپا همزمان با اجلاس سازمان ملل در نیویورک

کد خبر : #2634
تاریخ انتشار : یکشنبه, 28 شهریور 1395 12:11
تعداد بازدید کننده : 533
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هجوم پناهجویان به اروپا همزمان با اجلاس سازمان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
ورود پناهجویان به اروپا همزمان با اجلاس رهبران جهان که فردا (دوشنبه 29 شهریور) در بحبوحه افزایش بی سابقه بحران مهاجرت از زمان پایان جنگ جهانی دوم در نیویورک برگزار خواهد شد، همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایرنا و به نقل از روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، در حالی که اصلی ترین دستور این جلسه پیشنهاد 22 صفحه ای مربوط به تقویت حمایت ها از مهاجران و پناهجویان است، اوضاع دریای مدیترانه و منطقه ترانزیتی که امسال بیش از یک میلیون نفر برای رسیدن به اروپا از آن عبور کردند، همچنان ناامن است.
توافق تاریخی بین اتحادیه اروپا و ترکیه که مارس گذشته به امضا رسید، تردد پناهجویان از مسیر شرق دریای مدیترانه را کاهش داده است. پناهجویان، سال گذشته عمدتا از این مسیر برای ورود به اروپا استفاده می کردند. با این همه، گزارش کمیساریای امور پناهجویان سازمان ملل متحد نشان می دهد که این روند در هفته نخست سپتامبر (شهریور) افزایش یافته است و بیش از 1000 نفر از مهاجران از ترکیه وارد یونان شده اند.
در عین حال تردد در طول مسیر مدیترانه مرکزی عمدتا توسط مهاجرانی از شمال آفریقا و کشورهای زیر صحرا که قصد عزیمت به ایتالیا و جزایر آن را دارند، به دنبال گرم تر شدن هوا و بهبود شرایط مسافرت در طول تابستان افزایش داشته است.
طبق تازه ترین آمار جمع آوری شده از سوی سازمان بین المللی مهاجرت، با وجودی که هجوم کلی پناهجویان به اروپا از مسیر مدیترانه امسال کاهش یافته است اما تعداد افراد غرق شده در دریا حدود 15 درصد افزایش داشته است.
بر اساس گزارش این سازمان، تا پایان سپتامبر 2015 (مهر 94) 470 هزار نفر مهاجر و پناهجو وارد اروپا شده اند و تعداد 2 هزار و 900 نفر دیگر در تلاش برای عبور از مسیر دریایی جان باخته اند. این گزارش نشان می دهد که تا تاریخ 14 سپتامبر امسال (24 شهریور) 297 هزار نفر وارد قاره اروپا شده اند و 3 هزار و 200 نفر در این مسیر جان خود را از دست داده اند.
«سالیل شتی/Salil Shetty» دبیرکل عفو بین الملل طی بیانیه ای که در آستانه اجلاس روز دوشنبه منتشر شده است، گفت: «ما می دانیم که اجلاس سازمان ملل محکوم به شکستی تحقیرآمیز است. رهبران جهان در مواجهه با بدترین بحران مهاجرت در 70 سال گذشته، به شکل تکان دهنده ای به مسائل حقوق بشر در رابطه با افرادی که به دلیل پیگرد یا درگیری ها مجبور به ترک کشورشان شده اند، بی توجه بوده اند.»
تحلیل گران معتقدند که هجوم پناهجویان از مسیر شرق مدیترانه، حتی در صورتی که اندک باشد؛ خطر شکست توافق اتحادیه اروپا و ترکیه را در بر دارد به ویژه با توجه به وخامت روابط دو طرف در نتیجه تلاش برای کودتای نافرجامی که اواسط ماه ژوئیه (تیر) علیه دولت آنکارا بروز کرد.
در ماه اوت (مرداد) تقریبا 3 هزار و 400 نفر از مهاجران و پناهجویان از دریا وارد یونان شدند که بالاترین رقم از آوریل (فروردین) یعنی یک ماه پس از امضای توافق ترکیه و اتحادیه اروپا بود. هنوز علت چنین افزایشی معلوم نیست.
به گفته «الیزابت کولت» مدیر موسسه سیاست مهاجرتی اروپا مستقر در بروکسل، مساله تعداد مهاجران نیست بلکه این امر می تواند در آینده مشکلاتی را برای یونان به بار آورد که بازداشتگاه هایش با ازدحام جمعیت مواجه است و مراکز کافی برای نگهداری از پناهجویان ندارد و خدمات کافی به پناهجویان ارائه نمی شود.
«جرالد کنائوی» از اعضای روابط خارجی شورای اروپا و بنیانگذار برنامه ثبات اروپا مستقر در برلین نیز گفت: الگوی اروپا اطمینان می دهد که ترک ها از این توافق عقب نشینی نخواهند کرد اما این مساله خطرناک نیست. مساله تهدید آمیز این است که اگر اقدامی انجام نشود، فقط تعداد پناهجویان مشکل نیست بلکه مساله مشکل ساز اشتباهات احتمالی است که در نتیجه این امر بروز خواهد کرد.

“ هجوم پناهجویان به اروپا همزمان با اجلاس سازمان ملل در نیویورک ”