غیرنظامیان یمنی‌، هدف یک سوم حملات هوایی عربستان

کد خبر : #2632
تاریخ انتشار : یکشنبه, 28 شهریور 1395 11:36
تعداد بازدید کننده : 673
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
غیرنظامیان یمنی‌، هدف یک سوم حملات هوایی عربستان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
براساس جامع‌ترین تحقیق و آمارگیری که از سوی روزنامه گاردین انگلیس انجام شده، بیش از یک سوم حملات هوایی ائتلاف سعودی علیه یمن، مناطق مسکونی و شهری از جمله مدارس، ساختمان‌ها، بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها، مساجد و زیرساخت‌های اقتصادی است.

نتایج این تحقیق که توسط روزنامه انگلیسی گاردین منتشر و فاش شد، با ادعاهای دولت سعودی که تحت حمایت انگلیس و امریکاست، کاملاً مغایرت دارد. ریاض مدعی است، تلاش می‌کند در حملات خود کشتار غیرنظامیان یمنی را به حداقل برساند اما تحقیق اخیر حاکی از آن است که جنگنده‌های تحت رهبری عربستان اهداف غیرنظامی را بیش از اهداف نظامی بمباران می‌کنند.
گروه «پروژه داده‌های یمن» متشکل از آکادمیسین‌ها، سازمان‌های حقوق بشری و فعالان مدنی این تحقیق و آمارگیری را انجام داده‌اند و رسانه‌ای شدن آن می‌تواند فشارها بر امریکا و انگلیس که از ائتلاف سعودی حمایت می‌کنند را افزایش دهد. ائتلاف سعودی متهم است حقوق بشر بین‌المللی را نقض می‌کند.
به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، این گروه علاوه بر جمع‌آوری اطلاعات یاد شده، بر نقش نظامیان انگلیسی در حملات هوایی عربستان در یمن و نیز فروش سلاح از سوی انگلیس به عربستان متمرکز شده است. ارزش سلاح‌های انگلیسی فروخته شده به عربستان از شروع حملات هوایی علیه یمن به بیش از 3.3 میلیارد پوند می‌رسد.
در ادامه گزارش گاردین آمده است: براساس اطلاعات جمع‌آوری شده، از زمان شروع حملات هوایی ائتلاف سعودی علیه یمن در مارس 2015 تا پایان آگوست سال گذشته میلادی، بالغ بر 8 هزار و 600 حمله هوایی صورت گرفته که 3 هزار و 577 مورد آن علیه مواضع نظامی و 3 هزار و 158 مورد دیگر علیه مواضع غیرنظامی بوده است. یک هزار و 882 حمله هوایی نیز در مناطقی صورت گرفته که کاملاً مشخص نیست اهداف نظامی بوده‌اند یا غیرنظامی.
این روزنامه نوشت: براساس گزارش سازمان ملل، طی 18 ماهه گذشته بیش از 10 هزار نفر در یمن کشته شده‌اند که 3 هزار و 799 نفرشان غیرنظامی بوده‌اند.
کمیته توسعه بین‌الملل پارلمان انگلیس و مقامات پارلمان اروپا پیش از این، خواستار توقف فروش اسلحه به عربستان شده بودند اما دولت انگلیس می‌گوید شواهدی که نشان دهد در جریان جنگ یمن جنایت‌های جنگی صورت گرفته، ندیده است.
بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس اخیراً در بیانیه‌ای کتبی به پارلمان این کشور، از فروش تسلیحات نظامی به عربستان سعودی با‌وجود متهم شدن ریاض به جنایت جنگی در یمن، دفاع کرد. وی در این بیانیه گفت، ادعای مطرح شده در خصوص نقض قانون بین‌الملل بشردوستانه در جریان حملات هوایی عربستان سعودی و متحدانش در یمن، تاکنون ثابت نشده است.
گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که انگلیس از زمان آغاز حملات عربستان سعودی به یمن در فروردین 1394، بیش از 3 میلیارد پوند مجوز فروش سلاح به عربستان سعودی صادر کرده است.
بر اساس آمار رسمی فراخوان مبارزه با تجارت سلاح، عربستان سعودی بزرگترین خریدار تسلیحات از انگلیس است و از سال 2010 تجهیزاتی به ارزش 6 میلیارد و 700 میلیون پوند از این کشور دریافت کرده است. علاوه بر فروش تسلیحات، ارتش انگلیس در سال‌جاری میلادی در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.

“ غیرنظامیان یمنی‌، هدف یک سوم حملات هوایی عربستان ”