انتقاد اکسفام از فروش تسلیحات انگلیسی به عربستان

کد خبر : #2591
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 3 شهریور 1395 16:17
تعداد بازدید کننده : 733
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
انتقاد اکسفام از فروش تسلیحات انگلیسی به عربستان
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان خیریه بریتانیایی آکسفام با انتقاد از معاملات تسلیحاتی بریتانیا با عربستان، می‌گوید این تسلیحات احتمالا در جنگ یمن استفاده می‌شود. به گفته آکسفام، بریتانیا زمانی از حامیان جدی پیمان تجارت تسلیحات بود اما حالا به یکی از بزرگترین ناقضان آن تبدیل شده.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر؛ به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک از مسکو، سازمان بین المللی اکسفام امروز سه شنبه 2 شهریور با انتشار بیانیه ای اعلام کرد قرارداد تسلیحاتی انگلیس با عربستان سعودی، ناقض مفاد معاهده بین المللی تجارت سلاح است و آتش جنگ در یمن را شعله ور تر می سازد.
اکسفام در این بیانیه با اشاره به دیدگاه های حقوقی درباره قرارداد فروش تسلیحات ساخت انگلیس به عربستان سعودی اعلام کرد این قرارداد تعهدات ملی،‌ منطقه ای و بین المللی انگلیس را در باب انتقال سلاح به دیگر کشورها نقض می کند.

سلاح انگلیسی در جنگ بی رحمانه
در این بیانیه به نقل از پنی لاورنس معاون اجرایی اکسفام آمده است:‌ حمایت های تسلیحاتی و نظامی انگلیس به جنگ بیرحمانه در یمن دامن می زند و به همان مردمی که معاهده بین المللی تجارت سلاح برای دفاع از حقوق آنها به وجود آمده است لطمه وارد می کند . مدارس، بیمارستانها و خانه های مردم با این تسلیحات بمباران می شوند. 
این بیانیه می افزاید:‌ دولت انگلیس در حالی فروش سلاح به ریاض را انکار می کند که حملات هوایی (به اصطلاح) ائتلاف تحت امر عربستان در یمن ادامه دارد. دولت انگلیس پارلمان این کشور را درباره نظارت بر فروش سلاح گمراه کرده است و اعتبار و وجهه بین المللی انگلیس در معرض خطر قرار گرفته زیرا دولت روی کاغذ وعده می دهد کاری را صورت ندهد ولی در واقعیت خلاف آن را انجام می دهد.
در بیانیه اکسفام تصریح شده است: وقتی دولت انگلیس خود این چنین وقیحانه تعهدات خود را زیر پا می گذارد، چگونه می تواند دیگران را به پایبندی به این پیمان توصیه و وادار کند؟

درخواست تعلیق فروش سلاح
اکسفام از دولت انگلیس خواست تا مجوزهای کنونی فروش سلاح به ریاض را به حال تعلیق در آورد.
به موجب آمار و ارقام سازمان ملل، ‌اکثریت سه هزار و هفتصد غیر نظامی که در جنگ یمن جان خود را از دست داده اند، در حملات هوایی (به اصطلاح) ائتلاف تحت امر عربستان به این کشور کشته شده اند.

“ انتقاد اکسفام از فروش تسلیحات انگلیسی به عربستان ”