آموزش‌های محیط زیستی در ۱۰۸ هزار مدرسه

کد خبر : #2581
تاریخ انتشار : یکشنبه, 31 مرداد 1395 13:42
تعداد بازدید کننده : 692
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
آموزش‌های محیط زیستی در ۱۰۸ هزار مدرسه
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تفاهمنامه و ارتباط خوبی که میان آموزش و پرورش و سازمان محیط زیست در راستای توسعه آموزش‌های محیط زیستی در مدارس شکل گرفته، از آموزش‌های محیط زیستی در 108 هزار مدرسه کشور خبر داد و گفت: هر کجا در مدارس، شهرها، دانشگاه‌ها و... به اسم توسعه ارتباط با طبیعت و ارتباط با چرخه تعادل بخش طبیعت را قطع کرده‌ایم، دچار مشکل شده‌ایم.

معصومه ابتکار که در مراسم اختتامیه دومین مرحله کشوری جشنواره نوجوان خوارزمی در مشهد سخن می‌گفت، تصریح کرد: باید بنای نظام آموزشی کشور را چه در آموزش و پرورش و چه در نظام آموزش عالی بر برقراری مجدد ارتباط با طبیعت برقرار کنیم تا تعادل‌های روانی، فیزیولوژی، عاطفی و... ایجاد شود چون ارتباط با طبیعت عواطف را تقویت می‌کند و بخش قابل توجهی از دردهای جامعه امروز مربوط به فقدان عاطفه است. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه دانش‌آموزان می‌توانند نقش مهمی در فعالیت‌های محیط زیستی داشته باشند، گفت: در زمینه فعالیت‌های محیط زیستی سازمان دانش‌آموزان و پیشاهنگان، فعالیت‌های مناسب و خوبی انجام داده‌اند. او افزود: یکی از ابعاد مهمی که مدیران اولیا و دانش‌آموزان باید به آن توجه داشته باشند این است که همانقدر که آموزش درس‌های کلاسیک مهم است، مهارت‌های زندگی که یکی از این مهارت‌ها، چگونگی برخورد با طبیعت بوده نیز مهم است.
ابتکار با بیان اینکه اگر نتوانیم از کره زمین حفاظت کنیم آینده‌ای برای کودکان‌مان نخواهد بود، اظهار کرد: فرصت کمی برای حفاظت از کره زمین داریم و باید بسرعت تغییر نگاه در بحث‌های مهارت‌های زندگی، مشارکت مردم در حفاظت از محیط زیست و... ایجاد کنیم. این مقام با اشاره به تأثیر جشنواره نوجوان خوارزمی بر محیط زیست، گفت: بخشی از جشنواره نوجوان خوارزمی مربوط به کارآفرینی است و یکی از کارهای مهم در مشاغل سبز هستند، ما در هر شغلی که هستیم با محیط زیست در ارتباطیم و باید به این موضوع توجه کنیم که فعالیت ما به محیط زیست آسیب نرساند. وی اظهار کرد: اگرچه وزارت آموزش و پرورش در سال‌جاری موفق شد رتبه اول جایزه ملی محیط زیست را دریافت کند، اما هنوز اول کار هستیم و باید اقدامات بیشتری انجام دهیم.
برنامه محیط زیست برای مدارس مجاور مناطق حفاظت شده
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: در سال‌جاری برنامه ای برای مدارس اطراف مناطق حفاظت شده با هدف آگاهی بیشتر دانش‌آموزان و جوامع محلی مناطق حفاظت شده داریم که طبق این برنامه محیط بانان به مدارس می‌روند و در مورد شغل محیط بانی، حیات وحش و... صحبت می‌کنند. ابتکار ادامه داد: اگر آموزش و پرورش تمایل داشته باشد می‌توانیم این برنامه را در تمام مدارس اجرا کنیم.
معاون رئیس جمهوری تصریح کرد: در حال حاضر مدارسی که آموزش فرهنگ محیط زیست می‌دهند و نظام مدیریت محیط زیست در آنها استقرار پیدا می‌کند در سطح کشور در حال اجراست. او ادامه داد: اگر جشنواره نوجوان خوارزمی در موضوع خاص محیط زیست فعالیت کند می‌توانیم در این زمینه مشارکت داشته باشیم و دستاوردهای خوبی برای مسائل مختلف محیط زیستی از جمله آب و هوا و تنوع محیط زیستی کشور به ارمغان بیاوریم. 

“ آموزش‌های محیط زیستی در ۱۰۸ هزار مدرسه ”