جنایات بدون مرز

کد خبر : #2568
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 27 مرداد 1395 11:23
تعداد بازدید کننده : 681
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
جنایات بدون مرز
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
هنوز کمتر از ٤٨ ساعت از حمله جنگنده‌های سعودی به مدرسه‌ای در صعده یمن و کشته‌شدن ١٠ کودک نگذشته بود که بمباران بیمارستانی در یک استان شمالی دیگر تحت کنترل نیروهای حوثی، باری دیگر موج اتهامات بین‌المللی را روانه ائتلاف نظامی اعراب به رهبری سعودی‌ها کرد.

به گزارش سازمان دفاع از قربانیان خشونت به نقل از شرق: بمباران بیمارستانی در شهر «عبس»، در استان مرزی «حجه» که از سوی سازمان پزشکان بدون مرز اداره می‌شود، در حالی ١١ کشته و بیش از ١٩ زخمی بر جای گذاشته که نام یکی از پرسنل این سازمان غیردولتی نیز در بین قربانیان به چشم می‌خورد.
ائتلاف اعراب که از ماه مارس گذشته و پس از تصرف بخش‌های بزرگی از یمن، از جمله پایتخت آن، صنعا به وسیله نیروهای حوثی، به طور رسمی مداخله خود را در جنگ داخلی آن کشور آغاز کرده، از ماه جاری میلادی و در پی شکست مذاکرات صلح به میانجیگری سازمان ملل، کارزار هوایی خود را به طرز بی‌سابقه‌ای شدت بخشیده است؛ چنان‌که بنا بر گفته سازمان پزشکان بدون مرز، حمله روز دوشنبه 25 مردادماه چهارمین نمونه از نوع خود در کمتر از یک سال گذشته بوده است.
«ترزا سانکریستووال»، مدیر واحد اورژانس این سازمان پزشکی در یمن، ضمن اعلام این خبر، ابراز تأسف کرده که بار دیگر شاهد بمباران بیمارستانی فعال و مملو از بیماران و کادر داخلی و بین‌المللی پزشکی در جریان جنگی بوده که گویا هیچ احترامی برای بیماران و تسهیلات پزشکی قائل نیست.
او تأکید کرده بیمارستان موردنظر که نیمی از آن در جریان حمله روز دوشنبه به کلی تخریب شده، از ابتدای منازعات داخلی یمن به طور فعالانه در حال خدمت‌رسانی به بیماران و قربانیان جنگی بوده و مختصات جغرافیایی آن به طور پیوسته برای همه طرف‌های درگیر ارسال می‌شده است. این مدیر ارشد سازمان پزشکان بدون مرز ضمن اشاره به موقعیت جغرافیایی بیمارستان که در مرکز یک اردوگاه آوارگان واقع شده و برای مثال میزبان نزدیک به ٢٥ زن باردار بوده است، خاطرنشان کرده در شرایطی که غیرنظامیان یمنی حتی در هنگام دریافت مراقبت‌های پزشکی نیز گریزی از خشونت‌های جاری نظامی در آن کشور ندارند، دیگر نمی‌توان با توجیهاتی از قبیل اشتباه محاسباتی و ...، چنین جنایاتی را توجیه کرد؛ جنایاتی که به باور او، نقض آشکار قطع‌نامه‌های سازمان ‌ملل در لزوم پایان‌دهی حملات به تأسیسات پزشکی در جنگ یمن و احترام به حقوق بین‌الملل است که بیش از همه، غیرنظامیان را قربانی خود کرده است.
در این میان و در شرایطی که متحد کلیدی ریاض، یعنی ایالات متحده نیز درباره گزارش‌های وارده که نشان از حمله به تأسیسات بشردوستانه دارد، ابراز نگرانی کرده، دبیر کل سازمان ملل از این فراتر رفته و ضمن محکومیت شدید حمله روز دوشنبه، اعلام کرده به‌شدت از تشدید کارزار هوایی در یمن آزرده است. «بان کی‌مون» در بیانیه‌ای که ساعاتی پس از حمله منتشر کرده، یادآوری کرده همه بیمارستان‌ها و کادر پزشکی فعال در جریان منازعات تحت حمایت قاطع قوانین بشردوستانه بین‌الملل قرار داشته و هرگونه حمله به آنان یا دیگر زیرساخت‌های غیرنظامی، ناقض جدی حقوق بین‌الملل است.
سازمان عفو بین‌الملل نیز در حالی بمباران روز دوشنبه را تأسف‌آور و ادامه آن را زنجیره‌ای از حملات غیرقانونی به تأسیسات پزشکی دانسته که نشان از استمرار روند نگران‌کننده بی‌توجهی به حیات غیرنظامیان دارد که تیم مشترک ارزیابی حوادث، متشکل از اعضای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی، مدعی شده فورا همه گزارشات رسیده را جمع‌آوری و تحقیقاتی مستقل درباره بمباران بیمارستان موردنظر ترتیب داده است.
این گروه ١٤ عضوی که مدتی است در نتیجه افزایش انتقادات و محکومیت‌های بین‌المللی درباره شمار روزافزون قربانیان غیرنظامی در کارزار ائتلاف سعودی، در قامت یک تیم تحقیقاتی تشکیل شده است، وعده داده نتایج تحقیقات خود را در اختیار عموم قرار دهد. این تیم تحقیقاتی ماه گذشته به کمبودهایی در دو پرونده از هشت پرونده‌ای که درباره حملات هوایی ائتلاف به اهداف غیرنظامی در دست گرفته بود، اذعان کرده و برای مثال، نیروهای ائتلاف را مسئول حمله به بیمارستان دیگری تحت اداره سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرده بود؛ هرچند در همان مورد نیز نیروهای حوثی را متهم کرده بود که از این بیمارستان به عنوان محل اختفای خود بهره می‌برده‌اند. این در حالی است که شورای‌عالی سیاسی، متشکل از نمایندگان شورشیان که همین ماه گذشته و در پی شکست مذاکرات سه‌ماهه صلح در کویت اعلام وجود کرده، از سازمان ملل خواسته با تشکیل یک کمیته تحقیقاتی مستقل، جنایات نیروهای ائتلاف را بررسی کند.

“ جنایات بدون مرز ”