طرح «تقسیم کار ملی» برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی کودکان

کد خبر : #2566
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 27 مرداد 1395 9:15
تعداد بازدید کننده : 790
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
طرح «تقسیم کار ملی» برای کنترل و کاهش آسیب‌های...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی کودکان از جمله اعتیاد کودکان، کودک آزاری، غربالگری اضطراب و سلامت روان کودکان مواردی بسیار جدی است که دنبال می‌شود.

به گزارش سازمان دفاع از قربانیان خشونت به نقل از ایران: دکترعلی ربیعی درنشست طرح تقسیم کارملی برای کنترل کاهش آسیب‌های اجتماعی با موضوع آسیب‌های اجتماعی کودکان که توسط دبیرخانه شورای عالی رفاه اجتماعی و اداره کل امور آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه برگزارشد، افزود: درمشاوره‌های موجود درمدارس پودمان‌های مددکاری تعریف شده است و آموزش‌های مددکاری نیز وجود دارد و بچه‌های در معرض اختلال‌های سلامت روان و اضطراب شناسایی می‌شوند.
وی گفت: براساس مطالعات و جامعه آماری درنظر گرفته شده درتحقیقات ما درخانواده‌های دارای درگیری و تنش، بچه‌ها به سمت خودکشی و اعتیاد رفته‌اند.این کودکان ساعات کمی با پدرومادرخود گفت‌و‌گو می‌کرده اند و گفت‌و‌گو‌های درون خانه‌ها ضعیف بوده است بنابراین فقدان گفت‌و‌گو در خانه یکی از عوامل اضطراب درکودکان و کشیده شدن آنها به سمت آسیب‌های بعدی است.
ربیعی تأکید کرد: اگر نتوانیم در خانواده‌ها رفتار بهتری داشته باشیم شاهد نابسامانی هستیم و زمینه آسیب اجتماعی درکودکان افزایش پیدا می‌کند.
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود : غربالگری‌های نوع اول درخصوص ژنتیک انجام شده و پروتکل غربالگری‌های اضطراب درشهرهای بزرگتر و مدارسی که آمادگی داشتند به عنوان مددکار حضور پیدا کنند انجام و هماهنگی‌های بین بخشی زیادی دراین زمینه تعریف شده است و این امر را به مصوبه شورای عالی رفاه خواهیم رساند و درشورای اجتماعی و در هر نقطه‌ای که نظر رئیس جمهوری باشد، انجام می‌شود.
ربیعی ادامه داد: اگر بخواهیم ترسیمی از آینده یک کشور داشته باشیم باید وضعیت کودکان را رصد کنیم تا ببینیم آن جامعه در آینده از لحاظ سلامت فردی و جسمی وآمادگی برای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی چه شرایطی خواهد داشت بنابراین شورای حمایت از کودکان اجتماعی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد واخیراً هم در شورای اجتماعی کارگروهی تشکیل دادیم.وی یاد آورشد: اولویت اول ما کودکان در معرض آسیب هستند و اولویت دوم کودکان در برابر فرصت‌های نابرابراجتماعی هستند.وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: تمرکز برموضوع کودک آزاری دردستور کار ما قرار دارد و برای حل این موضوع چند مدل برنامه‌ریزی و تقسیم کارملی انجام داده‌ایم.
وی تقسیم کارملی دربرابرکاهش آسیب‌های کودکان را به طورمفصل تشریح کرد و گفت: وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کشورمسئولیت جلوگیری از فقر و ناتوانی کودکان را برعهده دارند، رسیدگی به کودکان دارای سوء تغذیه از مراکزبهداشت آغاز می‌شود، امور مربوط به کودکان با آزمایش‌های ژنتیک وغربالگری درسازمان بهزیستی کشور دنبال می‌شود.
دکترربیعی خاطرنشان کرد: شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل و برگرداندن آنها به مدرسه را وزارت آموزش و پرورش و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری می‌کند. مطالعات نشان می دهد که بخشی از این امر مسائل فرهنگی است وامیدواریم با کار فرهنگی و مذاکره خانه به خانه این موضوع انجام شود. همچنین وزارت دادگستری و دستگاه‌های مرتبط دیگر، رسیدگی به این امر را دردستورکارخود دارد. وزارت مسکن و شهرسازی، تربیت بدنی و....حمایت از کودکان را در ابعاد مختلف پیگیری می‌کند.
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ائتلاف نماد (نظام مراقبت اجتماعی از دانش‌آموزان) که در شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی نیز تصویب و ابلاغ شده است باید به طور جدی دنبال و موانع پیشرفت شناسایی و برطرف شود.
ربیعی با اشاره به اطلس اجتماعی تهیه شده از وضعیت آسیب‌های اجتماعی تأکید کرد با توجه به اینکه هم‌اکنون شناخت دقیقی از وضعیت استان‌ها و مناطق بحران خیز کشور وجود دارد باید مداخلات هدفمند و مؤثر صورت گیرد.
وی ادامه داد : در این اطلس کاملترین وضعیت آسیب های اجتماعی هر استان بر اساس شاخص های تعیین شده همچون کودک آزاری ، اعتیاد، بازماندگی از تحصیل ، خشونت خانگی ، خودکشی ، سرقت، تکدیگری و ... تدوین شده است تا در اختیار برنامه ریزان قرار گیرد.
گفتنی است در ابتدای این نشست« روزبه کردونی »مدیر کل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی گزارشی از اقدام های انجام شده در خصوص کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی کودکان توسط دستگاه‌های مختلف ارائه کرد و سپس دکتربندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور به تشریح اقدام های سازمان متبوع خود پرداخت.
در این نشست نمایندگان وزارت مسکن، هلال احمر، وزارت بهداشت، معاونت زنان ریاست جمهوری، کمیته امداد، وزارت دادگستری، ستاد مبارزه با مواد مخدر، پزشکی قانونی، آموزش و پرورش، سازمان مدیریت، معاونت پیشگیری قوه قضائیه، صداوسیما شرکت داشتند.

“ طرح «تقسیم کار ملی» برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی کودکان ”