گسترش تشیع در آفریقا

کد خبر : #2564
تاریخ انتشار : سه شنبه, 26 مرداد 1395 15:24
تعداد بازدید کننده : 602
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
گسترش تشیع در آفریقا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
هبران حوزه‌های شیعه در سراسر آفریقا از آغاز فعالیت‌های انجمن اهل بیت در آفریقا که یک سازمان شیعی غیردولتی است، خبر دادند. این سازمان چهارشنبه گذشته در داکار، پایتخت سنگال تاسیس شد و تاسیس کنندگان آن داکار را به عنوان مقر این انجمن تعیین کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، ابو جعفر، دبیرکل انجمن اهل بیت در سراسر آفریقا با اعلام خبر آغاز به کار این انجمن خاطرنشان کرد: این انجمن تبدیل به چارچوب جامعی برای شیعیان در آفریقا شده است و در راستای آموزش و پرورش آنها و نهادینه کردن ارزش‌های صلح اجتماعی در تمام جوامع این قاره تلاش خواهد کرد.

وی تصریح کرد که این انجمن دفتر موقتی را تعیین کرده است که فعالیت آن را اداره خواهد کرد تا کنفرانس سراسری شیعیان آفریقا به زودی برای انتخاب رهبری دائمی برگزار شود. مجمع موسسان انجمن اهل بیت در آفریقا بکار ولد بکار، رهبر شیعیان موریتانی را به عنوان رئیس و شیخ شریف أمبالو، شیعه مشهور سنگالی را به عنوان دبیرکل انتخاب کرد. در اساسنامه انجمن اهل بیت در آفریقا آمده است: تاسیس این انجمن نشات‌ گرفته از مسائل مختلفی است که از جمله آنها باور تاسیس کنندگان نسبت به این امر است که تعداد پیروان اهل بیت در آفریقا بیشتر می‌شود و تعداد آنها از چند میلیون تن پا فراتر گذاشته است و همچنین آنها ایمان داشتند که آفریقا قاره‌ای است که همچنان از پیامدهای استعمار و تغییر خودکامانه نظام‌ها و از فقر و بیکاری رنج می‌برد.

در اساسنامه به این امر اشاره شده است که از انگیزه‌های تاسیس انجمن اهل بیت در سراسر آفریقا این است که تاسیس کنندگانش تمایل دارند امنیت و سلامت و رفاه ملت‌های آفریقایی به صورت کلی بالاخص پیروان اهل بیت تضمین شود.

تاسیس کنندگان اهداف متعددی را تعیین کردند که درصدد اجرایی ساختن آنها هستند که در راس این اهداف "فراهم کردن شرایط مناسب برای ظهور امام حجت علیه السلام" است. از اهدافی که تاسیس کنندگان این انجمن مطرح کرده‌اند، اشاعه علوم اهل بیت و نشان دادن تصویر واقعی اسلام سازش‌پذیر و حمایت از اقلیت‌های پیروان اهل بیت در اقصی نقاط آفریقا با تقویت دستاوردها و دفاع از صلح اجتماعی است. پیشتر ابو جعفر، دبیرکل این انجمن و رهبر شیعیان در کشور سنگال در برنامه‌ای تلویزیونی با شبکه والفجر سنگال عنوان داشت که پیروان مذهب تشیع در آفریقا به صورت کلی و بالاخص در داخل سنگال در حال افزایش هستند.

وی با بیان این که جهانی سازی نقشی در این زمینه ایفا کرده است، گفت: ما در سنگال هیات المزدهر را در سال ۲۰۰۰ تاسیس کردیم و این نهاد در زمینه آموزش و پرورش و تاسیس مدارس و برگزاری مناسبت‌هایی همچون عاشوراء و میلاد پیامبر صل الله علیه و میلاد حضرت زهراء سلام الله علیها و عید غدیر فعالیت می‌کند و در همان حال، ما کتاب‌هایی را چاپ می‌کنیم و مقاله‌هایی را در مجله‌ها و روزنامه‌ها منتشر و در شبکه‌های رادیویی پخش می‌کنیم و ما برنامه‌هایی نیز در شبکه‌های سنگال داریم.

وی گفت: در آفریقا مسلمانان اکثریت را تشکیل می‌دهند و آنها زمینه‌ مناسبی را برای اشاعه اندیشه‌های اهل بیت دارند اما امکانات بسیار محدود است و ما نیازمند کتاب‌ها، اساتید، مبلغان و همچنین حمایت مادی و معنوی از سوی مراجع هستیم.

“ گسترش تشیع در آفریقا ”