نشست تخصصی «ارزیابی کارآمدی سازمان ملل متحد در جلوگیری از نقض حقوق بشر»

کد خبر : #2543
تاریخ انتشار : یکشنبه, 24 مرداد 1395 11:47
تعداد بازدید کننده : 960
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
نشست تخصصی «ارزیابی کارآمدی سازمان ملل متحد در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
نشست تخصصی «ارزیابی کارآمدی سازمان‌ملل‌متحد در جلوگیری از نقض حقوق‌بشر با تأکید بر اسراییل و عربستان» توسط سازمان دفاع از قربانیان خشونت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان دفاع از قربانیان خشونت، در این نشست که در تاریخ 13 مردادماه 1395 در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد، آقای حسین قریبی، کارشناس‌ارشد مقابله با تروریسم وزارت امور خارجه، دکتر امیرساعد وکیل، مدرس دانشگاه و مشاور حقوقی دعاوی بین‌المللی و دکتر محمودرضا گلشن‌پژوه کارشناس ارشد مسایل حقوق بشر به ایراد سخنرانی پرداختند.
دکتر محمودرضا گلشن‌پژوه در ابتدای نشست به علت تمرکز موضوع برروی عربستان و اسرائیل پرداخته و اظهار داشتند اقدام اخیر سازمان‌ملل در انتخاب اسرائیل برای ریاست کمیته ششم مجمع عمومی و اِعمال فشار از سوی عربستان برای بازپس‌گیری گزارش اخیر دبیرکل در مورد کودکان، اقدامات عجیبی بود که طی یک سال اخیر از سوی سازمان ملل صورت پذیرفت و این تردید و پرسش را در اذهان عمومی ایجاد نمود که به چه میزان می توان به سازمان ملل متحد امیدوار بود؟!
دکتر امیرساعد وکیل، ضمن مذموم شمردن این قبیل اقدامات، سازمان ملل متحد را موجودیتی ناقص اما گریزناپذیر دانست و اظهار داشت: ساختار فرسوده و قدیمی سازمان ملل متحد، وجود 5 عضو دائم شورای امنیت که نمایندگی تعداد خاصی از کشورها را بعهده دارند، عریض و طویل شدن سازمان ملل متحد به‌گونه‌ای که امکان نظارت دقیق و مستقیم از این سازمان را سلب نموده، تقاضاهای روبه‌رشد جامعه بین‌المللی و رقابت برای کسب کرسی‌های این سازمان، از جمله نقایصی هستند که می توانند کارآمدی سازمان ملل متحد را مخدوش نمایند.
آقای حسین قریبی نیز ضمن تأکید بر ضرورت وجود سازمان‌ملل در شرایط فعلی جامعه بین‌الملل اظهار داشتند که این محدودیت‌ها و معیارها در واقع شکل‌دهنده سازمان‌ملل‌ هستند و جهان بدون سازمان ملل، جهانی بهتر از حال حاضر نخواهد بود. وی همچنین بر برخی علل تصمیم‌گیری‌های سیاست‌زده در سازمان‌ملل اشاره نمود و این قبیل تصمیمات را ناشی از نقایص و محدودیت‌های موجود در این سازمان از جمله محدودیت‌های جدی مالی برشمرد.
نشست با پرسش‌وپاسخ از سوی شرکت‌کنندگان پایان پذیرفت.

 

گزارش تصویری مرتبط

                              

 

 

“ نشست تخصصی «ارزیابی کارآمدی سازمان ملل متحد در جلوگیری از نقض حقوق بشر» ”