سرنوشت کودکان یمنی ربوده شده در اسرائیل همچنان در ابهام

کد خبر : #2526
تاریخ انتشار : یکشنبه, 17 مرداد 1395 14:50
تعداد بازدید کننده : 572
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سرنوشت کودکان یمنی ربوده شده در اسرائیل همچنان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مساله ناپدید شدن کودکان خانواده‌های یهودی یمن که نزدیک به 70 سال پیش وارد سرزمین‌های اشغالی شدند، هنوز هم درد این خانواده‌هاست. کودکانی که گفته می‌شود احتمالا به دست خانواده‌های بدون فرزند یهودی سپرده شده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، «یونا یوسف» 84 ساله عمر خود را سپری کرده است. زمانی که این زن درباره 9 کودک و نوه‌های متعددش سخن می‌گوید، چشمانش می‌درخشد اما وقتی که از او درباره آنچه 67 سال پیش رخ داد، سوال می‌پرسید همان چشم‌ها پر از اشک می‌شوند؛ 67 سال پیش که او به همراه خانواده‌اش از یمن به سرزمین‌های اشغالی مهاجرت کردند. او می‌گوید: «15 سال داشتم. مردم آمدند و به من گفتند خواهر ناتنی چهار ساله‌ام را به کلینیک ببرم. آن زمان تازه‌واردان را مورد بررسی پزشکی قرار می‌دادند. در کلینیک به من گفتند که به خانه بروم. به من گفتند که خودشان او را می‌آورند. چه میدانستم؟! من هم خودم بچه بودم.»

یوسف دیگر هرگز خواهرش را ندید.

همانند دیگر مهاجران آن زمان، یونا یوسف و خانواده‌اش هم پس از ورود به سرزمین‌های اشغالی در سال 1949 در کمپ زندگی می‌کردند. اسرائیلی‌ها در 70 سال گذشته کاملا با قصه مهاجران یهودی‌ای که از سرزمین‌های عربی به اسرائیل آمدند و فرزندانشان در اواخر دهه 40 و اوایل دهه 50 میلادی ناپدید و یا احتمالا ربوده شدند، آشنایی دارند. در برخی پرونده‌ها، فرزندان برده شدند و هرگز هم دوباره دیده نشدند. در برخی دیگر به والدین این کودکان گفته شده که کودکانشان مرده‌اند.

براساس برخی تئوری‌ها، کودکان مذکور به زوج‌های بدون فرزند و احتمالا به بازماندگان هولوکاست که باردار نمی‌شدند، داده شده‌اند. برخی دیگر گمان می‌کنند که این کودکان شاید برای خانواده‌های یهودی ساکن ایالات متحده آمریکا فرستاده شده باشند. کسانی که روی این مساله اسرارآمیز مطالعه می‌کنند، آن را به روند کشورسازی نخبگان حاکم آن زمان که یهودیان اشکنازی از اروپا بودند، نسبت می‌دهند و می‌گویند که آنها دیده‌اند که مهاجران عرب‌زبان بی‌سواد و بی‌پول با چندین بچه وارد اسرائیل شده‌اند و روحیه پدرسالاری به خود گرفته‌اند. برخی شاید گمان می‌کنند که آنها به آن خانواده‌ها کمک کرده‌اند تا زندگی بهتری داشته باشند!

برخی گمان می‌کنند که شاید کارمندان دولتی مثل پزشکان، پرستاران، کارکنان خدمات اجتماعی و مقام‌های دولتی در این روند دخیل بوده‌اند اما این مساله که آیا ناپدید کردن کودکان دستوری از جانب مقام‌های عالی‌رتبه بوده است، هنوز جای سوال دارد. سه کمیته جداگانه دولتی که آخرین مورد آن دهه 90 میلادی بود، این مسائل را بررسی کردند اما تمام آنها حکم دادند که کودکان مذکور به دلیل بیماری مرده‌اند و شاید تنها یک مورد برای سرپرستی واگذار شده است. اکثر خانواده‌ها حکم مذکور را نپذیرفتند. در ماه‌های اخیر این رویدادها بار دیگر توجه‌ها را به خود معطوف کرده است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ژوئن دستور داد که این پرونده‌ها دوباره بازگشایی شود و یک وزیر مسوول شد تا "حقیقت را کشف کند." نتانیاهو در این باره گفت: «مساله کودکان یمنی زخمی باز است و همچنان از آن خون می‌ریزد و بسیاری از خانواده‌ها نمی‌دانند که چه اتفاقی افتاده که کودکان آنها ناپدید شده‌اند.»

“ سرنوشت کودکان یمنی ربوده شده در اسرائیل همچنان در ابهام ”