حمایت‌های ایران برای تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی

کد خبر : #2518
تاریخ انتشار : شنبه, 16 مرداد 1395 17:00
تعداد بازدید کننده : 652
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
حمایت‌های ایران برای تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دولت ایران برای حمایت از تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی علاوه بر ثبت‌نام از دانش‌آموزان فاقد مجوز اقامت، شهریه تحصیل آنها در مدارس را حذف کرد و این گروه همانند دانش‌آموزان ایرانی مبلغ مصوب انجمن اولیا و مربیان مدرسه را پرداخت می‌کنند اما در این میان تخطی برخی مدارس از قانون ثبت‌نام در مدرسه را منوط به پرداخت شهریه کرده است.

به گزارش میزان، هم‌اکنون ‌386 هزار دانش‌آموز اتباع در سطح 25 هزار مدرسه کشور مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 360 هزار نفر افغانستانی هستند.
براساس عنایت رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران مبنی بر ثبت‌نام تمام دانش‌آموزان افغانستانی در مدارس چه آنهایی که مجوزاقامت دارند و چه آنهایی که مجوز ندارند، از تابستان سال گذشته شیوه نامه ثبت‌نام دانش‌آموزان افغانستانی فاقد مدارک هویتی و مجوز اقامت صادر شد.

براین اساس،‌این گروه از دانش آموزان برای ثبت‌نام در مدارس ایران باید به دفاتر کفالت وزارت کشور مراجعه کنند، دفاتر کفالت، معرفی نامه‌ای را برای مراکز بهداشتی و درمانی صادر و دانش‌آموزان افغانستانی پس از بررسی‌های‌ پزشکی و واکسیناسیون و تعیین سطح تحصیلی در مدارس ثبت‌نام شدند.

وزارت آموزش‌وپرورش ایران توانست در سال گذشته47 هزار دانش‌آموز افغانستانی فاقد مدارک هویتی و مجوز اقامت را در مدارس ثبت‌نام کند. این اقدام جمهوری اسلامی ایران، حرکت قابل توجهی برای تحت پوشش بردن جمعیت بازماندگان از تحصیل در میان دانش‌آموزان افغانستانی بود و در ادامه این روند حمایتی، دولت ایران در اقدامی دیگر شهریه تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی را مدارس حذف کرد و براین اساس این گروه از دانش‌آموزان برای حضور در مدارس ایران شهریه‌ای پرداخت نخواهند کرد. تا سال گذشته دانش‌آموزان افغانستانی برای تحصیل در مدارس باید هزینه‌ای از 100 تا 360 هزار تومان به تناسب دوره تحصیلی پرداخت می‌کردند اما با حمایت دولت ایران این شهریه حذف شد. 

البته اگر چه شهریه تحصیل در مدارس حذف شده است اما دانش‌آموزان افغانستانی نیز باید همانند دانش‌آموزان ایرانی هزینه مصوب توسط انجمن اولیا و مربیان را که هر سال با عنوان کمک‌های مردمی دریافت می‌شود، پرداخت کنند.

اگرچه فعالیت‌های دولت ایران برای حمایت از تحصیل دانش آموزان افغانستانی اقدامی بزرگ است اما برخی مدارس با تخطی از قانون اقدام به دریافت شهریه می‌کنند. به عنوان مثال آموزش و پرورش استان کرمان با صدور بخشنامه‌ای شیوه ثبت‌نام دانش آموزان افغانستانی در مدارس را اعلام کرده است و برخلاف مصوبه دولت در بند 5 این شیوه نامه دریافت هزینه از این دانش‌آموزان ذکر شده است. در بند 5 این شیوه نامه چنین آمده است:‌بنابر مصوبه شورای آموزش و پرورش استان جهت وحدت رویه در اخذ کمک‌های مردمی، مسئولان واحدهای آموزشی موظف خواهند بود اولیای دانش‌آموزان را جهت واریز وجوه به صورت شخصی به شعب بانک ملی راهنمایی کنند.

مبلغ واریزی برای دوره ابتدایی 200 هزار و برای دوره اول و دوم متوسطه 250 هزار تومان است. در حالیکه طبق اعلام مسئولان وزارت آموزش و پرورش، ایران برای تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی سالانه 80 میلیارد تومان هزینه می‌کند، اقدامات خلاف قانون در برخی مدارس و مناطق آموزش و پرورش نباید این حرکت مهم را خدشه‌دار کند و رسیدگی سریعتر به این تخلفات می‌تواند اقدامات حمایتی دولت از تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی را شیرین‌تر کند.

“ حمایت‌های ایران برای تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی ”