3.6 میلیون کودک در خط مقدم جنگ در کشور عراق

کد خبر : #2487
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 6 مرداد 1395 16:48
تعداد بازدید کننده : 843
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
3.6 میلیون کودک در خط مقدم جنگ در کشور عراق
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
مطابق گزارش اخیر صندوق کودکان ملل متحد در 18 ماه اخیر، بالغ بر 1.3 میلیون کودک در معرض خطرات جدی قرار گرفته‌اند. همچنین بر طبق آخرین گزارش صندوق جمعیت کودکان ملل متحد، حدود 4.7 میلیون کودک نیاز به کمک‌ها و مساعدت‌های بشردوستانه دارند که این آمار، بیش از یک‌سوم از کل جمعیت کودکان عراقی را تشکیل می‌دهد.

بر طبق آخرین اخبار و گزارش‌های صندوق کودکان ملل متحد (UNICEF) اکنون حدود 3.6 میلیون کودک در مخاصمات اخیر در کشور عراق، در معرض تهدید و خطرات جدی قرار دارند. همچنین از هر 5 کودک عراقی، یک نفر در معرض خطر جدی مرگ، صدمات جسمانی و خشونت جنسی و آزار و اذیت و استثمار جنسی و اقتصادی توسط گروه‌های نظامی درگیر مخاصمات است.

به گزارش مهرخانه، اکنون کشور عراق به عنوان یکی از خطرناک‌ترین مناطق و کشورها برای کودکان است و وقوع بیش از 4 دهه جنگ و مخاصمه در این کشور، سبب شده است که بیش از پیش وضعیت کودکان در معرض خطر قرار گیرد. بر طبق گزارش‌های اخیر یونیسف، از هر سه کودک در کشور عراق، یک نفر نیاز به کمک فوری و ضروری بشردوستانه دارد. از سال 2014 به بعد مقارن با شدت‌گرفتن مخاصمات داخلی و غیربین‌المللی در کشور عراق، وضعیت کودکان نیز بیش از پیش رو به وخامت گذاشته است.

مطابق گزارش اخیر صندوق کودکان ملل متحد در 18 ماه اخیر، بالغ بر 1.3 میلیون کودک در معرض خطرات جدی قرار گرفته‌اند. همچنین بر طبق آخرین گزارش صندوق جمعیت کودکان ملل متحد، حدود 4.7 میلیون کودک نیاز به کمک‌ها و مساعدت‌های بشردوستانه دارند که این آمار، بیش از یک‌سوم از کل جمعیت کودکان عراقی را تشکیل می‌دهد.

نماینده یونیسف در کشور عراق، مکرراً ابراز نگرانی کرده است که کودکان در این کشور، در خط مقدم جنگ قرار و مورد حمله مستقیم قرار دارند. همچنین بر طبق آخرین اخبار اکنون بالغ بر هزار و 496 کودک در معرض ربایش و اشکال مختلف سوءاستفاده و استثمار هستند و در طول 6 ماه اخیر، بیش از 50 کودک هر ماه ربوده شده‌ و قربانی اشکال مختلف سوءاستفاده قرار گرفته‌اند.

در ماه‌های اخیر وضعیت کودکان، بیش از پیش بدتر شده است. در فاصله ماه‌های ژوئیه تا ژوئن 2015، حدود 202 کودک و در فاصله ماه‌های جولای تا دسامبر 2015، 1.020 کودک قربانی ارتکاب خشونت‌های شدید شده‌اند و همین آمار فزاینده و رو به فزونی، می‌تواند زنگ خطر و هشدار جدی برای نهادهای حقوق بشری که خصوصاً متکفل رسیدگی به وضعیت حقوق بشر کودکان در جهان هستند، باشد.

در کشور عراق کودکان از خانه، مدرسه و در خیابان‌ها ربوده می‌شوند و 10 درصد کودکان عراقی که جمعیتی بالغ بر 1.5 میلیون نفر را تشکیل می‌دهند، مجبورند به‌دلیل ارتکاب اشکال مختلف خشونت، خانه و کاشانه خود را ترک و از خانه فرار کنند. معضلاتی نظیر فقر، فقدان دسترسی به خدمات پژشکی و سلامت و درمان و نیز عدم برخورداری از حق آموزش و فقدان دسترسی به امکانات و تجهیزات آموزشی و نقض حق حیات و حق بودن در خانواده و برخورداری از حداقل استانداردهای مطلوب زندگی، از جمله مهم‌ترین معضلات حقوق بشری کودکان در کشور عراق است. اکنون 3.5 میلیون کودک در سن مدرسه قرار دارند که از حضور در مدرسه محروم بوده و از حق آموزش برخوردار نیستند.

در مناطقی از کشور عراق که وضعیت به مراتب نامساعدتر است، از جمله در مناطق کُردنشین عراق که بیش از پیش درگیر جنگ و مخاصمه هستند، وضعیت روانی کودکان بسیار نامناسب گزارش شده و آثار جنگ و مخاصمات مستمر به لحاظ روحی و جسمی، وضعیت کودکان را تحت‌تأثیر قرار داده است.

فقر و عدم تأمین حقوق اقتصادی، عدم برخورداری از حداقل استانداردها و تأمین نیازهای حیاتی خانواده‌ها در این کشور سبب شده است که خانواده‌ها مجبور شوند کودکان خود را از سنین پایین به کار گیرند. همچنین معضل دیگر، اجبار دختران به ازدواج در قبال دریافت پول توسط خانواده‌هایشان است. بر طبق آمارهای موجود، اکنون حدود 975 هزار دختر زیر 15 سال در کشور عراق، به دلیل فقر خانواده‌هایشان، به اجبار ازدواج کرده‌اند.

در سال 2016، 1.1 میلیون نوزاد در کشور عراق به دنیا آمده است که حدود یک‌سوم آن‌ها، به رغم نیاز به کمک‌ها و مراقبت‌های پزشکی و درمانی، از هرگونه خدمات سلامت و بهداشت محروم مانده‌اند. بر طبق گزارش‌ها و آمارهای موجود، اکنون 56 درصد موارد مرگ‌ومیر کودکان، مربوط به کودکان زیر 5 سال بوده و بالغ بر 50 درصد، مربوط در همان 24 ساعت اول بعد از تولد گزارش و ثبت شده است و همین امر مؤید فقدان دسترسی مادران و نوزادان به مراقبت‌های سلامت، بهداشت و درمان لازم و ضروری است.

“ 3.6 میلیون کودک در خط مقدم جنگ در کشور عراق ”