هشدار دیده بان حقوق بشر به یونان درباره بازداشت کودکان پناهجو

کد خبر : #2467
تاریخ انتشار : شنبه, 2 مرداد 1395 10:48
تعداد بازدید کننده : 654
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار دیده بان حقوق بشر به یونان درباره بازداشت...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان دیده بان حقوق بشر از دولت یونان خواست هرچه سریع تر به نگهداری کودکان بدون همراه پناهجو در بازداشتگاه های پلیس این کشور، پایان دهد.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این سازمان اعلام کرد یونان باید مکانی را برای نگهداری از این کودکان در محل هایی که امکان مراقبت کافی از آنها وجود دارد، بیابد.
دیده بان حقوق بشر در این بیانیه افزود که کمبود سرپناه به «بازداشت تعمدی طولانی مدت کودکان در اماکنی که مناسب کودکان نیست»، منجر شده است.
این سازمان با استناد به گزارش مرکز ملی همبستگی اجتماعی یونان اعلام کرد که 18 کودک مهاجر در مقر پلیس در انتظار انتقال بسر می برند و صدها نفر دیگر در بازداشتگاه ها نگهداری می شوند.
یونان، مسیر اصلی عبور صدها هزار پناهجو و مهاجری است که به امید یافتن سرپناهی امن، راهی اروپا شده اند. بر اساس توافقی که اتحادیه اروپا و ترکیه در مارس گذشته (فروردین) امضا کردند، مهاجرانی که از ساحل ترکیه وارد جزایر یونانی می شوند بازداشت و به اجبار به ترکیه بازگردانده می شوند.
براساس کنوانسیون حمایت از حقوق کودکان که یونان نیز آن را امضا کرده، بازداشت کودکان فقط به عنوان آخرین چاره و برای یک دوره کاملا کوتاه مدت امکان پذیر است.
کمیته حمایت از حقوق کودکان سازمان ملل نیز که نظارت بر تعهد کشورها بر این کنوانسیون را برعهده دارد، اعلام کرده که بازداشت کودکان با دلایلی همچون بدون همراه بودن، پناهجویی و وضعیت اقامت شان قابل توجیه نیست.

“ هشدار دیده بان حقوق بشر به یونان درباره بازداشت کودکان پناهجو ”