عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر خواستار اخراج عربستان از شورای حقوق بشر شدند

کد خبر : #2404
تاریخ انتشار : شنبه, 12 تیر 1395 12:16
تعداد بازدید کننده : 607
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر خواستار اخراج...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان‌های حقوق بشری از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواسته‌اند تا عضویت عربستان سعودی در شورای حقوق بشر را به حالت تعلیق در آورد.

به گزارش ایرنا به نقل از «رای الیوم»، سازمان دیدبان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ مشترکی نوشتند: «تا زمانی که ائتلاف به رهبری عربستان، کشتار غیرنظامیان در یمن را متوقف نکرده، عربستان سعودی نباید در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد حضور داشته باشد».
در صورت رای مساعد دو سوم کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد، عضویت هر عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌تواند در صورت تخلفات حقوق بشری، به حالت تعلیق در آید.
به گفته دیده بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل ، مستندات 69 مورد حمله هوایی غیر قانونی در یمن را که منجر به کشته شدن حداقل 914 شهروند غیرنظامی، تخریب خانه‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و مساجد شده، تهیه کرده‌اند. این دو سازمان حقوق بشری گفته‌اند شماری از این عملیات، معادل جنایت جنگی است.
نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل متحد در این باره اظهارنظری نکرده است.
در حملات ائتلاف حمله به یمن به رهبری عربستان از مارس 2015 شمار زیادی از شهروندان غیر نظامی یمن کشته شدند و این حملات بارها از سوی سازمان‌های حقوق بشری و سازمان ملل متحد محکوم شده است.
عربستان سعودی از دو سال پیش عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بود و امسال سال سوم و آخر این عضویت است.
سازمان ملل متحد اخیرا این ائتلاف را به فهرست سیاه عاملان مرگ صدها کودک یمنی اضافه کرد، اما به دنبال توطئه عربستان، این سازمان نام این ائتلاف را به طور موقت از این فهرست خارج کرد.

“ عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر خواستار اخراج عربستان از شورای حقوق بشر شدند ”