هشدار یونیسف در مورد استثمار کودکان پناهنده در اروپا

کد خبر : #2385
تاریخ انتشار : یکشنبه, 6 تیر 1395 15:40
تعداد بازدید کننده : 668
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
هشدار یونیسف در مورد استثمار کودکان پناهنده در...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
تاکنون هزاران کودک بی‌سرپرست وارد کشورهای اروپایی شده‌اند و هیچ حمایتی از حقوق بنیادین این کودکان به‌عمل نیامده و هیچ نهادی هم خود را در قبال این کودکان و حمایت از حقوق آن‌ها مسئول نمی‌داند.

بر طبق اخبار و گزارش‌های یونیسف از هر 10 کودک پناهنده و مهاجر، بالغ بر 9 نفر، به‌صورت تنها و بدون همراه وارد کشورهای اروپایی می‌شوند و بیش از گروه‌های دیگر مهاجران و پناهندگان، آسیب‌پذیر بوده و در معرض سوءاستفاده و اشکال مختلف استثمار و بهره‌کشی قرار دارند.

به گزارش مهرخانه، در گزارش اخیر یونیسف تحت عنوان «خطر در هر گام از مسیر»، اعلام شده است که در طول 5 ماه اخیر بالغ بر 7 هزار و 9 کودک تنها و بی‌سرپرست از کشورهای آفریقایی وارد کشور ایتالیا شده‌اند.

معاون ویژه یونیسف در امور پناهندگان و مهاجران اخیراً خاطرنشان کرد: وضعیت بحرانی کودکان پناهنده و مهاجر در کشور ایتالیا، قابل تصور نبوده و بسیار نامناسب است. تاکنون هزاران کودک بی‌سرپرست وارد کشورهای اروپایی شده‌اند و هیچ حمایتی از حقوق بنیادین این کودکان به‌عمل نیامده و هیچ نهادی هم خود را در قبال این کودکان و حمایت از حقوق آن‌ها مسئول نمی‌داند. او در ادامه تأکید داشت: اکنون باید به‌طور فوری و سریع، حمایت مؤثر و ویژه از کودکان مهاجر و پناهنده به‌عمل آید.

بر طبق آمارهای یونیسف، در فاصله اول ژانویه تا 5 ژوئن 2016، بالغ بر 2.809 نفر جان خود را در مدیترانه از دست داده‌اند، که بخش عمده‌ای از این جمعیت را هم کودکان تشکیل می‌دهند. همچنین اعلام کرده‌اند که بخشی از این نوجوانان اعم از دختر و پسر، مورد آزار و اذیت جنسی و استثمار جنسی قرار گرفته و حتی مجبور به فحشا شده‌اند. تعدادی از دختران نیز باردار شده و در وضعیت بسیار نامناسب به‌سر می‌برند . هشدار یونیسف در مورد وضعیت حقوق بشر کودکان مهاجر و پناهنده در کشورهای اروپایی، این سؤال جدی را مطرح می‌کند که به چه دلیل سازوکارهای حقوق بشری منطقه‌ای در اروپا از جمله دیوان اروپای حقوق بشر، به رسالت اصلی خود که حمایت بی‌طرفانه و مقتضی از حقوق بشر قربانیان نقض توسط کشورهای عضو شورای اروپاست، عمل نمی‌کند؛ درحالی‌که مطابق ماده 1 کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، تمامی دولت‌های عضو شورای اروپا در قبال حمایت از حقوق کلیه افراد «تحت صلاحیت خود»، اعم از افراد تبعه، اتباع بیگانه، پناهندگان و افراد بی‌تابعیت، متعهد بوده و باید از عهده ایفای کلیه تعهدات حقوق بشری خود در قلمرو تحت صلاحیت خود برآیند.

دولت‌های اروپایی قطعاً باید در قبال نقض حقوق کودکان پناهنده و مهاجر در قلمرو تحت صلاحیت خود پاسخ‌گو و مسئولیت‌پذیر باشند و نهادهای بین‌المللی حقوق بشری اعم از جهانی و منطقه‌ای به رسالت اصلی و مؤثر خود در این زمینه عمل نکرده‌اند.

“ هشدار یونیسف در مورد استثمار کودکان پناهنده در اروپا ”