بودائیان تندرو یک مسجد مسلمانان روهینگیا را تخریب کردند

کد خبر : #2379
تاریخ انتشار : یکشنبه, 6 تیر 1395 14:30
تعداد بازدید کننده : 572
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بودائیان تندرو یک مسجد مسلمانان روهینگیا را...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دولت برآمده از سیاست های 'آنگ سان سوچی' برنده جایزه صلح نوبل در میانمار نتوانست مانع بودائیان افراط گرای این کشور در حمله به مسلمانان شود و ده ها بودایی تندورو یک مسجد روهینگیایی های مسلمان را مورد هجوم قرار دادند.

به گزارش ایرنا، تارنمای 'بانکوک پست' روز شنبه  5 تیرماه اعلام کرد تعداد زیادی از بودایی ها در مرکز میانمار با حمله به یک مسجد مسلمانان آن را تخریب کردند. حملات خشونت آمیز بودائیان تندرو با حمایت نظامیان در دولت قبلی میانمار و از سال 2012 آغاز و گروهی از روهینگیایی های مسلمان در این حملات کشته و ده ها هزار نفر مجبور به ترک کشورشان شدند.
ده ها هزار نفر نیز در اردوگاه های تحت نظارت سازمان ملل با حداقل امکانات زندگی می کنند. این فضای تند و چالش برانگیز بودائیان تندرو در دولت برآمده از سیاست های 'آنگ سان سوچی' ادامه یافته و وی نیز اجازه نمی دهد از واژه 'روهینگیا' برای مسلمانان این کشور استفاده شود که نشان می دهد سیاست غیرمیانماری دانستن این اقلیت در این دولت ادامه دارد.
دولت میانمار روهینگیایی ها را مهاجران بنگلادشی می داند که به این کشور مهاجرت کرده و به این دلیل به آنها حق شهروندی اعطا نکرده و از حقوق یک میانماری بی بهره اند. بانکوک پست اعلام کرد حدود 200 بودایی تندرو در ادامه خشونت های این گروه عصر پنجشنبه 3 تیرماه به یک منطقه مسلمان نشین یک روستا در استان 'باگو' حمله کردند. این حمله پس از مشاجره لفظی بر سر ساخت یک مدرسه اسلامی در این منطقه صورت گرفت. مدیر روستا گفت این حمله با مشاجره یک مرد مسلمان و یک زن بودایی آغاز و در این حمله بخش هایی از مسجد تخریب شد ... و حصار قبرستان مسلمانان نیز ویران شد. حدود 70 مسلمان از جمله کودکان مجبور شدند در یک ایستگاه پلیس پناه بگیرند. براثر این حمله به فردی آسیب نرسید. گفته می شود حدود 150 مسلمان منطقه در حال حاضر در ترس زندگی می کنند.
اکثر مسلمانان میانمار در ایالت راخین بسر می برند که از سال 2012 شاهد حملات شدید بودائیان تندرو علیه مسلمانان روهینگیا بوده است، اما این حمله در استان جدید 'باگو' در 50 مایلی شمال شرق 'یانگون' رخ داده است. حدود 80 درصد از جمعیت میانمار را بودایی ها تشکیل می دهند و گفته می شود چهار درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند.
کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل پیش از این از میانمار خواسته است قوانین شهروندی خود را تغییر داده تا روهینگیایی های مسلمان به عنوان شهروندان کامل این کشور جنوب شرق آسیا پذیرفته شده و مشکلات این اقلیت مسلمان کاهش یابد، اما این خواسته مورد اعتنای دولت قبلی قرار نگرفت و پیش بینی می شود در دولت جدید نیز تغییرات اساسی در مورد آنها ایجاد نشود. مقامات رسمی میانمار دو روز پیش نیز استفاده از واژه 'روهینگیا' توسط نماینده سازمان ملل را که از این کشور دیدن می کند، ممنوع کردند. سازمان ملل هفته گذشته هشدار داد که تداوم خشونت ها علیه روهینگیایی ها می تواند به عنوان جنایت علیه بشریت قلمداد شود.

“ بودائیان تندرو یک مسجد مسلمانان روهینگیا را تخریب کردند ”