اعتراض گسترده به ریاست رژیم صهیونیستی بر کمیته حقوقی سازمان ملل

کد خبر : #2352
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 26 خرداد 1395 15:35
تعداد بازدید کننده : 658
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
اعتراض گسترده به ریاست رژیم صهیونیستی بر کمیته...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
انتخاب نماینده رژیم صهیونیستی به عنوان رئیس کمیته ششم مجمع عمومی سازمان ملل با انتقاد و اعتراض شدید برخی کشورهای عضو این سازمان مواجه شد که تاکید داشتند، ناقض حقوق بشر، کنوانسیون های سازمان ملل و قوانین بین المللی صلاحیت ریاست بر کمیته امور حقوقی این نهاد را ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ریاض منصور فرستاده فلسطین در سازمان ملل از نامزدی و انتخاب رژیم صهیونیستی به عنوان رئیس یکی از شش کمیته اصلی این نهاد انتقاد کرد و دنی دانون را برای این مسئولیت فاقد اعتبار دانست.
منصور به خبرنگاران گفت: گروه های معرف باید نامزد واجد شرایط و مسئولیت پذیری را برای این امر انتخاب می کردند نه رژیم منافق و غیرقابل اعتمادی را که خود ناقض قوانین بین المللی است. فلسطین از چند روز قبل اعتراض به نامزدی رژیم صهیونیستی برای ریاست این کمیته را آغاز کرده بود.
حنان عشراوی از مقام های سازمان آزادیبخش فلسطین روز چهارشنبه 19 خرداد هفته گذشته گفت: مضحک است که اسرائیل به عنوان ناقض همه حقوق بین الملل و کنوانسیون های جهانی و شمار زیادی از قطعنامه های این نهاد برای ریاست کمیته حقوقی نامزد شود که مسئولیت حفاظت از قوانین بین المللی و حقوق و آزادی های اولیه بشر برایش تعریف شده است.
اتحادیه عرب دیپلمات های کشورهایی که در معرفی رژیم صهیونیستی به عنوان نامزد این سمت مشارکت داشتند را دعوت کرد و مراتب ناخرسندی خود را از این اقدام به اطلاع آن ها رساند. نبیل العربی رئیس این نهاد به دیپلمات های غربی گفت: ریاست کمیته حقوقی سازمان ملل توسط رژیم اسرائیل که خود همچنان به نقض حقوق اولیه فلسطینیان ادامه می دهد، بی معنی است.
سامی ابوظهری سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) نیز ضمن محکوم کردن نامزدی رژیم اشغالگر قدس، این اقدام را نادیده گرفتن قوانین و مصوبه های سازمان ملل دانست. وی در بیانیه ای مطبوعاتی تاکید کرد: این نامزدی باعث ادامه اشغالگری و سیاست های تروریستی این رژیم علیه ملت فلسطین خواهد شد.  دیگر نهادهای مهم در عرصه بین الملل، از جمله جنبش غیرمتعهدها نیز نسبت به معرفی رژیم صهیونیستی برای احراز ریاست این کمیته اعتراض کرده بودند.
خالد الیمنی سفیر یمن در سازمان ملل نیز که ریاست گروه کشورهای عربی در این نهاد را بر عهده دارد روز دوشنبه 24 خردادماه گفت که با ارسال پیامی به همه اعضای سازمان ملل آن ها را به اعتراض علیه انتخاب نماینده رژیم صهیونیستی برای ریاست کمیته مذکور فراخوانده است. وی افزود: نمی توانیم بپذیریم رژیم اسرائیل که خود ناقض حقوق بشر و قوانین بین المللی است و تنها قدرت استعماری جهان امروز شناخته می شود، بر همه امور حقوقی سازمان ملل ریاست کند.
دنی دانون نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل که از سوی غرب به عنوان نامزد رئیس کمیته امور حقوقی این نهاد معرفی شده بود، روز دوشنبه 24 خرداد به این سمت انتخاب شد. این نخستین بار در تاریخ 71 ساله سازمان ملل است که نماینده رژیم صهیونیستی ریاست یک کمیته اصلی در این سازمان را به دست می آورد. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، در این رای گیری 109 عضو از مجموع 193 کشور این نهاد به ریاست رژیم صهیونیستی رای مثبت دادند. بیشتر فعالیت های مربوط به بیانیه های مجمع عمومی سازمان ملل مربوط به این کمیته است.

“ اعتراض گسترده به ریاست رژیم صهیونیستی بر کمیته حقوقی سازمان ملل ”