شرایط زندگی کودکان پناهجو در اروپا نگران کننده است

کد خبر : #2346
تاریخ انتشار : چهارشنبه, 26 خرداد 1395 14:33
تعداد بازدید کننده : 735
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
شرایط زندگی کودکان پناهجو در اروپا نگران کننده است
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
صندوق کودکان ملل متحد 'یونیسف' در گزارشی با اشاره به این که 90 درصد از کودکان مهاجر بدون داشتن سرپرست عازم کشور های اروپایی می شوند و با خطرات زیادی رو به رو هستند، خواستار حمایت و حفاظت از جان آن ها از سوی کشور های میزبان شده است.

به گزارش ایرنا، 'مری پیر پواریه 'مسئول هماهنگی دفتر 'بحران مهاجران' یونیسف در اروپا روز سه شنبه 25 خرداد با انتشار گزارشی تحت عنوان ' مخاطرات قدم به قدم در طول راه' شمار کودکان بدون سرپرستی را که در 5 ماهه اول سال جاری میلادی از شمال آفریقا راهی ایتالیا شده اند، 7 هزار و 9 نفر یعنی دو برابر مجموع سال گذشته ذکر کرده است.
وی با انتقاد از سکوت جامعه بین المللی نسبت به سرنوشت این کودکان اضافه کرده است ، ده ها هزار نفر از این کودکان روزانه با خطراتی جدی روبه رو هستند و صد ها هزار نفر دیگر همچنان با اقدام به این گونه سفر ها، آماده هرگونه خطر حتی از دست دادن زندگی خود هستند.
مقام مذکور با هشدار نسبت به سوء استفاده هایی که دلالان در طول این سفرها از درماندگی و استیصال این کودکان می کنند، خواستار اقدام فوری برای محافظت از آن ها در مقابل این گونه سود جویی ها شده و نوشته است که بسیاری از این کودکان و نوجوانان در طول این سفر ها ناگزیر از تن دادن به سوء استفاده ها و استثمار های غیر انسانی می شوند.
پواریه در این گزارش خاطر نشان کرد، در سال 2015 در مجموع 3 هزار و 770 نفر از این مهاجران جان خود را از دست داده بودند و این رقم تنها از اول ژانویه تا پنجم ژوئن سال جاری میلادی 2 هزار و 809 نفر بوده و در صد قابل توجهی از آن ها را کودکان بی سرپرست تشکیل می دهد.
وی در این گزارش به نقل از امدادگران اجتماعی ایتالیا نوشته است که درصد زیادی از همین کودکان در زمان اقامت در کشور لیبی به زور وادار به فاحشگی شده ،یا مورد تجاوز قرار گرفته و در حالت بارداری وارد ایتالیا شده اند.
به گفته وی، به دلیل عدم امکان دسترسی به منابع اطلاعاتی موثق تخمین درست شمار قربانیان تجاوز ها ، کار های اجباری ، ناپدید شدگان و کشته شدگان ممکن نیست و این امکان وجود دارد که آمار موجود از کودکانی که از راه مدیترانه مرکزی به کشور های اروپایی سفر می کنند فقط درصد کوچکی از شمار واقعی آن ها باشد.
پواریه در نهایت مسئولان کشور های موطن، کشور های مسیر و کشورهای مقصد کودکان پناهجو را ملزم به استفاده از سازوکار های حفاظتی موثر تری برای حمایت از آن ها دانسته و از مسئولان این کشور ها خواسته است تا با استفاده از این فرصت و ایجاد اصلاحات لازم در قوانین مهاجرتی خود به ایجاد مسیر ها وکانال های امن تر مسافرتی برای این کودکان اقدام کنند.

“ شرایط زندگی کودکان پناهجو در اروپا نگران کننده است ”