بانک اطلاعاتی توانمندی‌های زندانیان تشکیل شد

کد خبر : #2327
تاریخ انتشار : سه شنبه, 18 خرداد 1395 11:42
تعداد بازدید کننده : 687
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
بانک اطلاعاتی توانمندی‌های زندانیان تشکیل شد
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور از تشکیل بانک اطلاعاتی توانمندی‌های زندانیان خبر داد.

به گزارش ایسنا، اصغر جهانگیر با اشاره به مدیریت زندان‌ها گفت: زندان یک محیط دو قطبی شامل زندانی و مجموعه کارکنان زندان‌هاست که اگر برنامه‌ریزی صحیح در آن صورت نگیرد تمام اقدامات اصلاحی و تربیتی تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.وی یکی از ویژگی های محیط های دو قطبی را وجود رقابت های کاذب و منفی عنوان کرد و افزود: زندانی در بدو ورود به زندان دچار مشکلات هویتی و شخصیتی می شود که این امر موجب تشدید فضای دو قطبی می شود.

مشاور رییس دستگاه قضا اقدامات فرهنگی زندان‌ها را از جمله برنامه هایی دانست که برای مقابله با فضای دوقطبی در زندان ها و ایجاد رقابت سازنده و مثبت در بین زندانیان طراحی و اجرا می شود.یکی از مسائلی که منجر به توسعه فضای دو قطبی در زندان ها می شود موضوع بلاتکلیفی زندانیان تحت قرار است که امیدواریم با پیگیری های در حال انجام این آمار را به حداقل برسانیم. در حال حاضر حدود یک چهارم زندانیان کشور به دلایل مختلف تحت قرار محسوب می‌شوند و فاقد محکومیت قطعی هستند که این مساله منجر به بلاتکلیفی زندانی و در نهایت عدم تمایل وی برای ورود به برنامه‌های اصلاحی و تربیتی می شود.

رییس سازمان زندان‌ها خاطرنشان کرد: میانگین زندانیان تحت قرار در استان قم ۱۷درصد است که از میانگین کشوری که ۲۵ درصد می‌باشد پایین‌تر است و این نشان دهنده هماهنگی و همکاری دستگاه قضایی و مدیریت زندان‌ها است. یکی از اقدامات مهم در خصوص مدیریت ظرفیت‌های درونی زندان‌ها استفاده از توانمندی‌های زندانیان و رشد و توسعه آنها عنوان کرد و از برنامه‌ریزی سازمان زندان‌ها برای تشکیل بانک اطلاعاتی توانمندی‌های زندانیان خبر داد.

جهانگیر با اشاره به بازدید رییس قوه قضاییه از ندامتگاه تهران بزرگ گفت: آیت الله آملی لاریجانی در دیدار با زندانیانی که توانسته بودند علاوه بر حفظ قرآن به عربی، آن را به زبان انگلیسی نیز حفظ کنند از اقدامات آموزشی در زندان ها تقدیر کرد.

وی با تاکید بر توسعه این فعالیت‌ها بیان کرد: باید در کنار این نوع آموزش‌ها به سایر مشکلات زندانی نیز توجه شود تا توانمند سازی زندانیان منجر به نتیجه مطلوب شود. وقتی زندانی وارد زندان می شود هر چند تمام تلاش مجموعه زندان‌ها اصلح و تربیت و توانمندسازی وی برای بازگشت به جامعه است، اما اگر خانواده وی مورد حمایت های لازم قرار نگیرند و دچار آسیب شوند قطعا تلاش ها برای اصلاح زندانی کارآمدی لازم را نخواهد داشت. همچنین نباید تصور شود که این آمار به خاطر کاستی ها در برنامه های اصلاحی و تربیتی زندان هاست، بلکه باید بررسی شود که این بازگشت مجدد به چه علت بوده است. وقتی دلایل بروز جرم در جامعه به‌خصوص برای زندانی آزاد شده از بین نرود ، بازگشت مجدد زندانی به چرخه جرم دور از انتظار نیست و این وظیفه به عهده دولت و سایر نهادهای ذیربط می‌باشد که با توسعه اشتغال، آموزش و ارتقاء سطح رفاه عمومی این زمینه ها را از بین ببرند. جهانگیر در پایان با اشاره به ضرورت حمایت از خانواده‌های زندانیان گفت: نیازمند یک فرهنگ سازی در جامعه در خصوص خانواده‌های زندانیان هستیم؛ چرا که هنوز باور عمومی بین زندانی و خانواده او تفکیک قائل نیست و این یکی از آسیب های جامعه می‌باشد. تا وقتی حمایت‌های لازم از خانواده زندانی صورت نگیرد زمینه ورود افراد این خانواده ها به چرخه جرم و جود دارد.

“ بانک اطلاعاتی توانمندی‌های زندانیان تشکیل شد ”