رشد روز افزون تبعیض نژادی در نظام آموزشی آمریکا

کد خبر : #2289
تاریخ انتشار : سه شنبه, 11 خرداد 1395 10:02
تعداد بازدید کننده : 715
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
رشد روز افزون تبعیض نژادی در نظام آموزشی آمریکا
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
دادگاه فدرال در منطقه می سی سی پی آمریکا دستور داد، مدارس این منطقه به لحاظ نژادی تفکیک شوند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، به نقل از شبکه سی ان ان ، دادگاهی فدرال در منطقه می سی سی پی آمریکا دستور داده که مدارس راهنمایی و دبیرستان در این منطقه به لحاظ نژادی تفکیک شوند . تعجب نکنید ! نه! این حکم مربوط به سال 1954 نیست بلکه به تازگی و در سال 2016 صادر شده است.
این حکم در حالی صادر شده که تفکیک نژادی مدارس برخلاف قانون اساسی آمریکا شناخته شده و از شش دهه پیش دادگاه عالی در این کشور اعلام کرده که تفکیک نژادی در مراکز آموزشی ذاتا نوعی نابرابری تلقی می شود . با این حال بطور شگفت انگیزی از سال 1990 به این سو ، تصویب برخی قوانین پیچیده، اقدامات تبعیض آمیز، تقسیم بندی های غیرعادلانه و تغییرات و جابجایی های جمعیتی در عمل به آغاز دوباره تبعیض نژادی کاملا واقعی در آمریکا انجامیده است.

درباره این تبعیض نژادی در بخش آموزش ، به تازگی گروه مستقل پروپبلیکا تعداد مدارسی که اصطلاحا مدارس آپارتاید نامیده می شوند را در سراسر آمریکا بررسی کرده است . در این مدارس یک درصد و یا تعداد کمتری از دانش آموزان را سفید پوستان تشکیل می دهند. یافته های این بررسی نشان می دهند که تعداد این مدارس از سال 1988 تاکنون دو برابر شده و از رقم 2762 مدرسه به 6727 مدرسه افزایش یافته است.
گزارش منتشر شده از سوی اداره پاسخگویی دولت آمریکا نیز تائید می کند که در سالهای کنونی مدارس در آمریکا بیش از گذشته به لحاظ نژادی تفکیک شده اند . در سال تحصیلی 2000/2001 ، 9 درصد از مدارس عمومی ابتدایی و متوسطه را عمدتا سیاهپوستان و لاتینی تبارهای فقیر تشکیل می دادند اما این رقم در سال تحصیلی 2013/2014 به 16 درصد افزایش یافته است. در این مدارس دانش آموزان کمتر ریاضی و علوم یاد گرفته و کمتر در دوره های آمادگی برای کالج شرکت داده می شوند و نسبت بالایی از این دانش آموزان از تحصیل تعلیق شده و یا اخراج شده اند.
این تفکیک نژادی رو به رشد در آمریکا را می توان دربخش مسکن هم ملاحظه کرد . یافته های تحقیق یکی از استادان دانشگاه راتگرز آمریکا نشان می دهد که بین سال های 2000 تا سال 2013 تعداد آمریکایی هایی که در مناطق خیلی فقیر زندگی می کنند با دو برابر افزایش از 7.2 میلیون به 13.8 میلیون نفر افزایش یافته است. یافته های این تحقیق همچنین نشان می دهند که از هر چهار سیاهپوست یک نفر در مناطق به شدت فقیر زندگی می کنند، در حالیکه در بین سفید پوستان از هر سیزده نفر یک نفر در اینگونه مناطق زندگی می کنند. این یک تراژدی است و اطلاعات بسیاری وجود دارد که نشان می هد تبعیض نژادی آمریکا در حقیقت به نابرابری انجامیده است.
در یک مطالعه دقیق ، راکر جانسون استاد رشته سیاستگذاری عمومی در دانشگاه بروکلی زندگی کسانی را که به حکم دادگاه مجبور به تحصیل در مدارس ابتدایی تفکیک شده به لحاظ نژادی شده اند بررسی کرده و یافته های این بررسی نشان می دهند که در بین سالهای 1960 تا 1980 اغلب دانش آموزان در این مدارس تحقیر شده و حدود 22 درصد از آنها در سن بزرگسالی به تحمل زندان محکوم شده اند.

“ رشد روز افزون تبعیض نژادی در نظام آموزشی آمریکا ”