محاکمه متهمان به جاسوسی برای ایران درعربستان نمایش مضحک قضایی است

کد خبر : #2254
تاریخ انتشار : شنبه, 1 خرداد 1395 10:32
تعداد بازدید کننده : 657
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
محاکمه متهمان به جاسوسی برای ایران درعربستان...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که عربستان با محاکمه افراد به اتهام جاسوسی برای ایران، عدالت را به سخره گرفته است.

به گزارش سازمان دفاع از قربانیان خشونت به نقل از خبرگزاری مهر، سازمان دیده بان حقوق بشر از محاکمه ۳۲ نفر در عربستان به اتهام جاسوسی برای ایران انتقاد کرده و آن را «نمایش مضحک قضایی» خواند. بنا بر اعلام دیده بان حقوق بشر که مقر آن در واشنگتن است این متهمان ۳۰ تبعه سعودی، یک ایرانی و یک تبعه افغانی هستند که تمام آنها به جز یک نفر را شیعیان تشکیل می دهند.

دیده بان حقوق بشر به نقل از وکیل مدافع این متهمان که تا ماه مارس وکالت آنها را برعهده داشته اعلام کرد که محاکمه این افراد از ماه فوریه آغاز شده است. وی معتقد است که زمان محاکمه این متهمان با تنش موجود بین ایران و عربستان در ارتباط است.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود این محاکمه را نمایش مضحک قضایی خواند که حقوق اساسی متهمان را نقض کرده است بویژه اینکه مقامات قضایی آل سعود مانع از گرفتن وکیل توسط این متهمان شده یا از در اختیار قرار دادن مدارک قضایی به وکلای مدافع ممانعت می کنند. بنا بر اعلام دیده بان حقوق بشر دادستان سعودی برای ۲۵ نفر از ۳۲ متهم مذکور که از سال ۲۰۱۳ در بازداشت هستند مجازات اعدام درخواست کرده است. اتهام این افراد موارد خیانت و اتهاماتی همچون حمایت از تظاهرات کنندگان، تلاش برای ترویج مذهب شیعه در عربستان و خدشه وارد کردن به چهره این کشور را که مصداق جرایم در آنها مشخص نیست شامل می شود. لازم به ذکر است که رژیم سعودی از سوی بسیاری از گروه ها و سازمان های حقوق بشری در منطقه و جهان به عدم رعایت حقوق شهروندی و نقض حقوق بشر متهم است.

“ محاکمه متهمان به جاسوسی برای ایران درعربستان نمایش مضحک قضایی است ”