سازمان های مردم نهاد نقش بسیار مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی دارند

کد خبر : #2227
تاریخ انتشار : یکشنبه, 26 اردیبهشت 1395 9:51
تعداد بازدید کننده : 1003
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
سازمان های مردم نهاد نقش بسیار مهمی در کاهش...
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
یک فعال سازمان های مردم نهاد معتقد است، حضور سمن ها یا سازمان های مردم نهاد در جامعه یاری رسان دولت است و می تواند نقش ارزشمندی در کاهش آسیب های اجتماعی داشته باشد.

به گزارش ایرنا،افخم صباغ با اشاره به نقش سمن ها در کاهش آسیب های اجتماعی، افزود: سازمان‌های مردم ‌نهاد(سمن) یا همان سازمان های غیردولتی(NGO)، گروه هایی متشکل از افراد علاقمند به رفع یک معضل در جامعه هستند که به‌ صورت داوطلبانه، برای رسیدن به یک هدف مشترک، به‌ شکل غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی فعالیت می کنند.
به گفته وی، سمن ها در زمینه آسیب های اجتماعی، توان بخشی، محیط زیست، امور بشر دوستانه و نظایر آن فعالیت می کنند و با رویکرد اجتماع محور، مشارکت طلبی از گروه هدف را شیوه کار خود قرار داده و مردم را در تصمیم گیری برای مسائل مربوط به خود سهیم می کنند. آسیب های اجتماعی از ناهنجاری ها و بی نظمی های موجود در جامعه بروز می کند و با افزایش روز افزون جمعیت، مهاجرت، گسترش حاشیه نشینی، فقدان مهارت های زندگی در کلان شهرها، گسست پیوندهای عاطفی و خانوادگی، تقسیم ناعادلانه منابع و برخی موارد دیگر در حال افزایش است. حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی به سیاست های اجتماعی مربوط است. زمانی که حمایت از آسیب دیدگان به طور کامل در اختیار دولت قرار می گیرد، این نهاد از دیدگاه منافع خود به آنها نگاه می کند، اما وقتی مردم یک جامعه به حمایت از این آسیب دیدگان می پردازند، این حمایت بسیار عمیقتر و کاملتر است ، زیرا مردم در متن این آسیب ها قرار دارند، آنها را خوب می شناسند و برای حمایت از افرادی که دچار بحران هستند انگیزه های قدرتمندی دارند.
به گفته صباغ ، سازمان های مردم نهاد، نقش مهمی در حیات جوامع ایفا می کنند زیرا به دلیل دور بودن از سیستم بروکراسی بخش دولتی و منفعت طلبی بخش خصوصی، با تأثیر گذاری در وضع و اجرای سیاست های اجتماعی، بازوی قدرتمندی برای دولت ها محسوب می شوند.
وی با اشاره به تفاوت این سازمان ها با سازمان های دولتی گفت: تفاوت این دو نهاد در این است که علاوه بر اینکه اعضای سمن ها، داوطلب و متعهد هستند،با تسلط به مباحث علمی و کارشناسی،امور مربوطه را با کیفیت بالا و هزینه پایین انجام می دهند.
وی سمن ها را حد واسط بین دولت ها و جوامع دانست و افزود: سمن ها با مشارکت طلبی از جامعه هدف، باعث افزایش تعلق خاطر مردم نسبت به مسائل خود می شوند. آنها با همفکری مردم، مسائل موجود در حیطه فعالیت خود را بررسی کرده، دیدگاهها،پیشنهاد ها و انتقادات مردم را به دولت و ارگان های دولتی انتقال می دهند و از طرفی اطلاعات و امکانات موجود دولتی نیز می تواند منابع مناسبی برای برنامه ریزی های آتی آنها باشد.  این تعامل دو سویه، خود باعث رشد و توسعه همه جانبه جوامع می شود که ارتباط مستقیمی با ارتقای سلامت جامعه، افزایش امنیت اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی دارد.
صباغ یکی از عوامل مهم در افزایش آسیب های اجتماعی را نبود آگاهی در زمینه های مختلف در جامعه دانست و افزود: سازمان‌ های مردم‌نهاد، در کنار نهادهای آموزشی رسمی، می‌توانند به آموزش گروه‌ هایی از جامعه بپردازند که فرصتی برای بهره‌ مندی از آموزش ‌های رسمی جامعه ندارند و یا نوع آموزش به ‌گونه‌ ای‌ است که نهاد های رسمی، آن را تامین نمی‌کنند. این سازمان ها چون از دل مردم برخاسته اند و به شکل داوطلبانه اداره می شوند، منشأ خلاقیت و نوآوری هستند و خلاقیت، خود نتیجه سلامت روان بوده و یکی از راهکار های مهم در پیشگیری از آسیب های اجتماعی محسوب می شود.
این فعال سازمان های مردم نهاد با اشاره به این که از سویی مشارکت، موجب ارتقای سطح آگاهی اجتماعی و فرهنگی می شود، در پایان تاکید کرد: با توجه به آن چه که گفته شد، سازمان ها و نهادهای مردمی، با افزایش روحیه و انگیزه مسئولیت پذیری در افراد جامعه، می توانند زمینه و بستر لازم را برای حضور مردم در تمامی مراحل مربوط به تصمیم گیری و اجرای آن فراهم کنند و بدین ترتیب جامعه را به سمت سلامت و دور بودن از آسیب ها سوق دهند.
به گزارش ایرنا، تعداد سمن ها در دولت تدبیر و امید با رشد 88 درصدی از 410 واحد به 771 واحد رسیده است. برون سپاری یکی از ویژگی های جوامع توسعه یافته است. در چنین جوامعی مردم خود را در برابر یکدیگر و جامعه مسئول می دانند و سازمان های مردم نهاد نقش ارزنده ای در این جوامع دارند. هند از جمله کشورهایی است که سازمان های مردم نهاد نقش بسزایی در این کشور بر عهده دارند، به طوری که مهار بیماری ایدز در کشور هند از طریق سازمان های مردم نهاد، صورت گرفته است.
رویکرد دولت تدبیر و امید حمایت از سازمان های مردم نهاد است و تاکنون نشست های مشترک متعددی با حضور این سازمان ها در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و دیگر مسئولان وزارتخانه در حوزه آسیب های اجتماعی برگزار شده است.
تردیدی نیست، یکی از ارکان توسعه، مشارکت مردم است و جامعه ای که مردم نقش بیشتری در آن داشته باشند سهلتر می تواند مسیر توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی را طی کند.

“ سازمان های مردم نهاد نقش بسیار مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی دارند ”